Elnöki állásfoglalás
Ahogy a széles közvéleményben, úgy a Magyar Tudományos Akadémia köreiben is visszhangot keltett miniszterelnök úr március 15-én elhangzott beszéde. Az egyik tudományos osztályunkon lefolytatott belső vitát követően az Elnökség tagjai egyetértettek azzal, hogy a politikai vitákat a társadalom számára mintát adó stílusban, az alapvető nemzeti és társadalmi értékeket és elveket tiszteletben tartva kívánatos lefolytatni, és erre a közelgő parlamenti választási kampány valamennyi résztvevőjének figyelmét fel kell hívni. Abban is egyetértettünk, hogy az Akadémia tartózkodjon a politikai állásfoglalásoktól. Ennek ellenére az érintett osztály belső vitaanyaga kikerült a sajtóba. Ez megosztotta az akadémiai közösséget is.
A Magyar Tudományos Akadémia küldetésénél és alkotmányos státuszánál fogva politikai vitákba a jövőben sem kapcsolódhat be. Tagjaink tudományos kiválóságuk és nem politikai nézeteik alapján kerülnek az Akadémia testületeibe. A politikai kérdéseket tagjaink saját meggyőződésük alapján ítélik meg, és gyakran egymástól élesen eltérő álláspontokat foglalnak el. Az akadémikusokat, köztestületi tagokat mint állampolgárokat semmi sem gátolja személyes szabadságjogaik, így a szólás szabadságának gyakorlásában.
Az Akadémia alapításának 200 éves jubileumáról a magyar tudományos közösség és a nemzet tagjait egyesítő ünnepként készülünk megemlékezni. A tudomány eredményeit a politika, a gazdaság és a tudomány legjobb erői is csak együtt tudják a közjó, az ország biztonsága és fejlődése szolgálatába állítani. A magyar tudományosság egészét képviselő Akadémia erre törekszik, és ehhez kéri mindhárom közösség vezetőinek és tagjainak támogatását. A Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200 éves évfordulója kivételes lehetőséget biztosít a mindenkori magyar politikai, gazdasági és tudományos közösség korszakokon és politikai megosztottságokon átívelő szövetségének kifejezésére.
Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke