Szigma – a holnap világa
Keddenként, a 19 órás hírek után hallható az InfoRádió és az MTA közös tudományos-ismeretterjesztő műsora. A félórás, többször ismételt műsor célja, hogy a hallgatók első kézből kapjanak tájékoztatást a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézet-hálózatának eredményeiről.
Élet a Római Birodalom után, világhódító lítiumakkumulátorok és a szegénység valódi arca – magyar kutatók a hét legfontosabb tudományos híreiről a Szigmában
Mit mondhat a modern régészet a Római Birodalom utáni Európáról? Miért érhet Nobel-díjat egy akkumulátor? Hogyan érdemes kutatni a szegénységet? Vida Tivadar, a régészeti projekt egyik vezetője, Janáky Csaba anyagtudós és Molnár György matematikus-közgazdász a nemrég megnyert tízmillió eurós szinergiapályázatról, valamint a fizikai és a közgazdasági Nobel-díj tudományos hátteréről beszélt az InfoRádió Szigma – a holnap világa című műsorában.
A repülés ökológiai lábnyoma; a szúnyoginvázió ördögi köre: a Szigma – a holnap világa: 2019. június 25-i adása
Miért nagyobb a légi közlekedés ökológiai lábnyoma más közlekedési formáknál? Miért nem jelent megfelelő megoldást a mesterséges szúnyogirtás? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphatna a tudományos magazin e heti adásában.
Hidrogéngáz zöldalgákból; a havasi mormoták alacsony genetikai sokfélesége: a Szigma – a holnap világa 2019. június 18-i adása
Hogyan lehet zöldalgák segítségével hidrogéngázt előállítani, és milyen gazdasági és környezeti hatással jár a felfedezés? Miért aggasztó a havasi mormoták genetikai diverzitásának csökkenése? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak a tudományos magazin e heti adásának hallgatói.
Az első mesterséges élőlény; az emlékezés alapfolyamatának felfedezése: a Szigma – a holnap tudománya 2019. május 28-i adása
Mivel járultak hozzá akadémiai kutatók az első mesterséges élőlény létrehozásához? Hogyan segíthet egy ősi idegpálya felfedezése a memóriaproblémák, a szorongás vagy a poszttraumás stressz szindróma kezelésében? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphattak a tudományos magazin e heti adásában.
Földrengések Magyarországon; új magyar egértörzs: a Szigma – a holnap világa 2019. május 21. adása
Mennyire jellemző a földrengés hazánkra? Hogyan segíti egy új egértörzs a pajzsmirigyhormonok szervi hatásainak jobb megértését? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak a tudományos magazin e heti adásából.
Műholddal a légkör vizsgálatáért; újkőkori kiállítás Pécsett: a Szigma – a holnap világa 2019. május 14-i adása
Hogyan segíti egy műhold a légköri változások és az üzemanyag összetételének vizsgálatát? Milyen volt az élet hétezer évvel ezelőtt a Dél-Dunántúlon? Egyebek mellett ezekről is hallhattak a tudományos magazin hallgatói.
Újabb fertőző betegségek Európában; a magyar ivóvíz minősége: a Szigma – a holnap világa 2019. április 30-i adása
Milyen új betegségek terjednek Európában a kullancsok és a szúnyogok által? Vajon a korábbiaknál magasabb a szennyezőanyagok mennyisége az ivóvízben? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphattak az e heti adás hallgatói.
Hatvanéves a Budapesti Kutatóreaktor; az első kép egy fekete lyukról: a Szigma – a holnap világa 2019. április 16-i adása
Milyen kutatások zajlanak a Kutatóreaktorban? Hogyan készült az első kép a fekete lyukról? Mit mutat valójában a kép? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak a tudományos magazin e heti adásában.
A CERN jövője; dinoszauruszokat is túlélő gombák: a Szigma – a holnap világa 2019. április 9-i adása
Mik a jövőbeli tervei a CERN kutatóinak? Hogyan élhették túl a gombák az élővilág nagyobb kihalási eseményeit? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphattak a tudományos magazin e heti adásának hallgatói.
Az iskolai bántalmazás vizsgálata; kialakulóban egy újabb űrverseny: a Szigma – a holnap világa 2019. április 2-i adása
Mi váltja ki az iskolai bántalmazást, milyen formái vannak, milyen résztvevői szerepek azonosíthatók, és milyen következményei lehetnek? Miért vált sürgetővé az amerikaiaknak egy újabb Holdra szállás? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak a Szigma e heti adásának hallgatói.
A kereskedelmi űrhajózás jövője; a dohányzási tilalom csecsemőkre gyakorolt hatása; bűncselekmény-e a hálapénz: a Szigma – a holnap világa 2019. március 5-i adása
Hogyan segíti a versenyhelyzet a kereskedelmi űrhajózás fejlődését? Hogyan hat a dohányzási tilalom bevezetése az újszülöttek egészségére? Bűncselekménynek számít-e a hálapénz elfogadása? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaptak a tudományos magazin hallgatói.
GPS-szel az e-hulladékok nyomában; űrerőmű: a Szigma – a holnap világa 2019. február 26-i adása
Miért veszélyesek az elektronikus hulladékok az emberre? Elképzelhető, hogy hamarosan az űrben telepített naperőművel látják el a földi fogyasztókat? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphattak a tudományos magazin e heti adásában.
Véget ért az Opportunity marsjáró robot küldetése; a Mindszenty-ügy: a Szigma – a holnap világa 2019. február 19-i adása
Milyen eredményeket hozott az Opportunity marsjáró küldetése? Mit tud a történettudomány ma a Mindszenty József bíboros elleni eljárásról? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphattak a tudományos magazin hallgatói.
Az agy matematikája; a jégolvadás következményei: a Szigma – a holnap világa 2019. február 12-i adása
Miben különbözik agyunk matematikája és a mesterséges intelligencia? Milyen veszélyekkel jár a vízszintemelkedés mellett a jégolvadás? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaphattak a tudományos magazin hallgatói.
Pókok vs. kabócák; visszafordíthatatlan a grönlandi jég olvadása: a Szigma – a holnap világa 2019. február 5-i adása
Fékezhetik-e pókok egy búzabetegség terjedését? Egyebek mellett erre a kérdésre is választ kaphattak a hallgatók a tudományos magazin e heti adásából. A műsor második felében a grönlandi jégolvadás helyzetéről és következményeiről esett szó.
- 117 találat