- Címoldal
- Eseménynaptár
- Molekuláris biodiverzitás: taxonómia, filogeneti...
Molekuláris biodiverzitás: taxonómia, filogenetika, filogeográfia
Időpont
2016. november 22. 09.00-16.30 óra között
Helyszín
MTA DAB-székház - Bognár Rezső Terem
4032 Debrecen, Thomas Mann u. 49.
Részletek
Levezető elnökök:
Dévai György (délelőtt)
Varga Zoltán (délután)
Az absztraktok megtekintéséhez kérjük kattintson ide.
Program:
9.00–10.00: Az ülést megnyitja dr. Dévai György professor emeritus, az MTA DAB Biológiai-Környezettudományi Szakbizottságának tiszteletbeli elnöke
9.10–9.30: Kis Olga, Felföldi Tamás, Gyulavári Hajnalka Anna, Szalay Petra Éva, Miskolczi Margit, Szabó László József, Márialigeti Károly, Dévai György: A molekuláris vonalkódolás és a morfometriai elemzés viszonya a szitakötőknél
9.30–9.50: Tóth János Pál, Varga Zoltán, Bereczki Judit: Hogyan segítheti a mito-nukleáris diszkordancia és a Wolbachia fertőzöttség vizsgálata a filogeográfiai kutatásokat?
9.50–10.10: Bereczki Judit, Pecsenye Katalin, Váradi Alex, Varga Zoltán és Tóth János Pál: A fajképződés eltérő fokozatai két hangyaboglárka (Maculinea) faj példáján
10.10–10.20: Diszkusszió
Sztyeppei fajok molekuláris taxonómiája és filogeográfiája
10.20–10.40: Barina Zoltán, Pifkó Dániel, Somogyi Gabriella: Sztyeppei növényfajok nyugati perempopulációinak taxonómiai helyzete
10.40–11.00: Sramkó Gábor: Sztyeppei növények filogeográfiája – előörs vagy hátvéd?
11.00–11.20: Fehér Zoltán, Sramkó Gábor, Tóth János, Deli Tamás, Lukasz Kajtoch: A Pannon csiga (Caucasotachaea vindobonensis) glaciális refugium-területeinek és elterjedéstörténetének feltárása
11.20–11.40: Rácz Rita, Tóth János Pál, Bereczki Judit, Sramkó Gábor, Fülöp Attila, Barta Zoltán: Genetikai differenciálódást befolyásoló tényezők egy röpképtelen bogárfaj, a nagyfejű csajkó (Lethrus apterus) esetében
11.40–12.00: Németh Attila, Bárány Annamária, Csorba Gábor, Pazonyi Piroska, Magyari Enikő, Pálfy József: Elveszett sztyeppei emlősfajaink – A Kárpát-medence sztyeppei ökoszisztémájának változásai a holocén során
12.00–12.20: Cserkész Tamás, Laczkó Levente, Tóth János Pál, Sramkó Gábor: A csíkos szöcskeegér fajcsoport eurázsiai filogeográfiája
12.20–12.30: Diszkusszió
12.30–13.30: Szünet
Molekuláris diverzitás a kárpáti-balkáni régióban, taxonómia, filogenetika, filogeográfia
13.30–13.50: Barina Zoltán, Pifkó Dániel, Somogyi Gabriella: Balkáni endemizmusok eredete és taxonómiája
13.50–14.10: György Zsuzsanna, Höhn Mária: Refúgiumok nyomai két alpesi faj molekuláris mintázatában?
14.10–14.30: Tóth Endre György, Vendramin Giovanni Giuseppe, BagnoliFrancesca, Köbölkuti Zoltán Attila, Höhn Mária: Filogeográfiai és adaptációs mintázat a közép-kelet-európai erdeifenyő (Pinus sylvestris L.) populációkban
14.30–14.50: Németh Csaba, Papp Nóra, Jana Bílá, Höhn Mária: Sorbus fajkeletkezés triparentális hibridizációval a Déli-Kárpátok és az Erdélyi-szigethegység területén
14.50–15.10: Pecsenye Katalin, Tóth János, Bereczki Judit, Szolnoki Noémi, Varga Zoltán: A genetikai variabilitásra ható evolúciós erők eltérő idősíkjai. Esettanulmány a kis apollólepke (Parnassius mnemosyne) Kárpát-medencei populációiról
15.10–15.30: Antal László, László Brigitta, Petr Kotlík, Mozsár Attila, Czeglédi István, Oldal Miklós, Kemenesi Gábor, Jakab Ferenc, Nagy Sándor Alex: Bihari márna (Barbus biharicus): a Kárpát-medence új halfaja
15.30–15.50: Vörös Judit: A Kárpát-medence mint jégkorszaki menedékterület farkos kétéltűek számára
15.50–16.10: Németh Attila, Varga Zoltán, Homonnay Zalán, Krizsik Virág, Czabán Dávid, Csorba Gábor: Jégkorszaki klímaváltozások okozta fajképződés és adaptív radiáció: A Kárpát-medence és a Balkán földikutyáinak filogeográfiája
16.10–16.20: Diszkusszió
16.20–16.30: Varga Zoltán professor emeritus, az MTA Biológiai Tudományok Osztálya Diverzitásbiológiai Tudományos Bizottságának elnöke: Zárszó
Szervező
MTA Biológiai Tudományok Osztálya
Kapcsolattartó
Cs. Pavisa Anna (telefon: 36-1-4116347)