- Címoldal
- Eseménynaptár
- Selye János Egyetem programja
Selye János Egyetem programja
szakmai nap
Regisztráljon az eseményre!
A helyek száma korlátozott
Határidő: május 29.
Regisztráció
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az eseményen a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megbízásából kép- és hangfelvételek készülhetnek.
Időpont
2025. május 29. 09.00-19.05 óra között
Helyszín
MTA Székház
1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.
Részletek
09.00 – 09.05 Megnyitó
Köszöntő beszéd: Tóth János rektor
09.05 – 09.35 Oktatás és társadalmi kérdések
09:05 – 09:20 Bese László: A csehszlovákiai magyar történelemtanítás helyzete 1948-tól napjainkig (előadás)
Az 1950-es években fokozatosan újrainduló csehszlovákiai magyar oktatási rendszer egy érzékeny, de nagy figyelmet igénylő területe a történelem, mint iskolai tantárgy oktatása. A kezdeti időszakban meghatározó jelentőségű volt e területre a pártállami ideológia hatása, mely a sztálinista időktől kezdve enyhülve ugyan, de 1989-ig meghatározta a tantárgy tartalmi narratíváit. A pártállami ideológia által használt materialista történelemszemlélet egészen az ókorig visszavezette a 20. századi osztályharc előzményeit, melyeket mindvégig az ellenségképek eszközeivel alakított ki. A korszakra jellemző másik jellemző irányvonal a nacionalista narratíva megjelenése, különösen az 1968 utáni ún. normalizáció időszakában. A csehszlovák, majd mindinkább szlovák nemzeti narratíva szintén használt ellenségképeket, ez az értelmezési keret azonban túlélte az 1989-es bársonyos forradalmat. A rendszerváltozást, majd Csehszlovákia felbomlását követően a szlovákiai magyar történelemtanítás számára az vált az egyértelmű feladattá, hogy meghaladja a tantárgy nacionalista felhangoktól sem mentes állami tankönyveit, majd a módszertani megújulás útjára lépjen.
09:20 – 09:35 Jaruska László: STEM-es attitűd és készségvizsgálatok a szlovákiai magyar gimnazisták körében (előadás)
Az előadásban a szlovákiai magyar gimnáziumok első- és második évfolyamát látogató diákok STEM kutatási készségeinek és attitűdjének felmérésére irányuló kutatás eredményeinek bemutatására kerül sor. A kutatásban 18 szlovákiai gimnázium, összesen 1163 diákja vett részt. Az adatok szűrése után 911 szlovákiai magyar diák eredményei kerültek elemzésre. A kutatási készségeket felmérő mérőeszköz 20 feladatból állt, amelyek 4 kompetenciaterületet vizsgáltak 5 tantárgyon belül: kémia, fizika, biológia, matematika, informatika. A cél nem elsősorban ismeretek és tudás felmérése volt, hanem a kiválasztott kutatási készségek területén való jártasság feltárása. A diákok tantárgyakhoz kapcsolódó attitűdjét, a szociometriai adatokkal együtt a háttérkérdőív mérte fel. Az eredmények aktuális képet nyújtanak a felvidéki gimnáziumi diákok természettudományos készségeire vonatkozóan.
09.35 – 09.45 Szünet
09.45 – 11.00 Irodalom, művészet és kultúra
09.45 – 10.00 Šenkár Patrik – Michal Hrivnák: Híd határok nélkül / Egy magyarországi szlovák író egy szlovákiai magyar irodalmár szemével (könyvbemutató előadás)
Šenkár Patrik könyvbemutató előadása hiánypótló és popularizációs jellegű. A Magyarországon ma élő szlovák kisebbség egyik meghatározó személyiségéről, Hrivnák Mihályról (szlov. Michal Hrivnák, 1936) szól. Bemutatja ezen irodalmi alkotó prózáit, melyek önálló kötetekben, antológiákban, folyóiratokban jelentek meg az elmúlt 45 év alatt. Általánosságban foglalkozik a magyarországi szlovákság 20. és 21. századi kultúrális törekvéseivel – középpontban a konkrét alkotó pályaképével. Intepretációs, objektív-szubjektív módszerrel vizsgálja – a híd szimbólumán keresztül - a magyar és a szlovák kultúra bizonyos szintű kölcsönhatásait és ezek megjelenéseit a konkrét irodalmi szövegekben. Természetesen, egy magyarországi szlovák író egy szlovákiai magyar irodalmár szemével.
10.00 – 10.20 Simon Szabolcs – Lőrincz Gábor: A Variológiai Kutatócsoport munkásságának, kiadványainak bemutatása (beszámoló, könyvbemutató)
A Variológiai Kutatócsoport munkásságának és kiadványainak bemutatása. Az előadásban a Selye János Egyetem Tanárképző Kara mellett működő Variológiai Kutatócsoport tevékenysége kerül bemutatásra, a megalakulástól kezdve napjainkig. Beszámolnak a kutatócsoport megalakulásának céljáról, létrejöttének körülményeiről, majd felvázolják tevékenyégük főbb irányait az elmúlt években. A könnyebb áttekinthetőség kedvéért a beszámoló feszesen strukturált, valamint elsősorban a tényekre összpontosuló lesz. Ennek megfelelően az előadásban számba veszik a kutatócsoport szervezésében megtartott tudományos konferenciákat, szimpóziumokat, valamint azokat a jelentősebb témákat előadásokat, amelyek napirendre kerültek. A rövid áttekintésben kitérnek néhány kiadvány, tanulmánygyűjtemény bemutatására. Természetesen összegzésre kerülnek az eddigi tudományos projektek is. A prezentáció befejező része a csoport jelenével zárul. Ismertetve a terveket a jövőre nézve, ill. a tevékenységekkel kapcsolatban kijelölve a prioritásaikat.
10.20 – 10.40 Csehi Ágota – Orsovics Yvette – Tóth-Bakos Anita – Borbély Diana –Mészáros Tímea – Kiss Beáta: A művészet és kultúra könyvsorozat és további művészeti könyvek bemutatója (könyvbemutató)
A könyvbemutatón a művészet, kultúra, tudomány kapcsolatáról szóló Selye János Egyetem kiadványai kerülnek bemutatásra. Azok a könyvek, monográfiák, művészetpedagógiai kötetek, amelyek mindenekelőtt a kultúra és a művészet területére fókuszálnak, kontextusba helyezve az edukációval és a tudományos szemléletekkel. A kiadványokat a szerzők mutatják be, prezentálják. A művészet, zene, edukáció, inklúzió témaköreire fókuszáló monográfiák szerzői Csehi Ágota, Tóth-Bakos Anita, valamint a Művészetpedagógiai füzetek sorozat (I-IV.) - középpontba helyezve a zenei és a vizuális nevelést - alkotói pedig Orsovics Yvette, Borbély Diana és Mészáros Tímea. A szerzők mindegyike az SJE Tanárképző Kara Óvó- és Tanítóképző Tanszékének oktatói. A könyvbemutatót és a beszélgetést a szerzőkkel Kiss Beáta vezeti.
10.40 – 11.00 Vajda Barnabás – Keserű József – Jeszenszki Kornélia – Hopka Zoltán: A Selye János Egyetem Tanárképző Kara kiadói tevékenysége (virtuális kiállítás)
Az MTA 200 egyik részeseményeként Vajda Barnabás és Keserű József a Selye János Egyetem Tanárképző Kar (TKK) Kari Kiadói Tanácsa (KKT) képviseletében bemutatják, megjelenítik az SJE TKK-n 2009 és 2024 között végzett könyv- és folyóirat-kiadói tevékenységet: a TKK kiadásában megjelent tudományos könyveket és az Eruditio–Educatio című tudományos folyóiratot. A TKK 20 év alatt 141 könyvet adott ki; az Eruditio–Educatio pedig szintén 20 éve jelenik meg évi 4 számmal. A bemutató virtuális formában: képek, könyvborítók, könyvészeti adatok, statisztikák stb. felhasználásával történik. Az előadók összefoglalják a könyv- és folyóirat-kiadásban elért eredményeket, számba veszik a lehetőségeket és felvázolják a kari kiadói tevékenység jövőjét.
11.00 – 11.10 Szünet
11.10 – 12.10 Nagy Melinda – Balázs Pál – Darvay Sarolta – Tóth Tar Éva – Szenczi Iveta – Hajtman Lajos: Természetvédelem és vadgazdálkodás: ellentétek vagy hasonlóságok? (szimpózium)
A Selye János Egyetem Tanárképző Karának Biológia Tanszéke „Természetvédelem és vadgazdálkodás: ellentétek vagy hasonlóságok?” címmel szervez szakmai szimpóziumot, melynek célja, hogy megvilágítsa e két terület közötti kapcsolódási pontokat. A rendezvény a „Zhodnotenie zdravotného stavu poľovnej zveri a špecifiká poľovných revírov” (A vadászható állatok egészségi állapotának értékelése és a vadászterületek sajátosságai) című VEGA 1/0069/22 kutatási projekt eredményeiből nyújt ízelítőt. A szimpóziumon Balázs Pál ismerteti a természetvédelem céljait, Nagy Melinda és Szenczi Iveta a projekt vadgazdálkodással kapcsolatos eredményeiről számolnak be, Darvay Sarolta és Tóth Tar Éva pedig a természetvédelmi és környezetvédelmi felmérések eredményeit fogják bemutatni. A programot színesíti Hajtman Lajos vadászkürt-bemutatója, aki továbbá megismerteti a jelenlévőket a különféle hívóhangokkal, valamint trófeákat és preparátumokat is megtekinthetnek és kézbe vehetnek az érdeklődők. A rendezvény minden természet iránt érdeklődőt szeretettel vár.
