Elhunyt Nász István orvos, az MTA rendes tagja
2026. június 16-án, életének 100. évében elhunyt Nász István, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Semmelweis Egyetem professor emeritusa, a hazai orvosi mikrobiológia és víruskutatás kiemelkedő egyénisége. Szabó Dóra, az Orvosi Mikrobiológiai Intézet igazgatója idézi fel életútját.
TOVÁBB
Matematika a mesterséges intelligencia korában – Szegedy Krisztián külső tag székfoglaló előadása
Szegedy Krisztián külső tag 2025. október 1-jén megtartotta akadémiai székfoglalóját. Az előadásról szóló, képgalériával és videóval bővített összefoglaló.
TOVÁBB
Lovász Lászlót Helmholtz-éremmel tüntették ki
A Helmholtz-érem a Berlin–Brandenburgi Tudományos Akadémia legmagasabb tudományos kitüntetése, amelyet kifejezetten életművek és kivételes tudományos teljesítmények elismerésére tartanak fenn a humán tudományoktól a matematikán és a természettudományokon át a műszaki tudományokig.
TOVÁBB
Az MTA mint brand értéket jelent – Interjú Kamarás Katalinnal
Az MTA doktora cím a magyar tudományosság egyik legfontosabb minőségi mércéje. A megszerzésére vonatkozó eljárás szakmai, ügyrendi és tudományetikai felügyeletét ellátó Doktori Tanács leköszönő elnöke szerint az elmúlt időszak eredménye, hogy az eljárási idő rövidebb, mint korábban. Kamarás Katalin akadémikus az mta.hu-nak adott interjújában beszélt a tudományterületek különbségéből adódó eltérésekről is.
TOVÁBB
Megkezdődött a kutatóhálózat jövőjéről való egyeztetés az Akadémián
Pósfai Mihály, az MTA elnöke és Tanács Zoltán tudományos-technológiai miniszter június 11-ére hívta össze azt a kerekasztalt, amelynek résztvevői az Akadémiától 2019-ben elcsatolt kutatóhálózat (HUN-REN) jövőjéről egyeztettek.
TOVÁBB
25 éves az EASAC, az európai tudományos akadémiák legfőbb tanácsadó testülete
2001. június 11-én alakult meg az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (European Academies Science Advisory Council), az EASAC, melyet az Európai Unió akadémiái és tudós szervezetei azért hoztak létre, hogy közösen megfogalmazott, tudományosan megalapozott, egységes és független szakértői javaslatokat adhassanak a szakpolitikai döntéshozók kezébe. A Magyar Tudományos Akadémia 2004-től, Magyarország EU-csatlakozását követően csatlakozott az EASAC-hoz, ennek köszönhetően a magyar kutatók az európai tudósokkal közösen hallathatják hangjukat a legégetőbb szakpolitikai kérdésekben.
TOVÁBB
A 2026-ban Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat nyert kutatók névsora
A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma 2026. június 3-ai ülésén döntött az idei MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíj-pályázatokról a szakértői értékelések és a kollégiumok javaslatai alapján. Cikkünkben ismertetjük a támogatást elnyert kutatók névsorát.
TOVÁBB
Ebola, hanta és társaik – vírusok és járványok nyomában Kemenesi Gáborral
Az afrikai ebolajárvány átlépte az országhatárokat, egy tengerjáró hajón kitört hantavírus-járvány nyomán pedig világszerte kutatják a karantén bevezetése előtt hazatért utasokat. Kell-e tartanunk tőle, hogy itt az új világjárvány? Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa nem csak erre a kérdésre válaszol – a kérdezők pedig ezúttal is Gilicze Bálint és Simon Tamás.
TOVÁBB
"Legyünk végre szolidárisak egymással!"
Pósfai Mihály, az MTA elnökének első videóüzenete a 20 ezer fős akadémiai köztestülethez, amelynek tagjai először a köztestületi hírlevélből érhették el a felvételt június 9-én.
TOVÁBB
Könyvbemutatóval, kiállítással és tudományos szimpóziummal kezdődött az MTA Orvosi Tudományok Osztálya egy hónapos rendezvénysorozata
Az orvosdiagnosztikai szakmák magyarországi fejlődéséről szóló könyv bemutatójával és a korszerű betegellátás tudományos hátterét adó diagnosztikai területekkel foglalkozó tudományos szimpóziummal nyílt meg a Magyar Tudományos Akadémia bicentenáriumi programsorozatának részeként az MTA V. Orvosi Tudományok Osztályának hónapja. Megnyílt az a kiállítás is, amely azokat az orvostudomány területén kiemelkedő teljesítményű tudósokat mutatja be, akik magyar gyökerekből indulva tudományos eredményeikkel az egész emberiség hasznára voltak. A júniusi rendezvényeken szakmai tanácskozásokkal, nemzetközi tudományos üléssel, lakossági fórummal és a szélesebb közönségnek szóló programokkal várják az érdeklődőket.
