- Címoldal
- Eseménynaptár
- Kárpátaljai programok - Kísérő rendezvények
Kárpátaljai programok - Kísérő rendezvények
Filmvetítés
Regisztráljon az eseményre!
A helyek száma korlátozott
Határidő: május 22.
Regisztráció
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az eseményen a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megbízásából kép- és hangfelvételek készülhetnek.
Időpont
2025. május 22. - 08.30 / 2025. május 23. - 19.30 óra között
Helyszín
MTA Székház
1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.
Részletek
A Kárpátaljai programok - kísérő rendezvényeként külön teremben Kárpátaljai filmekből lesz vetítés mindkét napon.
A tervezett filmek listája:
I. A Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságával kapcsolatos filmek
- Valaki jár a vásznakon, ecsetjeink hegyén - Erfán Ferenc tárlatvezetése (43 perc)
Erfán Ferenc tárlatvezetése a kárpátaljai egyházi festő, Boksay József (1891-1975) életmű kiállításának finisszázsát mutatja be. A szovjet uralom alatt Boksay arra kényszerült, hogy hitét tájképeken és portrékon keresztül fejezze ki, hasonlóan ahhoz, ahogy Madách falanszter jelenetében Leonardo a széklábakba faragta vízióit. Ez a művészi kitartás és hit méltó megemlékezésre talál a kiállítás záróeseményén. Erfán Ferenc, a művész unokája tárlatvezetésével kíséri végig a látogatókat a művek között, személyes betekintést nyújtva nagyapja életébe és alkotói munkásságába.
- A nagystílű művész (15 perc)
A nagystílű művész című dokumentumfilm Erdélyi Béla, a kárpátaljai festőművész életét és munkásságát mutatja be. Az alkotást a TV21 Ungvár készítette az Erdélyi Béla nevét viselő alkotóház átadására. Erdélyi Béla Európa-szerte ismert festőművész és a kárpátaljai festőiskola egyik megteremtője, aki jelentős szerepet játszott a képzőművészeti oktatásban. Életművét politikai konfliktusok árnyékolták, és csak évek múlva nyerte el méltó elismerését. A film bemutatja a művész életének kulcsfontosságú eseményeit és hagyatékának jelentőségét, amely máig hatással van a kárpátaljai művészeti életre.
- RIT tagjainak rövid bemutatása (45 perc)
A Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaság (RIT) 1990-ben alakult azzal a céllal, hogy képviselje és támogassa a kárpátaljai magyar művészeket, alkotókat. A Társaság az évek során folyamatosan változott, de a művészi sokszínűség és a hagyományok tisztelete állandó maradt. A RIT művészei különböző műfajokban és médiumokban alkotnak, a reális ábrázolástól az absztraktig és expresszív megoldásokig. Ez a rövidfilm-sorozat a RIT tagjait mutatja be.
- Tv21 Ungvár - Arcképmás. 06. Matl Péter 1. Rész (2019.01.26.) (24 perc)
Az Arcképmás 6. adásában bemutatkozik Matl Péter szobrászművész, akinek alkotásai világszerte, többek között Brazíliában, Japánban és Európa nagyvárosaiban is megtalálhatók. A film fókuszában a vereckei emlékmű áll, amelynek alkotói folyamatát is részletesen bemutatják. Matl Péter a pályafutása alatt számos nemzetközi elismerést kapott, köztük az ukrajnai szobrászati szimpózium díját és a magyarok honfoglalásának évfordulójára kiírt pályázat első díját. 2003-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntették ki.
- Tv21 Ungvár - Nőidő 14. Adás - Kulin Ágnes 1 (25 perc)
A TV21 Ungvár munkatársai által készített Nőidő adásban Kulin Ágnes festőművész mesél a testbeszéd és a kéz motívumainak jelentőségéről, miközben kedvenc helyszíneit járja be. Kulin Ágnes művészetében ezek a témák központi szerepet kapnak, és alkotásai során mélyebb rétegeket nyitnak meg. Többek között beszél arról, hogyan tükröződnek vissza festményein a testbeszéd különféle formái és a kézmozdulatok, valamint hogyan járulnak hozzá az alkotások atmoszférájához és üzenetéhez.
- Látogatás Id. Hidi Endre műtermében (15 perc)
A riportfilm id. Hidi Endre, nagydobronyi keramikus műhelyébe repíti el a nézőket. A nagydobronyi Hidi Endre keramikusművész, Ukrajna Érdemes Népművésze, akinek népi ihletésű munkáit Kárpátalja határain kívül is ismerik és keresik. A mester munkásságát Ukrajnában az Érdemes népművész cím mellett többek között Serbakovszkij-díjjal, Magyarországon a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjével és a Révész Imre-társaság alkotóival közösen Kissebbségekért díjjal ismerték el.
