EASAC: Zsarolható, sebezhető és kiszolgáltatott marad Európa, ha nem vált megújuló energiára

Európa sebezhetőségének legfőbb oka az orosz vagy az amerikai fosszilis tüzelőanyagoktól való importfüggőség, ami geopolitikai zsaroláshoz és gazdasági kiszolgáltatottsághoz vezet. Ez az egyik fő megállapítása az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete április 8-án nyilvánosságra hozott, a biztonságosan fenntartható energiaellátásról szóló jelentésének. A jelentés hangsúlyozza, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúját a fosszilis tüzelőanyagok exportjából finanszírozza, ezért Európának fel kell hagynia az orosz energiahordozók vásárlásával. A jelentést európai tudósok készítették, hogy tényekkel és ajánlásokkal támogassák a döntéshozókat.

2025. április 10. Nagy Attila Károly

„Nincs biztonság energiabiztonság nélkül” – szögezte le kedden Brüsszelben dr. William Gillett, az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (European Academies Science Advisory Council, EASAC) energiaprogramjának igazgatója a szervezet Security of Sustainable Energy Supplies című, a biztonságosan fenntartható európai energiaellátásról szóló jelentésének bemutatóján. A 28 európai ország akadémiáit – köztük a Magyar Tudományos Akadémiát – tömörítő EASAC szakértői szerint Európa jövőjének bizonytalansága leginkább a kontinensnek az importált fosszilis tüzelőanyagoktól, elsősorban az olajtól és a gáztól való függéséből fakad. Ez a függőség geopolitikai zsarolásnak teszi ki, és gazdaságilag sebezhetővé teszi Európát – olvasható a jelentésben.

A jelentést összeállító kutatók szerint a növekvő geopolitikai feszültség, valamint az Európába importált üzemanyagoktól, nyersanyagoktól és technológiáktól való nagymértékű függés egyre komolyabb veszélyt jelent Európa energiabiztonságára. Az ugyanis, hogy az autokratikus rezsimek fegyverként használják az energiahordozókat, a szándékos zavarkeltést a piacokon, az infrastruktúra elleni egyre gyakoribb fizikai és kibertámadásokat, nemcsak az európai energiaellátás megszakadásának kockázatát, de az energiaárakat is növeli. Az ingadozó energiaárak pedig csökkentik a befektetői bizalmat, veszélyeztetik az európai iparágak versenyképességét, és európai háztartások millióit sodorják energiaszegénységbe.

A jelentés hangsúlyozza, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúját a fosszilis tüzelőanyagok exportjából finanszírozza, ezért Európának fel kell hagynia az orosz energiahordozók vásárlásával. 2022 óta az Európai Unió egy sor lépést tett e folyamat előmozdításáért gázellátásának diverzifikálásával és a cseppfolyós földgáz (LNG) importjának növelésével. A jelentés szerint azonban különösen fontos, hogy az orosz gáztól való importfüggőséget ne egy másik országtól, például az Egyesült Államoktól való LNG-import-függőségre cseréljék az európai országok.

A tudósok úgy látják, hogy a kulcsfontosságú energiatechnológiák és nyersanyagok terén szorosabb partnerségekre van szükség az ellátási láncok mentén. Mivel a fosszilis tüzelőanyagokról való átállás az épületek, az ipar és a közlekedés villamosításának jelentős növekedéséhez vezet, elkerülhetetlen a megújuló energiaellátás jelentős növelése, valamint az elektromos végfelhasználói technológiák alkalmazása. Európa számára ezért létfontosságú a nyersanyagokkal – lítiummal, kobalttal és a technológiához szükséges ritkaföldfémekkel – való megbízható ellátás is. A jelentés ezenfelül felszólítja az EU-t, hogy erősítse meg az energiaszektor kibervédelmét, és végezzen átfogó kiberkockázat-értékelést mind operatív, mind adminisztratív szinten.

Az EASAC szakértői a fosszilis energiahordozók okozta bizonytalansággal, az energiabiztonságot fenyegető kockázatokkal kapcsolatban a fenntartható energiára való átállás gyorsítását javasolják. „A Green Deal, majd a közelmúltban a Clean Industrial Deal Európa legjobb eszköze a szuverenitása védelméért folytatott küzdelemben. A szél- és napenergia által termelt energiát nem kell importálni – mutatott rá Paula Kivimaa professzor, az EASAC munkacsoportjának társelnöke. – Minden, a fenntartható energiába való befektetés a biztonságunkat szolgálja. Ezzel szemben minden energiaimportra költött euró a védelmi képességünket csökkenti.”

A tudósok a jelentésben az alábbi ajánlásokat fogalmazzák meg:

  • Az energiahatékonyság és a körkörös gazdaság csökkenti a keresletet, ellenállóbbá teszi az infrastruktúrát, és növeli a nyersanyagok elérhetőségét.
  • A fosszilis tüzelőanyagoktól a fenntartható energia felé kell elmozdulni, csökkentve az ipar veszélyes függőségét, valamint a klímaváltozás okozta nehézségek és az egészségügy költségeit.
  • A decentralizált energiarendszerek erősítik a helyi közösségeket és vállalkozásokat, növelik a szabotázsokkal és az éghajlati hatásokkal szembeni ellenálló képességet.
  • A kulcsfontosságú fenntartható energiatechnológiák és rendszerek – például napelemek, szélturbinák és akkumulátorok – európai gyártásának bővítése nemcsak a biztonságot növeli, hanem hozzájárul a hazai értékteremtéshez, és a gazdasági növekedést is serkenti.

A jelentést európai tudósok készítették, hogy tényekkel és ajánlásokkal támogassák a döntéshozókat. A munkában két, a Magyar Tudományos Akadémia által delegált szakértő is részt vett: Hartmann Bálint, a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont Energia- és Környezetbiztonsági Intézetének tudományos főmunkatársa és Imre Attila, az MTA doktora, a BME Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszékének professzora.

Az angol nyelvű jelentés itt olvasható.