TOVÁBB
Egy 203 éves platán lett a Tudomány Fája a Margitszigeten
Az 1825-ben gróf Széchenyi István által alapított Magyar Tudományos Akadémiával nagyjából egykorú az az idős platán, amely Budapest Főváros Önkormányzata és a Magyar Tudományos Akadémia közös kezdeményezésére mától „a Tudomány Fája” címet viseli.
TOVÁBB
A nyugat-magyarországi azbesztkrízisről Pósfai Mihállyal és Weiszburg Tamással
Sok tízezer tonna, osztrák bányákból származó azbeszttartalmú kőzúzalékot teríthettek szét nyugat-magyarországi utakon, kocsibejárókon, parkokban, játszótereken az elmúlt évtizedben. Hogy történhetett ez meg? Hogyan ismerhetjük fel a veszélyes köveket saját környezetünkben? Mit lehet tenni és milyen egészségügyi hatásokkal kell számolnunk? Hosszú szünet után újrainduló podcastunkban Weiszburg Tamást, az ELTE ásványtani tanszékének korábbi vezetőjét és Pósfai Mihályt, az MTA elnökét, a környezeti ásványtan professzorát kérdezte Gilicze Bálint és Simon Tamás.
TOVÁBB
Miből épülnek fel a csillagok? – Maria Lugaro levelező tag székfoglaló előadása
Maria Lugaro levelező tag 2025. szeptember 30-án megtartotta akadémiai székfoglalóját. Az előadásról szóló, képgalériával és videóval bővített összefoglaló.
TOVÁBB
Kovách Imre az MTA Doktori Tanács új elnöke
Kovách Imre szociológust, az MTA levelező tagját választotta az MTA új összetételű Doktori Tanácsa a testület elnökévé. A társelnöki posztot Császár Attila Géza kémikus, az MTA levelező tagja tölti be a következő három évben, a titkári feladatokat pedig Salánki Katalin növényvirológus, az MTA doktora látja el.
TOVÁBB
Június 1-én léptek hivatalba az MTA új vezetői
A Magyar Tudományos Akadémia 200., tisztújító közgyűlésén elnökké választott Pósfai Mihály mellett Kecskeméti Gábor főtitkár és Kovács Ilona főtitkárhelyettes is megkezdte hároméves megbízatását az 1825-ben alapított intézmény élén. Cikkünkben rövid portré olvasható a három új vezetőről. Velük együtt kezdték meg munkájukat az új alelnökök és elnökségi tagok is.
TOVÁBB
„Nélkülünk nem megy: A könyvtárak szerepe a közösségi tudományban” – Konferencia az MTA KIK szervezésében
A napjainkban egyre népszerűbb közösségi tudomány személyes élményt, a tudományos munka és gondolkodásmód megtapasztalását nyújtva kapcsolja be a civileket a tudományos kutatások világába. Milyen kulcsszerepet tölthetnek be ebben a könyvtárak? Milyen hazai kezdeményezéseket vagy nemzetközi minták alapján megvalósuló projekteket indítanak vagy koordinálnak könyvtáraink a közösségi tudomány területén? És egyáltalán mennyire újdonság ez a tevékenység a könyvtárak életében? Az Akadémia 200 éves Könyvtárának „Nélkülünk nem megy: A könyvtárak szerepe a közösségi tudományban” című konferenciája ezeket a kérdéseket járta körül.
TOVÁBB
A sugárterápiás betegellátás, klinikai kutatás és oktatás eredményei az Országos Onkológiai Intézetben – Polgár Csaba levelező tag székfoglaló előadása
Polgár Csaba levelező tag 2025. szeptember 17-én megtartotta akadémiai székfoglalóját. Az előadásról szóló, képgalériával és videóval bővített összefoglaló.
TOVÁBB
Lendületesek: Szentgáli-Tóth Boldizsár
A mesterséges intelligencia az élet minden területén megjelenik, és a folyamat a jövőben várhatóan csak gyorsulni fog. Ez alól a joggyakorlat sem kivétel, ami azonban nemcsak lehetőségeket, hanem veszélyeket is rejthet magában. Ezért a jogtudománynak már most fel kell készülnie az MI támasztotta kihívásokra. E célt szolgálják Szentgáli-Tóth Boldizsárnak, az ELTE Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézet tudományos főmunkatársának, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatójának, az Eötvös Loránd Tudományegyetem megbízott oktatójának és munkatársainak kutatásai, amelyekhez a Lendület Programtól nyertek támogatást.