- Arcképmás 47.adás - Kopriva Attila (25 perc)
A dokumentumfilm Kopriva Attila festőművész életébe és munkásságába nyújt betekintést. A Kárpátaljai Képzőművészeti Főiskola Képző- és Iparművészeti Tanszékének docense otthonában és műtermében fogadja a nézőt, megosztva gondolatait a festészet mibenlétéről, a művészi felelősségről, valamint az oktatás és a kulturális intézményalapítás jelentőségéről. Az Arcképmás sorozat ezen epizódja portrét rajzol egy elkötelezett alkotóról, aki művészi és pedagógiai hivatását egyaránt komolyan veszi.
- Réti János festőművész műtermében (16 perc)
A kisfilm Réti János festőművész ungvári műhelyébe enged betekintést, ahol a nézők személyes közelségből ismerhetik meg az alkotó gondolkodásmódját és munkakörnyezetét. Réti János a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának egyik alapító tagja, aki évtizedek óta meghatározó alakja a kárpátaljai magyar képzőművészeti életnek. A film tartalmas látogatásra hívja az érdeklődőt egy hiteles és elkötelezett művész világába.
- Szocska László - szobrász, műterem-riportfilm (13 perc)
A riportfilm Szocska László ungvári szobrászművész műtermébe kalauzolja a nézőt. A néző bepillantást nyer az alkotó munkakörnyezetébe, szobrászati szemléletébe, gondolkodásába, valamint abba az alkotói folyamatba, amely műveit jellemzi. A látogatás során kirajzolódik egy olyan művész portréja, aki mélyen kötődik szülőföldjéhez és hivatásához, s akinek műterme egyszerre szolgál munkahelyként és inspiráló szellemi térként.
II. Kárpátaljához kapcsolódó történelmi filmek
- A kő marad (35.20)
A kő marad című történelmi dokumentumfilm a Vereckei-hágón felállított emlékmű történetét és meghurcolt sorsát mutatja be. A Vereckei-hágó a magyar történelem egyik legfontosabb helyszíne, ahol őseink 895-ben a Kárpát-medencébe érkeztek. Azóta számos történelmi esemény helyszíne volt, beleértve a mongol-tatár hadjáratokat, II. Rákóczi Ferenc visszatérését és a világháborús harcokat. Az első emlékművet 1881-ben állították fel, amelyet azóta többször leromboltak és újra felépítettek. A film részletesen bemutatja az emlékmű történetét, a megsemmisítés és újjáépítés küzdelmeit, valamint a jelenlegi, Matl Péter szobrászművész által tervezett emlékmű létrejöttét 2008-ban.
- Rákóczi-kultusz (60 perc)
A tízrészes dokumentumfilm-sorozat II. Rákóczi Ferenc kárpátaljai emlékezetének és kultuszának nyomába ered. Kárpátalján alig találni olyan magyar lakta települést, ahol ne viselne utca vagy intézmény a fejedelem nevét – ez is jól mutatja, milyen mélyen gyökerezik a Rákóczi-kultusz a térségben. A sorozat bemutatja a szabadságharc helyi eseményeit: a zászlóbontást, az első csatákat, a régió szerepét a hadellátásban, valamint az országgyűlések helyszíneit. Megismerhetjük azt is, milyen emlékeket őriz a vidék a gyermekkorát itt töltő Rákócziról. A filmekben megszólaló neves szakértők – többek között Dr. Csatáry György, Dr. Kész Barnabás, Popovics Béla, Bíró András, Józan Lajos és Fülöp Lajos – történelmi, néprajzi és helytörténeti szempontból világítják meg a Rákóczi-kultusz jelentőségét és máig élő hagyományait.
- Túl a Kárpátokon, Vereckén, Uzsokon 2015 (45 perc)
A Túl a Kárpátokon című dokumentumfilm az első világháború keleti frontjának jelentős hadmozdulatait és ütközeteit tárgyalja. A film történészek és szakértők közreműködésével nyújt mélyreható betekintést a háborús eseményekbe, bemutatva a stratégiai döntések hatását és azok következményeit. A dokumentumfilm részletesen elemzi a hadjáratok kulcsfontosságú pillanatait, az ütközetek menetét és a katonai stratégia szerepét. A szakértők által bemutatott elemzések révén a nézők megismerhetik a keleti front sajátos kihívásait és a hadseregek közötti összecsapások dinamikáját.
