Tudományos Újságírók Klubja: előadások és díjátadó – Videón a konferencia
A Tudományos Újságírók Klubja tudományünnepi rendezvényén átadták az Év Ismeretterjesztő Tudósa Díjat és a Juhari Zsuzsanna-blogdíjat, előadások hangoztak el a mesterséges intelligencia, a technológiai szingularitás és az anyagipari forradalom témakörében, valamint bemutatták Lente Gábor kémikus A Dűne tudománya című könyvét.
TOVÁBBUtazási medicina – Videón az előadás
Távoli, egzotikus helyekre utazni ma már mindennaposnak számít. De vajon milyen egészségügyi veszélyeket, kockázatokat jelenthetnek ezek az utak? És hogyan kell felkészülnünk rájuk ahhoz, hogy utazásunk biztonságos és örömteli legyen? A Tudományünnep+ előadásában Szabó Attila orvos vezetésével kerülhetünk közelebb a válaszokhoz.
TOVÁBBKémia a csúcson – Videón a konferencia
10 kiemelkedő magyar kutató, 10 kutatási terület, 10-10 percben. A nagy nemzetközi konferenciák villámelőadásainak (flash presentation) mintáját követve villantották fel a kémiai tudományok korszerű eredményeit az MTA VII. Kémiai Tudományok Osztálya által szervezett konferencia előadói.
TOVÁBBKémia, fóbiák, „pszichofil” technológiák – Videón a konferencia
A kollektív tudatba beépült ősi félelmek – például a tűztől, betegségektől, veszélyes anyagoktól – számos esetben kémiai tényezőkkel kapcsolatosak. Mi az oka annak, hogy ezek a félelmek a 21. században nem eltűnni, hanem éppen erősödni látszanak? A félelemre adott válasz talán épp a vegyészmérnöki innováció lehet. Az MTA VII. Kémiai Tudományok Osztálya által szervezett konferencia előadói olyan eredményeket ismertettek, amelyek csökkenthetik a kémiához kapcsolódó félelmet keltő információk hatásait.
TOVÁBBDöntéshozók, kutatók és oktatók tanácskoznak Budapesten arról, hogyan fokozható a tudománnyal a versenyképesség
„Az európai kohézió és versenyképesség erősítése a kutatás és innováció révén: az európai haladás tudományos menetrendje globális kontextusban” – ezzel a címmel tart magas szintű munkaértekezletet a Science Europe az MTA és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat társszervezésében november 19-én Budapesten.
TOVÁBBVannak-e Mikulások? Az etorobotika nagy kérdései – Videón az előadás
A robotika talán 100 éves ígérete, hogy életünkhöz kapcsolódva mindenféle társat előállít majd. Hol tart ma ez az ígéret? És mi köze lehet mindennek az etológiához? Lehet, hogy éppen az állatok viselkedésével foglalkozó tudományterület lesz az, amely segít a robotikának olyan gépeket gyártani, amelyek akár az ember „barátai” is lehetnek – vagy valami hasonlók? A Tudományünnep+ esti programján Miklósi Ádám etológus kalauzolta el az érdeklődőket az etorobotika világába.
TOVÁBBA magyar turkológia szerepe a magyar őstörténet, középkor és kora újkor kutatásában – Videón a konferencia
Az MTA I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya által szervezett interdiszciplináris konferencián az orientalisztika, a nyelvtudomány, az irodalomtudomány, a néprajztudomány és a zenetudomány felől közelítettek az előadók a turkológia izgalmas világához, közvéleményt is élénken foglalkoztató kérdéseihez.
TOVÁBBPenészgombatoxinok: Láthatatlan veszélyforrások élelmiszereinkben – Videón az előadás
Mik azok a mikotoxinok? Hol fordulnak elő, és mennyire mérgezőek? Miért kiiktathatatlanok táplálékláncunkból, és miért nehéz betartani a rájuk vonatkozó határértékeket és ajánlásokat? És egyáltalán védekezhetünk ellenük bárhogyan is? A Tudományünnep+ esti programján Poór Miklós gyógyszerész vezetésével nyerhettek az érdeklődők betekintést a penészgombatoxinok világába.
TOVÁBBTörténelem és emlékezet – Videón a konferencia
Az MTA II. Filozófiai és Történettudományok Osztálya félnapos konferenciája azt a témát járta körül, hogy a „történészek történelme” hogyan és mennyiben tér el az emlékezetpolitika más aktorainak a felfogásától.
TOVÁBBKvantumszámítógépek – Videón a konferencia
Az MTA III. Matematikai Tudományok Osztálya által szervezett konferencia három nagy előadásban járta körül az alábbi témákat: Határozatlanság és összefonódás – a kvantumos világ furcsaságai; A kvantumszámítógépek erősségei és gyengeségei; Algebrai geometria, algebrai számelmélet és kvantumrezisztens kriptográfia.
