Eseménynaptár

Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem bemutatkozása

Konferencia

Regisztráljon az eseményre!

A helyek száma korlátozott

Határidő: május 19.

Regisztráció

A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező
Ez meg az nem jó

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az eseményen a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megbízásából kép- és hangfelvételek készülhetnek.

Időpont

2025. május 19. 10.00-20.50 óra között

Helyszín

MTA Székház, Nagyterem
1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.

Részletek

Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem programjai

10.00 - 10.10 Egyetemünk rövid bemutatása (Kós Anna, egyetemi tanár)

10.10-12:00 Színháztudományi konferencia;

Philther Day. Erdélyi magyar színháztudomány

(Megnyitja: Kékesi Kun Árpád egyetemi tanár)

Az erdélyi színháztudományi kutatások központja a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem, ahol lassan egy évtizede működik a Doktori Iskola szervezeti keretében az erdélyi Philther Műhely. A kutatók az erdélyi magyar színházi eseményekre fókuszálnak, és olyan színháztörténetet írnak, amely egy-egy konkrét előadásból kiindulva mutatja fel, vagy akár módosítja a kánont. A konferencia-prezentációk a színházművészet anyanyelvhez és alkotói nyelvhez köthető sajátságait tárják fel. A kutatás módszertana a Philther-elemzési metódus, ennek szemléltetésére vállalkozunk a konferencián.

12.00-12:30 Erdélyi magyar színháztörténet kiállítás

(Megnyitja: Ungvári Zrínyi Ildikó egyetemi tanár )

A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Doktori Iskolájának színháztörténeti kiállítása a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházzal partnerségben jött létre. A tárlat az egyetem által szervezett konferencia napján lesz látogatható, tematikusan két részből áll, és a marosvásárhelyi színház archívumából válogatott anyag segítségével mutatja be az egyetem előadás-történetének kiemelkedő pillanatait, illetve az erdélyi magyar színjátszás egyik fontos korszakát.

A kiállításon egyrészt fényképsorozatokon szemlélhetik meg az érdeklődők a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem különböző évfolyamai által az elmúlt évtizedekben színre vitt előadásokat, másrészt a tizenkilencedik századi erdélyi magyar színjátszással és színházszervezéssel kapcsolatos, a magyar nyelvterületen színháztörténeti jelentőséggel bíró kéziratokat mutatnak be a szervezők, közöttük olyanokat is, amelyek a nyilvánosság számára mindeddig nem voltak elérhetők.

13.00-13:50 Filmvetítés I. műhely (A Film, fotó, média szakos hallgatók bemutatkozása)

Egyetemünk legfiatalabb, de máris dinamikusan fejlődő, sőt hagyományteremtő képzése a Film, fotó, média szak, 15 évvel ezelőtt indítottuk az első ilyen profilú osztályt. Ezúttal körülbelül ötven percben ízelítőt próbálunk nyújtani abból az alkotó munkából, amelyet ennek a szakiránynak a diákjai forgatókönyvíróként, filmrendezőként, operatőrként, vágóként jegyeztek. Természetesen közös teljesítményt láthatnak, amelyben nagy részük volt a színész-szakos diákoknak, de még a díszlet- és kosztümtervező kollégáknak is. Sokat jelentett az is, hogy a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház színészei mindig szívesen csatlakoztak a munkához, és úgymond alávetették magukat az elsőfilmes rendezők elképzeléseinek. Az érdeklődők filmkavalkádot láthatnak, az elsőévesek kísérleteitől az ötödévesek záróvizsga-munkájáig sokféle produkcióból válogattunk, A vetítés után az alkotók szívesen válaszolnak az érdeklődők kérdéseire.

14.00-15:00 A Film, fotó, média szakos hallgatók bemutatkozása: két fotóművészeti kiállítás (Megnyitja Jakab Tibor egyetemi adjunktus)

 

  1. Kiállítjuk a Film, fotó, média szakos hallgatók fotóművészeti munkákból álló kollekcióját, amellyel részt vettek az indonéziai Institute of Art, Film, Photo, Media Jakarta főiskola által szervezett Nemzetközi Fotó- és Filmkiállításon, és ugyanezekkel az alkotásokkal bemutatkoztak Indiában a National Academy of Photography - Fine Arts- Kalkutta- kiállításán is. A változatos anyaggal érzékeltetni próbáljuk a hallgatók művészetének eredetiségét.

 

  1. A bábjáték nem gyermekjáték, hanem műfajcímű izgalmas fotókiállítás a Bábművész, valamint a Film, fotó, média szak hallgatóinak közös munkájából született. Olyan kollektív munka, amelyben a fotós szemével tekintünk a bábművészet világára.

[15:00-17:00 Szünet]

17:00-18:00 A látványtervezők kiállítása: Exek (megnyitja: Bartha József, egyetemi előadótanár)

A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem olyan értelemben is a legkorszerűbb felsőoktatási intézmény, hogy a különböző szakok állandó kölcsönhatásban vannak, egymást erősítik. A művészetek interferenciája jellemzi az egyetemen zajló oktatási és alkotói tevékenységet. Az itt működő Látványtervezés és eseményművészet szak a vizuális művészetek keretében a szakmai elhivatottság és a szaktudás természetesen elsődleges követelmény. A képzés legfőbb célja a diákok tehetségének fejlesztése, művészi egyéniségük alakítása, valamint a kortárs művészet követelményeinek megfelelő vizuális és színházi kultúra elsajátítása.