- Árpád vonal (26 perc)
Az Árpád vonal című dokumentumfilm a Magyar Királyi Honvédség második világháborús védelmi rendszerét mutatja be, amely az Északkeleti- és Keleti-Kárpátokban húzódott. Az 1941-42-ben Kőrösmezőn épült rendszer helyi ruszin munkások közreműködésével készült el. Bár a háborúban nagyrészt megsemmisült, a Gereben település közelében található 2,5 kilométeres háromszintes alagútrendszer fennmaradt. A film bemutatja, hogyan vált ez a szakasz turistalátványossággá, lehetőséget adva a látogatóknak, hogy felfedezzék a földalatti bunkerrendszert és megismerjék a magyar katonák küzdelmeinek helyszínét.
- A hűség ára (53 perc)
A Hűség ára egy történelmi dokumentumfilm, amely az egyházüldözésről, a Szovjetunió Gulag-táboraiba hurcolt politikai foglyokról és kényszermunkásokról szól Kárpátalján. A film részletesen bemutatja az 1944-1956 közötti időszak eseményeit történészek, kutatók, túlélők és hozzátartozók megszólalásaival. Korabeli jelenetek és személyes visszaemlékezések segítségével betekintést nyerhetünk a korszak sötét fejezeteibe, amikor az egyházi és politikai üldöztetések emberek ezreinek életét változtatták meg. A film célja, hogy megőrizze és bemutassa ezen tragikus események emlékét a jövő generációi számára.
- Magyar siratófal (2017, 33 perc)
A dokumentumfilm a II. világháború után elhurcolt kárpátaljai magyar civilek tragédiáját mutatja be. A kollektív bűnösség elve alapján több ezer magyart vittek munkatáborokba, és a film az ő emléküknek állít emléket. Történészek és túlélők szólalnak meg, hogy feltárják a szovjet megtorlás és a sztálini terror igazságtalanságait. A Szolyvai Emlékpark az áldozatok tiszteletére létesült, és a film részletezi annak történetét, az emlékezés fontosságát, valamint az évenként megrendezett emlékünnepségeket.
- Hajduk Márta: Kárpátaljai tragédia (52 perc)
Hajduk Márta dokumentumfilmje a II. világháború utáni kárpátaljai magyarok szenvedéseit tárja fel. Több ezer magyar civilt hurcoltak munkatáborokba a kollektív bűnösség elve alapján, amely még mindig érvényben van. Az ukrán törvényhozás nem ismeri el a történteket, annak ellenére, hogy túlélők és utódaik küzdenek az igazságért, és számos ukrán történész is az ügy mellé állt. A film az igazságtalanságot és a magyarok meghurcolását mutatja be.
- Magyarellenes megnyilvánulások Ukrajnában (Kárpátalján) (31 perc)
A film a kárpátaljai magyar közösséget érintő magyarellenes megnyilvánulások témáját járja körül. Bemutatja azokat a társadalmi, politikai és kulturális folyamatokat, amelyek hatás gyakoroltak az ott élő magyar kisebbség mindennapjaira és identitására. A dokumentumfilm célja, hogy tárgyilagosan világítson rá a jelenség történeti és aktuális hátterére, valamint arra, milyen formákban és következményekkel jelentkeznek ezek a megnyilvánulások Ukrajnában.
- Fény a végeken – Kárpátalja ’56 (26 perc)
A dokumentumfilm a kárpátaljai magyarság 1956-os forradalomhoz való viszonyát mutatja be. Bár a vasfüggöny túloldalán éltek, a Szabad Európa Rádión keresztül értesültek a magyarországi eseményekről, és tisztán látták a szovjet katonai készülődés jeleit. A kárpátaljai fiatalok – különösen a diákok – szolidaritást vállaltak a budapesti forradalmárokkal, amiért súlyos megtorlásban részesültek: kínzás, bebörtönzés, megfigyelés várt rájuk. A film személyes történeteken keresztül idézi fel e bátor kiállás emlékét, miközben megemlékezik azokról is, akik már nincsenek közöttünk.
