Kiválósági együttműködés az innováció szolgálatában
Nemzetközileg elismert kutatási és fejlesztési eredmények ipari átültetése a kiberfizikai gyártás és logisztika területén, valamint ezzel összhangban az ipari digitalizáció és az Ipar 4.0 regionális központjának kialakítása – ez a célja annak a projektnek, amely a Fraunhofer Társaság hátterét biztosítja. A német innovációs cég magyar partnerével, az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetével innovációs napot rendezett, amelyen átadták az újonnan megalapított EPIC InnoLabs Nonprofit Kft. irodaegyüttesét is.
A kiválóság és az eredetiség a Fraunhofer Társaság küldetésének két központi eleme. Ahhoz, hogy ezek Németország határain kívül is érvényesüljenek, illetve biztosítva legyen a németországi és európai hálózat jövőbeli életképessége, a Fraunhofer a legjobb külföldi partnerekkel működik együtt, köztük immár hosszú ideje a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetével (MTA SZTAKI). A tudományos kooperáció elmélyítése céljából a két partner „Kiválósági együttműködés az innováció szolgálatában” címmel 2018. május 25-én Német–Magyar Innovációs Napot tartott Budapesten, az MTA SZTAKI-ban.
Az eseményen előadást tartott Reimund Neugebauer, a Fraunhofer Társaság elnöke, Lovász László az MTA elnöke, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, valamint Monostori László, az MTA SZTAKI igazgatója, egyben a Fraunhofer–SZTAKI kooperáció vezetője.
„Hazánknak követnie kell a globális trendeket, alkalmazkodva a technológiai változásokhoz és kihívásokhoz” – hangsúlyozta Palkovics László. Az innovációs és technológiai miniszter első nyilvános előadásában az ország innovációs stratégiájának főbb elemeit vázolta fel. A mesterséges intelligencia, a robotika és biotechnológia területét emelte ki mint leginkább fejlődő húzóágazatokat. „A hazai vállalatoknak javítaniuk kell az innovációs képességükön, erősíteni kell szellemi tőkéjüket, növelni kellene a szabadalmak számát is. Az ehhez szükséges jogi és pénzügyi hátteret az állam tudja megadni” – mondta el a miniszter.
Az egyetemek, akadémiai intézetek, a kormányzati szféra, a vállalkozások és külföldi partnerek együttműködése kifejezetten fontos a kutatás-fejlesztési és innovációs folyamatokban. Ehhez az egyetemi központú innovációs ökoszisztéma fejlesztésére lesz szükség. Palkovics László a szegedi lézerközponthoz hasonló tudományos parkok létrehozását kezdeményezi az országban: az ipar, az egyetemek és az Akadémia együttműködésében erős állami támogatással. Ilyen lehet a már épülő zalaegerszegi „Zalazone” tesztpálya, a pécsi technológiai és innovációs park, hasonló koncepciójú park épülhet továbbá Miskolcon és Debrecenben is.
Lovász László, az MTA elnöke az Akadémia innovációs folyamatokban betöltött szerepét ismertette. Az ország legnagyobb kutatóhálózatával rendelkező intézményben elsősorban alap- és felfedező kutatás folyik. „Az alapkutatásban részt vevő fiatal kutatóink fontos szerepet játszanak az új technológiák alkalmazásában, ami komoly inputot jelenthet az ipar számára is” – mondta el Lovász László.
Az innovációs napon adták át ünnepélyes keretek között a Fraunhofer és az MTA SZTAKI által újonnan létrehozott EPIC InnoLabs Nonprofit Kft. irodaegyüttesét. Az innovációs cég hátterét biztosító EPIC projekt (Centre of Excellence in Production Informatics and Control) fő célja a partnerek által elért, nemzetközileg elismert kutatási és fejlesztési eredmények ipari átültetése a kiberfizikai gyártás és logisztika területén, valamint ezzel összhangban az ipari digitalizáció és az Ipar 4.0 regionális központjának kialakítása. Az EPIC projekt költségvetése az uniós forrás mellett a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott hazai költségvetési támogatással, valamint a konzorciumi tagok hozzájárulásával összesen mintegy 22 millió euró, futamideje hét év. „Meggyőződésünk, hogy az EPIC InnoLabs Nonprofit Kft. ragyogó jövő előtt áll – mondta Monostori László. – A Fraunhofer Társaság és az MTA SZTAKI egymást kiegészítő tudása és portfóliója, a hazánkban és a tágabb régióban a magas szintű fejlesztési és szolgáltatási tevékenység iránti igény együttesen kiváló alapot biztosít közös vállalkozásunknak, mely jelentős mértékben képes hozzájárulni az európai innovációs folyamatokhoz és a kiválósági szint növeléséhez.”
Tiszteletbeli doktori cím Reimund Neugebauernek
„Nemzetközi kapcsolatainkban is a kiválóság és az eredetiség áll a középpontban. A magyarországi partnereinkkel hosszú idő óta folytatott, a kölcsönös bizalmon alapuló együttműködésünk mindkét tudományos szervezet számára gyümölcsöző. Meggyőződésem, hogy kooperációnk – a tudományosan kiemelkedő kutatási eredmények ipari felhasználása révén – mind országaink, mind egész Európa gazdasági erejét fenntartható módon növeli, segítve a globális versenyben való helytállást” – mondta Reimund Neugebauer, a Fraunhofer elnöke. A német professzor kutatóként és tudományirányítóként elért rendkívüli eredményei, valamint a magyar–német tudományos együttműködés érdekében folytatott elkötelezett tevékenysége elismeréséül tiszteletbeli doktori címet vehetett át a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.
Kooperáció és innováció
A „Kiválósági együttműködés az innováció szolgálatában” címmel megrendezett innovációs nap a Fraunhofer Társaság és az MTA közötti sokéves, sikeres együttműködés eredményeként jött létre. 2010-ben a két szervezet az MTA SZTAKI-ban megalapította a Termelésmenedzsment és -informatika Projektközpontot. Az elmúlt évben a kooperációs partnerek európai szinten értek el kiemelkedő sikert: Az EU Spreading Excellence and Widening Participation (Teaming) programja keretében hét évre szóló, jelentős támogatást nyertek el egy termelésinformatikai és -irányítási kiválósági központ (EPIC, Centre of Excellence in Production Informatics and Control) megalapítására. A tudományos koordinátor MTA SZTAKI mellett a konzorciumot három németországi Fraunhofer-intézet (Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation, IPA; Fraunhofer Institute for Production Systems and Design Technology, IPK; Fraunhofer Institute for Production Technology, IPT), a Fraunhofer Austria, a BME Gépészmérnöki Kar, valamint a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar, továbbá – mint konzorciumvezető – a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) alkotja.
Az EPIC projektről és az előzményekről bővebb információ az alábbi linkeken található:
További információ
Pintér Dániel Gergő
MTA SZTAKI kommunikációs vezető
pinter.daniel.gergo@sztaki.mta.hu