12.10 – 12.20 Szünet
12.20 – 12.50 A Gazdaságtudományi és Informatikai Kar programjai
Gubo István – Paksi Dávid: Épületek színes és metrikus 3D modelljének elkészítése kulturális örökségvédelmi célokra (előadás)
Napjainkban a 3D digitalizálási technikák közül a lézerszkennelés és a fotogrammetria a legelterjedtebb és leggyakrabban használt módszerek a kulturális örökségvédelmi szempontból fontos műemlékek dokumentálására. Az előadás során bemutatunk egy LiDAR szkennert és annak működését, majd részletesen elmagyarázzuk, hogyan lehet egy ilyen szkenner segítségével elkészíteni épületek színes és metrikus 3D modelljét.
12.50 – 14.00 Szünet
14.00 – 14.30 SJE Informatikai Tanszék és SJE Intelligens Robotikai Központ: Ondrej Takáč – Kocsis Gergely: Valós 3D modellek készítése fotogrammetria segítségével (előadás)
Jelenleg elérhetővé vált a 3D-s modellek készítése fotogrammetriával, amely számos alkalmazási lehetőséget rejt magában. A fotogrammetria lehetővé teszi, hogy különböző szögekből készült képek alapján háromdimenziós modelleket hozzunk létre, melyeket műszaki és természettudományos területeken, valamint a mindennapi életben is hasznosíthatunk. Például épületek, műemlékek vagy természeti formák dokumentálásában, restaurálási projektekben, de akár a játékfejlesztésben vagy virtuális valóság alkalmazásokban is kulcsfontosságú szerepet játszhat. Az előadás középpontjában a 3D modellek készítésének folyamata, az ehhez szükséges eszközök, valamint a különböző alkalmazási lehetőségek bemutatása áll. A résztvevők megismerhetik a modern technológia gyakorlati előnyeit, valamint inspirációt kaphatnak a saját projektjeikhez is.
14.30 – 15.30 SJE Közgazdaságtan és menedzsment Tanszék
14.30 – 15.00 Antalík Imre – Szabó Dávid – Szeiner Zsuzsanna: Szlovákia társadalmi-gazdasági folyamatai (előadás)
Az előadás a szlovákiai magyarság által lakott térség társadalmi-gazdasági átalakulását mutatja be, különös tekintettel az elmúlt évtized folyamataira. Kitér a vállalkozói környezet változásának fő jellemzőire - a gazdaság szerkezetének átalakulására, a piacgazdaság kiépülésére, a külföldi befektetések és multinacionális vállalatok szerepére, valamint a regionális egyenlőtlenségek alakulására. Társadalmi szempontból a demográfiai változások, a térbeli folyamatok és a munkaerőpiac bizonyos jellemzői is bemutatásra kerülnek. Az előadás célja, hogy átfogó képet adjon a lehetséges fejlődési irányokról is.
15.00 – 15.30 Kahler Korcsmáros Enikő – Hajabáč Machová Renáta: Ételallergia és ételintolerancia napjainkban (előadás)
Az ételallergiák és intoleranciák számos kihívást jelentenek a mai világban, és a probléma nemcsak a betegek, hanem az élelmiszeripari szereplők és az éttermek számára is komplex feladatot ad. A jogszabályok és standardok létrehozása fontos lépés, azonban a gyakorlatban még mindig számos probléma adódik a megfelelő allergénkezelésben, mint például a munkafolyamatok nem megfelelő elkülönítése, vagy az allergénekkel kapcsolatos hiányos ismeretekkel rendelkező munkaerő, amik komoly veszélyeket rejthetnek. Egy étterem vagy élelmiszeripari egység számára kulcsfontosságú, hogy a személyzet megfelelő képzésben részesüljön, és hogy a munkafolyamatokat úgy szervezzék, hogy elkerüljék a keresztkontaminációt. A mentes termékek és éttermek száma ugyan növekszik, de valóban nem minden esetben elégíti ki az allergiás fogyasztók széleskörű igényeit. A problémák részben abból adódnak, hogy az allergiás reakciók egyénenként változhatnak, és a táplálékallergiások nem csupán egy-egy ételtől, hanem bizonyos összetevőktől is szenvedhetnek. Ezen kívül a fogyasztói kereslet gyorsan változik, és az élelmiszeripar nem mindig tart lépést ezzel. A probléma megoldása érdekében továbbra is fontos, hogy az iparági szereplők és a jogalkotók együtt dolgozzanak a legjobb megoldások kialakításán, a munkaerő képzésének javításán, a szabályozások szigorításán és a termelési környezet kialakításán. Az allergiás közösség számára ez a kérdés nemcsak egy kényelmi szempont, hanem életet és egészséget jelenthet.
