Elnöki interjúk: HVG, Magyar Hang, Magyar Nemzet Elnöki interjúk: HVG, Magyar Hang, Magyar Nemzet

Elnöki interjúk: HVG, Magyar Hang, Magyar Nemzet

A Magyar Tudományos Akadémia és a Kormány kapcsolatáról, az MTA-t ért támadásokról, valamint az akadémiai ingatlanok körüli vitáról is beszélt Freund Tamás, az Akadémia elnöke az elmúlt napokban adott interjúiban. Az interjúk teljes terjedelmükben elérhetők honlapunkról.

TOVÁBB
Válasz Lánczi Andrásnak Válasz Lánczi Andrásnak

Válasz Lánczi Andrásnak

Az elmúlt hetekben több kritikának álcázott támadás érte a Magyar Tudományos Akadémiát. Ezek sorába tartozik Lánczi Andrásnak, a filozófiai tudományok kandidátusának, a Budapesti Corvinus Egyetem 2016 és 2021 közötti rektorának és jelenleg az MCC Politikai Filozófia Európai Központja igazgatójának interjúja, amely a Magyar Nemzet 2025. május 20-ai számában jelent meg. Állításaira Romsics Ignác történész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja válaszol.

TOVÁBB
A tudománykommunikáció legújabb kihívásai – Videón a Fiatal Kutatók Fóruma A tudománykommunikáció legújabb kihívásai – Videón a Fiatal Kutatók Fóruma

A tudománykommunikáció legújabb kihívásai – Videón a Fiatal Kutatók Fóruma

Hogyan szólalhat meg a tudomány hitelesen és közérthetően egy olyan médiatérben, amely a gondosan megalapozott tudás helyett a gyors, gyakran leegyszerűsítő vagy szenzációhajhász állásfoglalásokat jutalmazza? Milyen szakmai és emberi kihívásokat rejt művelői számára a tudománykommunikáció? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ a résztvevők az Akadémia 199., ünnepi közgyűléséhez kapcsolódó Fiatal Kutatók Fórumán „A tudománykommunikáció legújabb kihívásai: jó gyakorlatok és új technológiák a kutatási eredmények népszerűsítésének szolgálatában” címmel tartott szimpóziumon. A fórum utáni taggyűlésen megválasztották a Fiatal Kutatók Akadémiája új vezetőségét is. Az MTA 199., ünnepi közgyűléséhez kapcsolódó rendezvényről készült felvételek cikkünkben megnézhetők.

TOVÁBB
Az emberhez méltó lét kérdései – „A Tíz hónap Babilon-ügy” az Akadémián Az emberhez méltó lét kérdései – „A Tíz hónap Babilon-ügy” az Akadémián

Az emberhez méltó lét kérdései – „A Tíz hónap Babilon-ügy” az Akadémián

„Bennem él egy hit: naplómnak meg kell jelennie. Meg is jelenik majd, legfeljebb posztumusz kötetként” – nyilatkozta évtizedekkel ezelőtt Galló Olga, akinek lágernaplója teljes egészében idén látott először napvilágot „Tíz hónap Babilon” címmel. A naplóból az író unokája, Fullajtár Andrea színművész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja készített színpadi változatot: az MTA 199., ünnepi közgyűlésének harmadik napján ez nyitotta a tudományos előadások sorát. Az előadásról készült felvétel részlete cikkünkben megtekinthető.

TOVÁBB
„Tudomány éve a Színházban” – a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Nemzeti Színház közös programjáról „Tudomány éve a Színházban” – a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Nemzeti Színház közös programjáról

„Tudomány éve a Színházban” – a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Nemzeti Színház közös programjáról

„Nem egyszerűen lehetőség, hanem kötelesség” – mondta Freund Tamás arról a kezdeményezésről, amelyet „Tudomány éve a Színházban” néven indít a Magyar Tudományos Akadémia a Magyar Nemzeti Színházzal, valamint vidéki és határon túli nemzeti színházainkkal együttműködésben. A tudomány és művészet összetartozását felmutató bicentenáriumi ünnepi programsorozatról a két intézmény vezetősége közösen tartott sajtótájékoztatót 2025. május 12-én az MTA székházában.

TOVÁBB
„Találkozások” – Különleges hangverseny zeneszerző Széchényiek műveiből „Találkozások” – Különleges hangverseny zeneszerző Széchényiek műveiből

„Találkozások” – Különleges hangverseny zeneszerző Széchényiek műveiből

„Ez a hangverseny egy unikum” – mondta Leidemann Sylvia arról a lebilincselőnek ígérkező koncertről, amelyet az alapításának 200. jubileumát ünneplő Magyar Tudományos Akadémia és a Széchényiek tiszteletére ad az Encuentros Énekegyüttes 2025. május 12-én 18 órakor az MTA székházában. A hangversenyen a Széchényi család zeneszerző tagjainak alkotásai és friss zenekutatási anyagokból válogatott, újra felfedezett barokk egyházzenei művek hangzanak el régizenészek előadásában. A koncertre készülődve Leidemann Sylvia csembalóművésszel, karnaggyal, zenekutatóval beszélgettünk. A hangversenyre minden érdeklődőt szeretettel várunk. A belépés díjtalan, de a férőhelyek korlátozott száma miatt regisztrációhoz kötött.

TOVÁBB
Az Akadémia tájékoztatója a ragadós száj- és körömfájásról a betegség jelenlegi magyarországi megjelenése kapcsán Az Akadémia tájékoztatója a ragadós száj- és körömfájásról a betegség jelenlegi magyarországi megjelenése kapcsán

Az Akadémia tájékoztatója a ragadós száj- és körömfájásról a betegség jelenlegi magyarországi megjelenése kapcsán

Mivel a közösségi médiában számos pontatlan, félrevezető információ kering, a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományok Osztálya célszerűnek látja egy szakmailag megalapozott, tudományos ismereteken alapuló tájékoztató közzétételét a ragadós száj- és körömfájásról, hogy bárki hiteles forrásból tájékozódhasson a betegségről és a jelenlegi helyzetről, egyúttal megérthesse a védekezés lépéseinek szakmai hátterét is.

TOVÁBB
Határtalan történet – Mészkő lapokon az MTA első 200 éve Határtalan történet – Mészkő lapokon az MTA első 200 éve

Határtalan történet – Mészkő lapokon az MTA első 200 éve

Az MTA 199. ünnepi közgyűlése előtt felavatták a „Határtalan történet” című, 200 tardosi nemes mészkő lap alkotta idővonalat. Az egyes lapok az Akadémia elmúlt 200 évének fontosabb eseményeit, szereplőit jelenítik meg. A különleges köztéri emlékműről készített kisfilmünk cikkünkben megtekinthető.

TOVÁBB
  • 1367 találat
  • További