TOVÁBB
Az MTA doktorai: Balogh Balázs Kalotaszeg történeti néprajzáról
Balogh Balázs, az MTA doktora, az ELTE Humán Tudományok Kutatóközpontja főigazgatója, a Néprajztudományi Kutatóintézet igazgatója több mint három évtizede kutatja Kalotaszeg történeti néprajzát. Vizsgálatai során feltárta, hogy főként a II. világháború „kettős impériumváltása” időszakában történt események emléke hogyan határozza meg a térség etnikai attitűdjeit mind a mai napig.
TOVÁBB
Hosszú távú stratégia és helyi megoldások a hazai vízvisszatartás segítésére – Videón az Akadémia székházában tartott konferencia
A klímaváltozás hatásai súlyosan befolyásolják Magyarország vízkészleteit, a szárazodás és a szélsőséges időjárási jelenségek pedig új alapokra helyezik a vízgazdálkodást. Az MTA Nemzeti Víztudományi Programja által szervezett „Vízvisszatartás: megoldások a fenntartható vízgazdálkodásért” című konferencián 2026. május 15-én bemutatták a legfrissebb kutatási eredményeket és a gyakorlati megvalósítás lehetőségeit. Az előadók az MTA Nemzeti Víztudományi Program és a Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program legújabb kutatási eredményeiből adtak ízelítőt.
TOVÁBB
48 fiatal kutató nyert el támogatást az MTA Ifjúsági Nemzetközi Konferencia Tudományos Pályázatán
48 fiatal kutató nyert el támogatást a Magyar Tudományos Akadémia által meghirdetett 2026. évi Ifjúsági Nemzetközi Konferencia Tudományos Pályázat (INKP) II. fordulójában. A pályázat fiatal, MTA köztestületi tagsággal rendelkező kutatók külföldi tudományos rendezvényen való aktív részvételét támogatja, hogy segítse jelentős tudományos eredményeik bemutatását.
TOVÁBB
Tudós társaságok könyvtárai egykor és napjainkban – Nemzetközi könyvtártudományi konferenciák az Akadémián
Milyen szerepük volt a könyvtáraknak és a könyvkiadásnak az európai tudós társaságok létrejöttében? Mire ösztönözheti az európai akadémiák és könyvtáraik sokféle története napjaink értelmiségét? Milyen kihívások elé állítják a könyvtárakat az információs technológiák változásai? És hogyan szolgálják a kutató- és szakkönyvtárak napjainkban a tudományt? Az MTA Könyvtár és Információs Központ „Az Akadémia könyvtára vagy a könyvtár Akadémiája?”, valamint „A 21. század modern kutató- és szakkönyvtárai” című nemzetközi konferenciái ezeket a kérdéseket járták körül az Akadémia 200 éves könyvtárának ünnepi hónapja alkalmából.
TOVÁBB
Sztochasztikus modellezési módszerek és távközlési alkalmazásaik – Telek Miklós levelező tag székfoglaló előadása
Telek Miklós levelező tag 2025. szeptember 19-én megtartotta akadémiai székfoglalóját. Az előadásról szóló, képgalériával és videóval bővített összefoglaló.
TOVÁBB
Az MTA megválasztott elnökével találkozott a tudományos-technológiai miniszter
Pósfai Mihály, a Magyar Tudományos Akadémia megválasztott elnöke az Akadémia Székházában fogadta Tanács Zoltán tudományos-technológiai minisztert május 15-én. A szűk körű informális találkozón áttekintették a minisztérium és az MTA előtt álló közös feladatokat, és megerősítették együttműködési szándékukat. Egyetértettek abban, hogy a tudománypolitikában a fontos döntéseket a tudományos közösséggel együtt, érdemben megvitatva kell kialakítani.
TOVÁBB
Pályázati felhívás az Akadémiai Ifjúsági Díj elnyerésére
A korábbi évekhez hasonlóan a Magyar Tudományos Akadémia idén is kiírta az Akadémiai Ifjúsági Díjra vonatkozó pályázatát, így a tudományos élet területén dolgozó, kutatást végző fiatalok eredményeinek elismerésére létrehozott díj 2027-re is elnyerhető.