15.30 – 15.40 Szünet
15.40 – 16.20 A Református Teológiai Kar programjai
Petheő Attila – Tömösközi Ferenc: A felvidéki református egyház 100 éve (kiállításmegnyitó és könyvbemutató)
SJE RTK oktatói és kutatói által készített kiállítás és a korszak történetét felölelő könyv bemutatója. Az 1. csehszlovák köztársaság idejétől, külön az 1923. évi lévai zsinatról, továbbá a két világháború közti időszak püspökeiről, az 1925-ben megnyílt Losonci Teológiai Szemináriumról, az 1935-ben megalakult Komáromi Tanítóképző Intézetről és a belmisszió akkori munkájáról. Külön fejezet a könyvben és a kiállítás anyagában szól az 1938-45 közti időszakról, amikor az önálló szlovák állam területén is maradtak reformátusok, valamint az 1945-48 közti időszakról, a hontalanság és kitelepítés éveiről. Majd eljutunk egészen máig, a jelenlegi belmisszióig, ifjúság munkáig, egyházunk külkapcsolataiig, illetve a hivatalban levő Ft. Géresi Róbert püspök úr hivatali idejéig
16.20 – 16.30 Szünet
16.30 – 17.15 Süll Kinga – Oros Márta – Orosz Otília Valéria – Kissné Mogyorósi Pálma: Egyházzenei kerekasztal-beszélgetés a Kárpát-medencei kántorhelyzetről
A kerekasztalbeszélgetés témája, a szakmai együttműködés lehetővé tétele kántorok és egyházzenészek között, miként áll a kántorok képzése, továbbképzése, hogy alakulnak és miképpen alakíthatóak az ökumenikus és nemzetközi egyházzenei kapcsolatok kiépítése és ápolása, milyen lehetőségek vannak az egyházzenei alkalmak szervezésére.
17.15 – 17.25 Szünet
17.25 – 18.25 Strédl Terézia – Csécs Ildikó – Csík Mónika – Gönczöl Tóth Hilda –Haris Szilárd – Ravasz József: Szociális gondoskodás jelene a Felvidéken (workshop)
Az esemény célja a szociális gondoskodás kortárs kérdéseinek megvitatása. A téma összefügg azzal a demográfiai hullámmal, amely nemcsak bennünket érint a Felvidéken. Miképpen karolhatjuk fel a szolgálatkész fiatalokat, akiket megérintett Isten Igéje. Milyen lehet a kapcsolatunk és a kapcsolódási pontjaink a felvidéki roma közösséggel?
18.25 – 18.35 Szünet
18.35 – 19.05 Orsovics Yvette – Csehi Ágota: Zenés irodalmi műsor a SJE Cantus Iuventus kórusa, valamint a SJE TKK Óvó- és Tanítóképző Tanszék és a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék hallgatói és oktatói közreműködésével
Zenés irodalmi műsor a Selye János Egyetem Cantus Iuventus kórusa, valamint a SJE TKK Óvó- és Tanítóképző Tanszék és a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék hallgatói és oktatói közreműködésével. A műsoron mindenekelőtt magyarországi és szlovákiai szerzők műveinek bemutatására kerül sor, külön figyelmet szentelve a magyar zenekultúra és népzenekutatás kiemelkedő képviselőjének Bartók Bélának, valamint a híres magyar írónak és Komárom város szülöttének, Jókai Mórnak. Mindkét személyiség kerek évfordulója előtt is tisztelegve a műsorral, mivel Jókai Mór születésének 200. és Bartók Béla halálának 80. évfordulójára emlékezünk az aktuális kalendáriumi évben. Ennek szellemében a műsoron Bartók Béla művei, népdalfeldolgozásai fognak felcsendülni, valamint Kodály Zoltán, Kocsár Miklós, Horváth Géza kórusművei. A zenés-irodalmi összeállítást irodalmi részletek felolvasása színesíti. A Selye János Egyetem Cantus Iuventus női karát Orsovics Yvette vezényli, zongorán közreműködik Csehi Ágota.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az eseményen kép- és hangfelvétel (videó, illetve fotó) készül. A rendezvényen való részvétellel tudomásul veszi, hogy a felvételeken szerepelhet, és ehhez hozzájárul.
Szervezők
MTA Határon Túli Magyarok Titkársága
Selye János Egyetem
Kapcsolattartó
Bóna László (telefon: +36 70 5504793)