Humán Tudományok Kutatóháza - Nagyterem 1097 Budapest, Tóth Kálmán u. 4.
Részletek
Előadó: Milbacher Róbert irodalomtörténész, író
Petőfi Sándor életműve és személye nem csupán a magyar irodalomban, hanem történelmünkben és magyar kulturális közösségünkben is megkerülhetetlen. Épp ezért tartogathat kiemelt szellemi izgalmakat e megkérdőjelezhetetlenül zseniális, lánglelkű poéta életéről tudott információink megkérdőjelezhető pontjainak feltárása – a költő születésétől a haláláig. Sőt, még azután is. Mi a helyzet Petőfi származásának legendájával? Mit tudunk valóban családfájáról, születési helyéről, anyanyelvéről vagy egyáltalán nevéről? Hogy is volt Petőfi, a „népköltő” és a „népies költő” a néppel? És hogyan a politikával? És végül mi tud(hat)unk Segesvárról, Barguzinról és a halhatatlanságról?
Az előadás arra vállalkozik, hogy bemutassa azokat a legfontosabb, hiedelmek formájában öröklődő legendákat, amelyek a magyar kulturális közösségben Petőfi Sándor alakját és életművét övezik, hogy azután feltárja azokat a tényeket, amelyek ezeket a legendákat részben cáfolják, részben árnyalják.
Az est házigazdája: Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész
Névjegy
Milbacher RóbertPhD irodalomtörténész, író, habilitált egyetemi docens, a PTE BTK tanára. Több mint 25 éve tanít a Pécsi Tudományegyetemen, jelenleg egyetemi docensi munkakörben. PhD-fokozatát 19. századi irodalomból szerezte, disszertációjának témája a népi kultúra és a magaskultúra egymásra hatásának vizsgálata volt, habilitációját pedig Arany János életművének kulturális konstrukciója képezte. Tudományos és oktatói munkássága mellett szépirodalommal is foglalkozik, négy regénye és két meseregénye jelent meg idáig.