Prof. Erdei Anna, az MTA főtikárhelyettese és Dr. Török Péter, a Fiatal Kutatók Akadémiájának társelnöke
10:05-11:30 A tudomány tudománya. Egyéni tudományos életpályák kvantitatív értékelése
Prof. Barabási Albert-László, Northeastern University (Institute of Network Science), Harvard University (Division of Network Medicine) és Central European University
11:30-12:30 Nyilvános fórum és vitaülés
Moderátor: Dr. Török Péter, a Fiatal Kutatók Akadémiájának társelnöke, 2 perces hozzászólások és válaszok
12:30-12:40 Zárszó
Prof. Kollár László, az MTA főtitkára
Absztrakt
Egy ismert gondolatmenet szerint a teljesítmény sikert szül, tehát ha keményen dolgozunk, sikeresek leszünk. Ebben az előadásban a tudományos siker kvantifikálása kapcsán arra hívom fel a figyelmet, hogy bár a teljesítmény az egyén jellemzője, a tudományos siker mint kollektív és mérhető mennyiségi mutató azt ragadja meg, hogy a pályatársak (peers) hogyan érzékelik és ismerik el az egyéni teljesítményt. Ebben a megközelítésben tudományos módszerekkel tudjuk vizsgálni az impakt kialakulását és kvantifikálni lehet, hogy milyen hatékonyan tudjuk megjósolni és mérni a tudományos sikert. Az előadásban arra is kitérek, hogy a kutatók mikor teszik a legnagyobb hatású felfedezésüket az életpálya során, hogyan lehet elismerni és értékelni a tudományos együttműködésekben született eredményeket az egyén szintjén, illetve milyen szerepet játszanak ebben a szakmai és intézményi kapcsolati hálók.
Az eseményen való részvétel regisztrációhoz kötött, a helyek száma korlátozott. A regisztrált résztvevők az esemény előtt néhány nappal e-mailben megkapják a fórum Zoom linkjét. Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az MTA Székház Rendezvényszolgálat munkatársai rögzítik a videókonferenciát és a felvételt az MTA Kommunikációs Főosztálya közzéteszi az mta.hu oldalon és az MTA YouTube csatornáján.
(Borítókép: Barabási Albert-László a Nature 150 hálózatokról mesél a kiállítás megnyitóján Fotó: Végel Dániel / vegeldaniel.com)