TOVÁBBKirándulások a negyedik dimenzióban – Videón az előadás
Vannak különösen érdekes dimenziók, ahol a dolgok máshogy működnek, mint ahogy azt korábban gondoltuk. A negyedik dimenzió pontosan ilyen! Miért más ez, mint a többi? És egyáltalán miért érdemes tanulmányozni?A Tudományünnep+ programján Stipsicz András matematikus vezetésével tehettek kirándulást az érdeklődők a negyedik dimenzió világába.
TOVÁBBA Bader művészettörténeti kutatási támogatás 2024. évi pályázati felhívása
A Magyar Tudományos Akadémia Isabel és Alfred Bader Művészettörténeti Kutatási Támogatásának elnyerésére 2024-ben is lehet pályázni.
TOVÁBB„Forró” fenntarthatósági kérdések interdiszciplináris tükörben 2. – Videón a szimpózium
A Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottság szimpóziumának második napján a fenntarthatóság fontos kérdéskörei közül az elővigyázatosság elvével kapcsolatos kihívásokat, a lítiumion-akkumulátorokhoz kötődő környezetvédelmi problémákat, valamint a hazai fenntartható mezőgazdaság és a GMO-k kapcsán felmerülő kérdéseket járták körül a konferencia résztvevői.
TOVÁBB„Forró” fenntarthatósági kérdések interdiszciplináris tükörben 1. – Videón a tanácskozás
A Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottság szimpóziumának első napján a fenntarthatóság fontos kérdéskörei közül a gazdaság, a növekedés, a felelősség és a kockázat összefüggéseit, valamint a táplálkozási és a környezetvédelmi kultúra kialakulásának pszichológiai vonatkozásait járják körül a konferencia résztvevői.
TOVÁBBAszályok és árhullámok szorításában: új utak a tájléptékű alkalmazkodásban – Videón az előadás
Az utóbbi évek súlyos aszályai, árhullámai és az idei nyári aszálynak napokon belül véget vető szeptemberi árvíz is bizonyítják, hogy a hidroklimatikus szélsőségek gyakoribbá válása sürgető tudományos és gyakorlati vízgazdálkodási kérdéseket vet fel. Milyen fontos feladatok elé állítja ez a szakembereket? Hogyan járulhat hozzá a tudomány a tájszintű megoldásokhoz? A Tudományünnep+ esti előadásában Mádlné Szőnyi Judit hidrogeológus kalauzolta el az érdeklődőket a vízgazdálkodás tudományos és súlyos gyakorlati kérdéseinek, innovatív lehetőségeinek világába.
TOVÁBBPoszt-COVID: Meglepő összefüggést találtak az európai és ázsiai légszennyezettséget vizsgáló magyar kutatók
Hogyan alakult a világjárvány idején a környezeti terhelés és a levegő környezeti állapota? Egyebek mellett ez is kiderül azon a szimpóziumon, amelyet az idei Magyar Tudomány Ünnepe központi programjai közt november 26-án rendeznek meg a „Poszt-COVID-jelenségek kutatása” címmmel. Ennek keretében a Magyar Tudományos Akadémia a témában kiírt pályázatának köszönhetően született tudományos eredményekről számolnak be a kutatók.
TOVÁBBA kémcsőtől a terápiás áttörésig: a molekuláris orvostudomány forradalma – Videón a konferencia
A molekuláris orvostudományi kutatások eredményei alapjaiban változtatták meg egyes betegségek diagnosztikáját az elmúlt években. Az MTA V. Orvosi Tudományok Osztálya által szervezett szimpózium szemléletes példákkal mutatta be ezt a nagyon nehezen kezelhető betegségek terápiájában is áttörést eredményező folyamatot.
TOVÁBBAz energiatárolás hazai lehetőségei: az akkumulátoroktól a szivattyús tárolókig – Videón a szimpózium
A megfelelő kapacitású és idejű energiatárolás elengedhetetlen ahhoz, hogy a változó intenzitású megújuló energiaforrásokból (a nap- és szélenergiából) változó teljesítménnyel nyert villamos energiát a fogyasztási igényekhez igazíthassuk. A témával kapcsolatos, hazánkban speciális kérdéseket járta körül az MTA VI. Műszaki Tudományok Osztálya által szervezett szimpózium, amely konstruktív vitákra is teret adó kerekasztal-beszélgetéssel zárult.
TOVÁBBKvantumkommunikációs perspektívák – Videón a konferencia
A kvantumkommunikáció egyre inkább a mindennapjaink részévé válik. Az MTA VI. Műszaki Tudományok Osztálya és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség szervezésében rendezett konferencián a témakör hazai és nemzetközi eredményei közül mutattak be néhányat az előadók, majd panelbeszélgetést tartottak a kvantumkommunikációs jövőképről.