- A vezér nélküli forradalom (45 perc)
A Belány Róbert rendezte A vezér nélküli forradalom című dokumentumfilmben történészek és egykori ’56-osok számolnak be a forradalomról és az azt követő véres megtorlásokról. A dokumentumfilm 1956. november 4-ét és a „forgószél” hadműveletet mutatja be, amely véget vetett a magyar forradalomnak. A szovjet csapatok, különleges alakulatok és a volt magyar ÁVH-s kollaboránsok összefogásával elindult a forradalom leverése, melyet követően országszerte megkezdődtek a letartóztatások és a válogatás nélküli deportálások a Szovjetunióba. A film a forradalom bukásának történelmét és annak következményeit dolgozza fel, miközben az események hátterébe is betekintést nyújt a nézőknek. A filmben az egykori veszprémi egyetemi hallgatók mellett megszólal Milován Sándor kárpátaljai ’56-os, és a korszakot kutató történészek, dr. Váradi Natália és dr. Dupka György is.
III. II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolához kapcsolódó filmek
- Fodó Sándor (20 perc)
A film Fodó Sándort, az egyetemi tanárt, politikust és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alapító elnökét mutatja be, aki évtizedeken keresztül kulcsszereplő volt a kárpátaljai magyar közéletben. A rövid dokumentumfilm betekintést nyújt Fodó Sándor életébe és munkásságába, valamint testvére, Fodó Lajos, a KMKSZ választmányi tagjával folytatott beszélgetésen keresztül bemutatja elhivatottságát és az általa képviselt értékeket. A film a szórványban élő közösségek megmaradásáért végzett munkájára, valamint Fodó Sándor jelentős hatására fókuszál a kárpátaljai magyar közösség életében.
- Szemben a rezsimmel - Milován Sándor visszaemlékezései (30 perc)
A dokumentumfilm Milován Sándor visszaemlékezésein keresztül mutatja be, hogy hogyan élte meg a kárpátaljai magyarság az 1956-os magyar forradalmat. A film bemutatja a szovjet hadvezetés erődemonstrációját is, ahogyan csapatokat és páncélosokat vonultattak fel a magyar határ közelében, hogy elnyomják a forradalmat. A kárpátaljai diákok szolidaritást vállaltak a budapesti fiatalokkal, amiért súlyos következményekkel kellett szembenézniük, többek között kínzással és börtönbüntetéssel. A filmben a néhány ma még élő szemtanú osztja meg személyes élményeit és tapasztalatait.
- In memoriam_Soos Kalman (51 perc)
A dokumentumfilm Soós Kálmán életét és munkásságát örökíti meg, tisztelegve a kiváló tanár, tudós és közéleti személyiség előtt, aki meghatározó alakja volt a kárpátaljai magyar közösségnek. Soós Kálmán Szalókán született, majd az Ungvári Egyetemen végzett történelem szakon. Később több fontos oktatási és tudományos szerepet vállalt, többek között az Ungvári Hungarológiai Intézet tudományos munkatársa, valamint a Kárpátaljai Magyar Tanárképző Főiskola rektora lett. A film bemutatja, hogyan küzdött a Kárpátaljai magyar oktatás megőrzéséért és fejlődéséért, valamint azt a közéleti és politikai szerepet, amelyet a KMKSZ megalakulása óta vállalt. Soós Kálmán hiteles történész és elkötelezett közszolgálati személyiség volt, aki mindig a "nagy ügy", a közösség és a történelmi igazság védelmére összpontosított. Emléke máig él a kárpátaljai magyar kultúrában és oktatásban.
- Tv21 Ungvár - Arcképmás 21. adás - Csernicskó István (26 perc)
Az interjú Csernicskó Istvánt, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektorát, elismert tanárát, nyelvészét és kutatóját mutatja be. Mint a Hodinka Antal Nyelvészeti Kutatóközpont vezetője, Csernicskó István kiemelkedő szerepet játszik a kárpátaljai magyarság kétnyelvűségének kutatásában. Az Arcképmás című interjúban a nézők megismerkedhetnek a kutató pályafutásának kezdetével, motivációival és tudományos munkájával. Csernicskó István beszél szakmai kihívásairól, elismeréseiről és arról, hogyan formálta életét és munkáját a Kárpátalján élő közösség nyelvi helyzete.
- Adjunk szárnyakat és gyökereket - Kultfilm 9 (5 perc)
A dokumentumfilm Váradi Natáliát, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanárát, történészét, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatóját mutatja be, aki nemcsak elhivatott oktató és kutató, hanem a tehetséges fiatalok felkutatásában és segítésében is kiemelkedő szerepet vállal Kárpátalján. Energikus és céltudatos személyisége, valamint elkötelezettsége révén sokakat inspirál, hogy kibontakoztassák tehetségüket és hozzájáruljanak a közösség fejlődéséhez. A film betekintést ad Váradi Natália tevékenységébe, ami nemcsak az oktatás területére, hanem a fiatalok támogatására is kiterjed, lehetőséget biztosítva számukra a fejlődésre és a sikerre.
