- Címoldal
- Eseménynaptár
- Tudománykommunikációs workshop
Tudománykommunikációs workshop
Workshop
A regisztráció lezárult.
Időpont
2020. március 5., 10:30 óra
Helyszín
MTA Székház, Felolvasóterem - Felolvasóterem
1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.
Részletek
A Fiatal Kutatók Akadémiájának (FKA) egyik fontos célja a legújabb nemzetközi és hazai tudományos eredmények és felfedezések hiteles közvetítésének előmozdítása a társadalom minél szélesebb rétegei felé. Sokan érezzük úgy, hogy ez erkölcsi kötelességünk is, mindamellett, hogy saját kutatásaink megismertetése, elfogadtatása és finanszírozása szempontjából is kiemelkedően fontos. Különösen nagy szükség van a modern, látványos és közérthető tudománykommunikációra a mai, áltudományokkal és dezinformáló álhírekkel terhelt, igazságon túli (post-truth) korszakban és társadalmakban. A tudományos ismeretterjesztés ugyanakkor nem egyszerű műfaj, a tudományos szaknyelv és a köznyelv sok esetben eltávolodott egymástól, a kutatók többsége pedig tanulmányai során nem részesült megfelelő, ilyen irányú szakképzésben. Mindemellett a különböző médiumokban tudomány-kommunikációval foglalkozó hivatásos szakemberek számára is nehezen követhető kritikus szemmel az egyes tudományterületeken megjelenő hatalmas információmennyiség.
A jelen rendezvény első felében a tudományos újságírók által kért, számukra és véleményük szerint a társadalom számára izgalmas három témában kerestünk fiatal kutató kollégákat, akik egy-egy 15 perces előadásban foglalják össze szakterületük legújabb eredményeit, érdekességeit. Minden egyes előadást követően az újságírók és a közönség tehetnek fel a témához kapcsolódóan kérdéseket az érintett előadónak, 10 perces időtartamban.
A program második felében kerekasztal-beszélgetés és vitaülés formájában elismert médiaszakemberektől várunk tanácsokat és információkat arról, hogy milyen felületeken, milyen hatékonysággal és milyen módon érdemes és lehet kutatóként megnyilvánulni a társadalom irányába, és ők hogyan tudják ezt segíteni.
A program végén lehetőség nyílik a Fiatal Kutatók Akadémiájának működésével és céljaival való megismerkedésre is, kötetlen beszélgetés formájában.
PROGRAM
10:30-10:35 Köszöntő
Dr. Dékány Éva és Dr. Török Péter a Fiatal Kutatók Akadémiájának (FKA) társelnökei, és Simon Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia Kommunikációs Főosztályának vezetője
10:35-11:00 A klímaváltozásról közérthetően – klímaszkeptikusoknak is…
Dr. Kun Ádám, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Ökológiai Kutatóközpont
11:00-11:25 Hol tart most a génszerkesztés és jogi szabályozása?
Dr. Varga Máté, Eötvös Loránd Tudományegyetem
11:25-11:50 Hatásos-e a semmi? Homeopátia és placebóhatás
Dr. Csupor Dezső, Szegedi Tudományegyetem
11:50-12:15 Koronavírus: járvány és kommunikációs kihívás
Dr. Müller Viktor, Eötvös Loránd Tudományegyetem
12:15-12:45 Szünet
12:45-13:45 Kerekasztalbeszélgetés és nyilvános fórum tudományos ismeretterjesztő újságírók részvételével a hazai ismeretterjesztés előmozdításáról
Moderátor: Simon Tamás, Magyar Tudományos Akadémia Kommunikációs Főosztálya
Résztvevők: Gilicze Bálint, Magyar Tudományos Akadémia Kommunikációs Főosztály
Gimes Júlia, Kossuth Rádió, Magyar Tudomány
Dr. Molnár Csaba, Index
Palugyai István, MÚOSZ
Témák: Hová fordulhat a kutató, ha szeretne beszámolni eredményeiről? - Főbb hazai tudománykommunikációs csatornák, médiumok és platformok áttekintése
Miért érdemes és fontos minél több kutatási cikkből ismeretterjesztő anyagot is írni? (Hányan olvassák el a tudományos cikket, és hányan olvasnák el az ismeretterjesztő cikket, twittert, facebook-ot?)
Hogyan kell jó és figyelemfelkeltő sajtóközleményt írni? Kitől és hogyan lehet segítséget kérni (például a kevésbé médiabarát tartalmak esetében)?
13:45-14:00 Kötetlen beszélgetés az FKA jelen lévő tagjaival az FKA-ról
Zárszó
A program nyilvános, a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.