Humán Tudományok Kutatóháza - Nagyterem 1097 Budapest, Tóth Kálmán u. 4.
Részletek
Napjainkra, az antropocén hajnalán világossá vált, hogy a földi bioszféra hatalmas nyomás alatt áll. Ez olyan mértékű változásokat okozhat, amelyek talán az élővilág jelenleg ismert formájának fennmaradását és az emberiség további fejlődését is veszélyeztetik. E változások ellen csak a folyamatok pontosabb ismeretében vehetjük fel a siker reményében a harcot, ehhez azonban pontos és nagy mennyiségű adatra van szükség a környezeti változókról, a fajok elterjedéséről, populációméretéről, az ökoszisztémában betöltött szerepéről. Az adatok gyűjtése a technológiai fejlődésnek köszönhetően egyre gyorsabb, viszont feldolgozásuk egyre nehezebb. Ennek oka kettős lehet. Egyrészt hatalmas adatmennyiség generálódik. Másrészt – az előzőektől nem függetlenül – az adatok összetettsége is hatványozódik. Korunk egyik jelentős innovációja, a mesterséges intelligencia talán lehetőséget teremt e problémák hatékony kezelésére. Az előadóülésen a mesterséges intelligencia hazai ökológiai és természetvédelmi alkalmazásának lehetőségeit tekintjük át.
Program
9.00–9.20: Mesterséges intelligencia a természetvédelemben és az ökológiában: múlt, jelen Barta Zoltán, az MTA doktora (Debreceni Egyetem); Garamszegi László Zsolt, az MTA doktora (HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont)
9.20–9.40: Mesterségesintelligencia-módszerek alapjai és tudományos alkalmazásai Csabai István, az MTA levelező tagja (Eötvös Loránd Tudományegyetem)
9.40–10.00: Biológiai adattömegek kezelése Bán Miklós PhD (Debreceni Egyetem)
10.40–11.00: Állathangok és a mesterséges intelligencia Zsebők Sándor PhD (HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont)
11.00–11.20: Az inváziós csípőszúnyogok monitoringja citizen science és mesterséges intelligencia segítségével Garamszegi László Zsolt, az MTA doktora (HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont)
11.20–11.40: Faji elterjedési térképek prediktálása műholdképek alapján Barta Attila PhD (Debreceni Egyetem)
11.40–12.00: Mesterséges intelligencia a természetvédelemben és az ökológiában: jövő Garamszegi László Zsolt, az MTA doktora (HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont); Barta Zoltán, az MTA doktora (Debreceni Egyetem)