- Összetartozás tánca (11 perc)
Kárpátalja-szerte 11 helyszínen valósította meg a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola hálózata zárókoncertjeit és ünnepi rendezvénysorozatát. A rendezvény keretein belül a Tulipán Tanoda művészeti iskoláinak és Kárpátalja 75 településén kihelyezett szakköri foglalkozásainak növendékei, iskolások és az óvodák nagy és középső csoportosai, összesen 2 152 gyermek táncolta el az összetartozás táncát. A rendezvénysorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.
- Szól a fülemüle (2 óra 51 perc)
A dokumentumfilm a Szól a fülemüle népzenei és néptánc tehetségkutatót mutatja be, amely Kárpátalján a fiatal tehetségek számára kínál lehetőséget a népi hagyományok ápolására és bemutatkozására. A tehetségkutató célja, hogy felfedezze és támogassa a legígéretesebb fiatalokat a népzene és a néptánc területén, miközben lehetőséget ad számukra, hogy megőrizzék és továbbvigyék Kárpátalja gazdag kulturális örökségét. A film betekintést nyújt a tehetségkutató hangulatába, valamint bemutatja a résztvevők szenvedélyét és elkötelezettségét a népművészet iránt.
- Disznóvágás Nagyberegen (31 perc)
A Disznóvágás Nagyberegen dokumentumfilm a hagyományos farsangi disznóvágás eseményeit mutatja be a Nagyberegi Tájházban. A film bemutatja, hogy a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet közös szervezésében zajló jótékonysági disznótor során a résztvevők hogyan élesztették újjá ezt a régi magyar szokást, amely a közösség összefogását és a hagyományok megőrzését szolgálta - a disznóvágást. A film megörökíti a hagyományos disznótor minden mozzanatát: a hajnali kezdéstől a disznó feldolgozásán át a finom ételek - mint a töltött káposzta és a hagymás vér készítéséig.
- Egy nagyberegi ember meséje a XX. századról – Interjú Orosz Ildikóval, TV21 Ungvár, 2024 (72 perc)
A dokumentumfilmben egy nagyberegi ember, Orosz Ildikó mesél a XX. századról, a saját, a családja és a felmenői történeteit osztja meg. Az interjú során Orosz Ildikó részletesen bemutatja, hogyan alakult az életük a történelmi események tükrében, és miként őrizték meg a családi kötelékeket és hagyományokat. Kiemeli, hogy a családi történetek és az átélt tapasztalatok miként formálták identitásukat és kapcsolódtak a helyi közösség mindennapjaihoz. Az interjú bepillantást nyújt abba is, milyen szerepet játszanak ezek a személyes és családi történetek a helyi kultúra és a közösségi élet megőrzésében.
IV. Játékfilmek
- TV21 Ungvár: Életre ítélve – dokumentumfilm a KMKSZ-ről (2019, 40 perc)
Az Életre ítélve dokumentumfilm a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) fennállásának harmincéves évfordulója alkalmából készült. A film 1989-be, a politikai változások évébe repíti vissza a nézőket, amikor a kárpátaljai magyarság kihasználta a megnyíló lehetőségeket a kommunista rendszer gyengülése nyomán. Az alkotás bemutatja a KMKSZ küldetését, amely a magyarok kulturális, politikai és szociális érdekeinek védelmére irányul, kiemelve a magyar nyelvhasználat, kulturális értékek és oktatási rendszer megőrzését és fejlesztését.
- TV21 Ungvár: A tölgyfa – dokumentumfilm a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola születéséről (2021, 48 perc)
A tölgyfa című dokumentumfilm a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elmúlt 25 évének történetét mutatja be. A közel 50 perces alkotás részletesen bemutatja az intézmény létrehozásának és fenntartásának nehézségeit, valamint azokat az embereket, akik erkölcsi és anyagi támogatásukkal hozzájárultak a főiskola fennmaradásához és fejlődéséhez. A film megszólaltatja a főiskola alapítóit és támogatóit, és átfogó képet ad a kárpátaljai magyarság oktatási helyzetéről.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az eseményen kép- és hangfelvétel (videó, illetve fotó) készül. A rendezvényen való részvétellel tudomásul veszi, hogy a felvételeken szerepelhet, és ehhez hozzájárul.
Szervezők
II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola
MTA Határon Túli Magyarok Titkársága
UNGVÁRI NEMZETI EGYETEM UKRÁN-MAGYAR OKTATÁSI-TUDOMÁNYOS INTÉZET
Kapcsolattartó
Bóna László (telefon: +36 70 5504793)