Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az eseményen a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megbízásából kép- és hangfelvételek készülhetnek.
Időpont
2025. május 20. 11.30-12.40 óra között
Helyszín
MTA Székház, Felolvasóterem 1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.
Részletek
A film célja bemutatni az óbecsei (Szerbia) születésű Than Károly akadémikus, vegyész életét és munkásságát. Than Károly a magyar vegyészképzés megalapítója, a mai magyar kémia nyelvének megteremtője.
Életében a szabadságharc nemcsak kalandos fordulatot hozott, hanem tüzérségi kiképzése a kémia irányába fordította érdeklődését és már 24 évesen doktori címet szerzett a bécsi egyetemen. Sorsát a kiegyezés és a magyar nemzeti eszmélés határozta meg, 1871-ben az ő tervei alapján épült fel az európai kémiaoktatás mérvadó intézményeként a budapesti Vegytani Intézet. Legfontosabb felfedezését az ásványvizek kutatása során tette.
Rendszerező természetű tudós volt, aki a korszerű kémia több alapvető mérési módszerét meghatározta, tette mindezt szerényen, a háttérben maradva. Halálakor korának egyik legnagyobb tudósaként ünnepelték, az utókor emlékezetében azonban elhalványult az intézményteremtő, tanárok nemzedékeit kinevelő csendes tudós alakja, akinek helye ott van a magyar nemzet legnagyobbjai között.
A filmben eredeti helyszíneken (Óbecse, Szeged, Budapest) keresztül kísérhetjük végig életútját, intézményalapító, közösségszervező, tanári és folyóiratszerkesztői tevékenységét. Szakinterjúk mutatják be a Vegytani Intézet megalapításának, a Than-sónak és a Than-féle egyenértéknek, a vízanalitikának ionokban kifejezett standardizálását.
Ma óbecsei szülőházában edukatív-pedagógiai tudományos központ működik, biztosítva, hogy még sokáig fennmarad a kiváló kémikus neve és hagyatéka.
A film a Vajdasági Magyar Akadémiai Tanács megbízásából az MTA 200. jubileumára készült.