TOVÁBBÍgy kerekezz az egykerekűn! – Videón az előadás
Ki ne látott volna a városi forgalomban elsuhanó elektromos rollert, gördeszkát vagy netán egykerekűt? E mikromobilitási járművek egyedülálló mozgékonyságot biztosítanak, ám egyúttal bonyolult irányítási feladatok elé is állítják a felhasználókat: elterjedésükkel a személyi sérülésekkel járó balesetek száma is megnőtt. Takács Dénes gépészmérnök Tudományünnep+ keretében tartott esti előadása a jármű-ember rendszer dinamikájának bemutatásával ezeknek a sok örömöt nyújtó közlekedési eszközöknek a biztonságosabb használatához vezetheti el azt, aki megnézi tudományünnepi elődását.
TOVÁBBA mikotoxinok komplex kérdésköre – Videón a konferencia
Mik azok a mikotoxinok és melyek a hozzájuk kapcsolódó legújabb kutatási eredmények? E kérdésekre adnak választ az MTA IV. Agrártudományok Osztálya által szervezett konferencián.
TOVÁBBUtazási medicina – Videón a konferencia
Távoli, egzotikus helyekre utazni ma már mindennaposnak számít. Az utazás szabadságának megélése mellett azonban egészségügyi veszélyek is jelen vannak az ilyen utak során. Az MTA V. Orvosi Tudományok Osztálya által szervezett konferencián az előadók összefoglalták azokat a legfontosabb ismereteket az utazási medicina témakörében, amelyek elősegíthetik a biztonságos utazást mind az egészségesek, mind az alapbetegséggel élők számára.
TOVÁBBÚjabb eredmények az endokrinológia és anyagcsere tudományterületen: 2024. évi Magyar Orvostudományi Napok – Videón a konferencia
A konferencia az endokrinológia és anyagcsere-diszciplínák aktuális kihívásainak, tudományos kutatásainak és gyakorlati működésének reprezentatív áttekintését célozza az elméleti kutatástól a klinikai, gyakorlati kérdésekig. A rendezvény az MTA V. Orvosi Tudományok Osztálya és a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége szervezésében valósult meg.
TOVÁBBAmerika döntés után: Elnökválasztás vagy a politikum átalakulása az Egyesült Államokban? – Az előadás felvétele
Az amerikai politika szinte minden elemzés szerint alapjaiban rendült meg az elmúlt szűk egy évtizedben. Hogyan képeződik le ez az átalakulás az elnökválasztáson, és hogyan tudjuk értelmezni, mivel állunk szemben? Képes lehet-e az amerikai világ a konszolidációra? Vagy éppen ellenkezőleg: negatív spirálba taszítódik az Egyesült Államok? A Tudományünnep+ esti programján az amerikai elnökálasztás eredményeit elemezve többek között ezekre a kérdésekre is kerestük a választ Romsics Gergely történésszel.
TOVÁBBHarmadik tűzgyújtás: a fúziós kutatások helyzete és magyar vonatkozásai – Videó az előadásokról és a panelbeszélgetésről
A fúziós energiatermelés kutatása jelenleg a fizika egyik legnagyobb és legfontosabb kutatási területe. Az ipari megvalósításhoz legközelebb a mágneses összetartáson alapuló koncepció áll. Az MTA XI. Fizikai Tudományok Osztálya által szervezett szimpózium fő célkitűzése az volt, hogy a terület nemzetközileg elismert szakértői bemutassák, hol tartanak ma a fúziós kutatások, mik a fejlesztések fő irányai, és érthetően ismertessék az elért eredményeket, de a megoldandó problémákat is.
TOVÁBBBrexit: tények és tanulságok – Videón az előadás
Hogyan befolyásolta a gazdasági bizonytalanság növekedése és a politikai intézmények iránti bizalom általános csökkenése az Egyesült Királyság EU-ból való kilépését? Hogyan alakult a szavazókban a társadalmi és gazdasági kizártság érzete a brexit támogatásává? Milyen hatásmechanizmusok mentén érvényesülnek az EU elhagyásának következményei? És mit tehet ezzel kapcsolatban a tudomány? A Tudományünnep+ esti programján Halmai Péter közgazdász áttekintette a brexit gazdasági hatásait az első évek tapasztalatai alapján, és kitekintést tett a brexiten túlra is, hiszen az eltelt idő már általánosabb érvényű következtetések megfogalmazására is alkalmat kínál.
TOVÁBBRitka örökletes betegségek újszülöttkori szűrése – Videón a tudományünnepi rendezvény
Az MTA V. Orvosi Tudományok Osztálya és az Elnöki Bizottság az Egészségért szimpóziuma.