TOVÁBB
A kutatói lét aspektusai: kihívások és kilátások az életpályán – Fiatal Kutatók Fóruma az MTA 200. közgyűlésén
Hogy érzik magukat a fiatal magyar kutatók? Milyen perspektívák mentén gondolkodnak tudományos pályájukról, szakmai jövőjükről? Milyenek a kilátásaik, és milyen kihívásokkal kell megküzdeniük? A Magyar Tudományos Akadémia és a Fiatal Kutatók Akadémiája többek között ezeket a kérdéseket vizsgálta „A magyarországi és az országhoz kötődő kutatók helyzete” című kutatásában 2025 nyarán. Az MTA 200. közgyűlésének harmadik napján tartott Fiatal Kutatók Fórumán a kutatás eredményeinek fényében elismert tudósok és aktív fiatal kutatók adtak átfogó képet és folytattak tanácskozást a fiatal kutatók életpályájának fontos kérdéseiről. A rendezvényről készített videófelvétel cikkünkből elérhető.
TOVÁBB
Megválasztották a Magyar Tudományos Akadémia új vezetőit
A Magyar Tudományos Akadémia 200., tisztújító közgyűlése kedden Pósfai Mihályt választotta az 1825-ben alapított MTA 22. elnökének. Főtitkárrá Kecskeméti Gábort, főtitkárhelyettesnek pedig Kovács Ilonát választotta az Akadémia legfőbb döntéshozó testülete. A megválasztott vezetők 2026. június 1-jén lépnek hivatalba.
TOVÁBB
Fenntartható Magyarország címmel ajánláscsomagot adott ki a Magyar Tudományos Akadémia Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottsága
Az MTA Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottsága szerint a fenntarthatóság helyzete Magyarországon több területen aggasztó állapotokat mutat, miközben a klímaváltozás és a vízhiány egyre közvetlenebb kockázatot jelent. Az ajánláscsomag átfogó intézményi és gazdasági lépéseket sürget – többek között az integrált vízgazdálkodás és a zöld átállás erősítését –, hangsúlyozva: a fenntarthatóság nem szűk környezetvédelmi ügy, hanem a nemzeti biztonság és a gazdasági stabilitás alapfeltétele.
TOVÁBB
ICOMOS-díj: rangos műemlékvédelmi elismerésben részesült az Akadémia székházfelújítási projektje
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága Pro exemplari monument restitutione elismerést adományozott a Magyar Tudományos Akadémia székháza részére a gondos tervezésért, a homlokzat és a történeti terek aprólékos restaurálásáért, kivitelezéséért, valamint a megbízó, a kutatók, tervezők, restaurátorok, kivitelezők folyamatos együttműködéséért. Az ICOMOS-díjról megemlékező emlékplakettet május 12-én, kedden leplezték le ünnepélyes keretek között.
TOVÁBB
Megszülettek a Momentum MSCA Program második pályázati felhívásának eredményei
A Magyar Tudományos Akadémia által koordinált Momentum MSCA Program második alkalommal hirdette meg pályázati felhívását nemzetközi posztdoktori kutatók számára. A program célja, hogy kiemelkedő teljesítményű kutatók Magyarországon már működő Lendület-kutatócsoportokhoz csatlakozva valósíthassanak meg önálló kutatási projektet – miközben szakmailag maguk is fejlődnek, új készségeket és nemzetközi tapasztalatot szereznek. Mindez egyúttal a hazai tudományos kiválóságot és a kutatói együttműködések szélesítését is szolgálja.
TOVÁBB
A tudomány szolgálatában – Kiállítás az MTA Könyvtár és Információs Központ alapításának 200. évfordulója alkalmából
„A tudomány szolgálatában – 200 éves a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ” címmel nyílt kiállítás az Akadémia székházának oszlopcsarnokában az MTA 2026. évi közgyűlésének harmadik napján. A 2026. május 29-ig látogatható tárlat bemutatja az alapítása 200. évfordulóját ünneplő MTA Könyvtár és Információs Központ történetének kiemelkedő pillanatait, vezetőit és támogatóit, akik elkötelezett munkájukkal és adományaikkal gazdagították az egész nemzet szellemi és kulturális örökségének részét alkotó Könyvtár életét és a könyvtári gyűjteményeket. A kiállítás átfogó képet ad az Akadémia Könyvtárának napjainkban végzett, nemzeti és nemzetközi szinten is értékteremtő munkájáról és közfeladatairól is.
TOVÁBB
Az MTA új vezetőinek sajtótájékoztatója
2026. május 5-én a Magyar Tudományos Akadémia Közgyűlése új vezetőket választott, mert a korábbi vezetők mandátuma lejárt. Az újonnan megválasztott vezető tisztségviselők, Pósfai Mihály elnök, Kecskeméti Gábor főtitkár és Kovács Ilona főtitkárhelyettes sajtótájékoztatót tartottak, ahol többek között beszéltek a magyar tudomány nemzetközi súlyáról, a fiatal kutatók elvándorlásának megállításáról, a kutatóhálózat jövőjéről és az akadémiai szabadságról is.