A jelen kiállítás betekintést nyújt szakunk tevékenységébe: láthatók itt különböző színházterekbe készített méretarányos makettek, színházi jelmeztervek, grafikai arculatok a plakátoktól a programfüzetekig, az emberi alak és a körülötte levő tér hagyományos megjelenítése, de a kreativitást és a kísérletező kedvet illusztráló képzőművészeti alkotások is. Emellett a kiállításon időalapú vizuális alkotásokat is  bemutatunk az egyénileg vagy csoportosan végrehajtott performatív események mediális közvetítése révén, fényképek vagy videók formájában.

Az Exek egy olyan alumni kiállítás, amelynek keretében egyszerre tekintünk vissza és előre: az együttműködés és az egyéni pálya alakulását vizsgáljuk a szakunkon már régebben végzett, valamint a jelenlegi diákok és tanárok közreműködésével.

18.00-19:00 A dráma nyomában (felolvasószínházi) előadás;

A dráma nyomában című rendezvényre mindenkit szeretettel várunk, aki érdeklődik a drámaírás, a kortárs drámák, a színházcsinálás iránt.

A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem drámaírás magiszteri szakán már több generáció végzett. Volt hallgatóink drámáiból magyar, román és külföldi színpadokon készülnek előadások.  Az idén végző szerzők saját szövegeiket olvassák fel az érdeklődőknek az eseményen, a felolvasás után pedig a párbeszédre is nyitottak, készséggel válaszolnak majd a résztvevők felmerülő kérdéseire. A drámaírói képzés végzős hallgatói és drámaszövegeik címei: Antal-Gászpor Adrienn: Senki gyermekei, Borcsa-Bodolai Balázs: Esmének – XOXO + @&#?$!, Horváth Lilla Holly: Peregrina, Marton Orsolya: Hosszú kávé tejjel, Oltean Márk: Uphill Descent, Sándor Emőke Orsolya: Sakk. Osztályvezető tanárok Albert Mária és Kárpáti Péter.

A drámaírók és mentoraik egy Szép Ernő idézetet választottak az esemény mottójának: „Hogyhogy mit szakítanak. Egymást. Vagyis egyik is, másik is szakít. Mindenki magát szakítja. Elszakítják magukat… Van, hogy az egyiknek már elég volt, a másik meg még folytatná. Na, akkor baj van. Esetleg dráma lesz belőle.”

 

19.00-19:50 Filmvetítés II. műhely (a Film, fotó, média szakos hallgatók bemutatkozása)

Egyetemünk Film, fotó, média szakos diákjainak munkáiból láthatnak újabb produkciókat, amelyeket saját forgatókönyvek alapján forgattak, színész- és díszlettervező társaik segítségével.  A szakmai vezető tanárok, Hegedűs Bálint, Szabó Róbert Csaba, Monory-Mész András, Kincses Réka, Jakob Vehrmann Schneider Tibor és Szigeti Szenner Szilárd nem korlátozták a diákok téma-, műfaj- vagy formaválasztását, így a filmkavalkádban a filmesszétől a zaklatás-történeteken át, a párkapcsolati tragédiáktól a politikai rendszerproblémák túléléséig - rövid kitérővel a békák természetrajzának irányába - sok mindent láthatnak majd; a megfogalmazás formája pedig a neo-neo-realista minimalizmustól az abszurdig ível.

A filmvetítés után az alkotók ezúttal is szívesen válaszolnak az érdeklődők kérdéseire.

20.00-20:50 Ex-terápia (mozgásszínházi) előadás

Tulajdonképpen valamiféle kollektív pulzálás érzékelhető itt, ami nem az előadással kezdődik, és nem is vele ér véget, de ebben az egy órában felerősödik. Érzések és érzelmek széles skáláját felszabadító lüktetés ránt magával, amiben elszabadult táncosok a szerelmi kapcsolatok monoton sokféleségét jelenítik meg. Szándékunk szerint a hatalmas, egybefüggő örvény mindenkit beszippant. Szereplőt és nézőt egyaránt. Szereplők:Abai-Szabó Tamás, Csiky Csongor Ábel, Deli Szófia, Farkas Eszter, Hajas Krisztián, Mihály János, Rubold Emília, Székely Krisztina, Szigyártó Johanna, Tar Erik, (elsőéves magiszteri színész szakos hallgatók). Koreográfus: Fehér Ferenc. Rendezőasszisztens: Molnár Balázs, rendező szak III.év. Látványtervező konzulens: Bács Krisztina, látványtervező szak III.év.

Időtartam: 1 óra.

Az előadás megtekintése 14 éven felülieknek ajánlott.

 

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az eseményen kép- és hangfelvétel (videó, illetve fotó) készül. A rendezvényen való részvétellel tudomásul veszi, hogy a felvételeken szerepelhet, és ehhez hozzájárul.

Szervezők

Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem

MTA Határon Túli Magyarok Titkársága

Kapcsolattartó

Bóna László (telefon: +36 70 5504793)