TOVÁBB
EASAC: A gázról és olajról való leválás felgyorsítása védheti meg Európát az évszázad legnagyobb energiaválságától
Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) bemutatta hivatalos szakmai állásfoglalását, mely szerint a hazai megújuló energiákra való minél gyorsabb áttérés elengedhetetlen ahhoz, hogy Európa nemzetei ne szenvedjék meg a fosszilis energiahordozók árának egyre drámaibb ingadozását. Az EASAC szakmai iránymutatása szerint az EU energiaszükségletének oroszlánrészét még mindig a gáz és olaj importja fedezi, miközben az iráni háború következtében további zavarok keletkeztek az ellátásban és az árak is drasztikusan emelkedtek.
TOVÁBB
Krasznahorkai Lászlót köszöntötték a Magyar Tudományos Akadémia 200. közgyűlésének második napján – Videón az ünnepség
A Nobel-díjas író, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia (SZIMA) tagjának tiszteletére rendezett programsorozat részeként felavatták az MTA székháza előtti, „Határtalan történet” című műalkotás új kövét. A tudomány palotájában folytatódó ünnepségen Krasznahorkai Lászlót köszöntötte Freund Tamás, az MTA elnöke és Ferencz Győző, a SZIMA ügyvezető elnöke. Az író az ünnepségen felolvasott egy részt „Seiobo járt odalent” című regényéből, majd kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott a program. A Krasznahorkai László tiszteletére rendezett akadémiai rendezvényről készített felvétel cikkünkben megtekinthető.
TOVÁBB
Pósfai Mihály, a Magyar Tudományos Akadémia megválasztott elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában
Mi az MTA 200. közgyűlésén megválasztott új elnök terve az Akadémia és a kutatóhálózat viszonyának rendezésére? Mit tervez az ELTE-hez csatolt négy bölcsészet- és társadalomtudományi kutatóközponttal? Milyen együttműködést tart kívánatosnak a mindenkori kormányzat és az MTA között? Mi az MTA dolga az áltudományokkal? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is válaszolt az interjúban Pósfai Mihály. A beszélgetés cikkünkbe kattintva megnézhető.
TOVÁBB
Ünnepi beszédek, előadás és díjátadók a Magyar Tudományos Akadémia 200. közgyűlésének díszünnepségén – Összefoglaló az ünnepi ülésről
A bicentenáriumi közgyűlés ünnepi nyitányán köszöntőt mondott Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, Magyarország leendő miniszterelnöke. Ezután Monok István, a 200 éves MTA Könyvtár és Információs Központ főigazgatója tartott díszelőadást „Gondolatok a Könyvtárról: Az Akadémia Könyvtárának megalapítása” címmel. Ezután átadták az akadémiai díjakat. Videófelvétel az ünnepi közgyűlésről cikkünkben.
TOVÁBB
Következetes, lépésről lépésre építkező munka – Külső Tagok Fóruma az MTA 200. közgyűlésén
A határon túli magyar tudományosság ügye ma erősebb intézményi és szakmai alapokon nyugszik, mint korábban bármikor, mondta az Akadémia leköszönő elnöke az MTA 200., tisztújító közgyűlése alkalmából megrendezett Külső Tagok Fórumán. Freund Tamás méltatta a Domus Ösztöndíjprogram eredményeit, az erdélyi és kárpátaljai nemzeti programok sikerességét, üdvözölte a szlovákiai nemzeti program 2026-os elindítását és a határon túli magyar tudományosság valóságos, folyamatosan erősödő kapcsolatainak fontosságát hangsúlyozta. Az ünnepségen átadták a határon túli magyar tudományos élet képviselőinek adományozott Arany János-díjakat és Arany János-érmeket, és elhangzott három díjazott kutató tudományos előadása is.
TOVÁBB
Pósfai Mihály, az MTA megválasztott elnöke az ATV Egyenes beszéd című műsorában
A Széchenyi-díjas geológus, akit a Magyar Tudományos Akadémia 200. közgyűlésén választottak az Akadémia elnökévé, a kedd esti interjúban a magyar tudományosság előtt álló feladatokról és az egykori akadémiai kutatóhálózat lehetséges további sorsáról is beszélt. Az interjú cikkünkbe kattintva nézhető meg.
TOVÁBB