TOVÁBBNők a tudományban: tudományos pálya és gyermekvállalás – Videó a konferenciáról
Az MTA Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottsága arra törekszik, hogy feltárja a nők tudományos pályájának jellegzetességeit, és segítse előrehaladásukat az akadémiai szférában. A Magyar Tudomány Ünnepén hagyományosan minden évben megszervezett konferencia és kerekasztal-beszélgetés idén a gyermekvállalás és a tudományos karrier összeegyeztethetőségének kérdéskörét járta körül.
TOVÁBBMutatványok az MTA nemzeti programjainak eredményeiből: Tudomány a Magyar Nyelvért Nemzeti Program – Videón a konferencia
A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatában az idén nyílt először lehetőség arra, hogy a Magyar Tudományos Akadémia jelentős programjai között a Tudomány a Magyar Nyelvért Nemzeti Program alprogramjai is bemutatkozzanak, és megismertethessék legújabb eredményeiket a széles közönséggel.
TOVÁBBMTA200: Az Akadémia százkilencvenkilencedik évében a kétszázadikról – Videón a konferencia
2025-ben ünnepeljük a Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200. évfordulóját. A bicentenáriumra való felkészülés jegyében tartották meg az MTA200 Elnökségi Bizottság tudományünnepi konferenciáját.
TOVÁBB„Nincsen ártatlan hang”: a budapesti szabadzene-szcéna – Videón az előadás
Mi a „szabad zene”? Hogyan és miből született meg? Milyen gazdag zeneelméleti-zenefilozófiai diskurzus bontakozik ki körülötte? A Tudományünnep+ idei első programján Bali János zeneszerző, furulyaművész kalauzolta el az érdeklődőket a (budapesti) szabadzenei-szcéna érzékeny ökoszisztémájának világába.
TOVÁBBTermészeti veszélyek és kockázatok: földtudományi lehetőségek a felismerésben, kezelésben, előrejelzésben – Videón a tanácskozás
A 21. században számos természeti folyamat egyre nagyobb mértékben veszélyezteti a gyarapodó népességet és anyagi javakat. Melyek ezek a veszélyek, és mennyire lehet előre jelezni ezeket az eseményeket? Mit tanulhatunk a múltból, milyen esélyünk van, és miben segíthet a tudomány? Többek között ezeket a kérdéseket járta körül az MTA X. Földtudományok Osztálya tudományünnepi előadóülése. Az eseményen készült felvétel cikkünkben megnézhető.
TOVÁBBTudomány és Parlament: A mesterséges intelligencia társadalmi hatásai – Videón a tudományünnepi konferencia
Felhívni a társadalom, valamint a politikai, gazdasági és tudománypolitikai döntéshozók figyelmét az MI társadalmi hatásainak jelentőségére, felmérésük, stratégiai szintű figyelembevételük fontosságára – ez volt az egyik fő célja a tudományünnepi konferenciának. A tudomány képviselői egyúttal jelezték készségüket a döntéshozók támogatására és arra, hogy részt vegyenek a társadalom változásokra való felkészítésében. A konferencián készült felvétel cikkünkben megnézhető.
TOVÁBBA virológia 100 éve a járványok tükrében – Kemenesi Gábor ünnepi tudományos előadása videón
Miként tudták a tudományos eredmények formálni a világot és az emberek mindennapjait az elmúlt egy évszázadban? Erre a kérdésre válaszolt a Magyar Tudomány Ünnepe pécsi nyitóünnepségén tartott előadásában Kemenesi Gábor, Junior Prima díjas magyar biológus, víruskutató, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője. Előadása cikkünkbe kattintva megnézhető.
TOVÁBBA virológia elmúlt egy évszázadának eredményeit összegző előadással indult a 2024-es Magyar Tudomány Ünnepe - Videón a pécsi nyitóünnepség
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója az Akadémia idei tudományünnepi programsorozatának, amelynek nyitóünnepségét Pécsen tartották. November 5-én az MTÜ kiemelt eseményének számító, a nagyközönségnek szóló Tudományünnep+ programsorozat is kezdetét veszi. Az MTÜ központi programjai élőben követhetők az MTA YouTube-csatornáján és felvételről is megnézhetők lesznek.
TOVÁBB„A közelgő jubileumi év nemcsak az Akadémia, hanem az egész nemzet ünnepe” – emlékezés az MTA alapítására Nagycenken és Sopronpusztán
A Magyar Tudományos Akadémia 1825-ös alapításának bicentenáriumára való felkészülés jegyében tartották meg a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat előzményeként a hagyományos nagycenki és sopronpusztai emlékezéseket. A két helyszínen Freund Tamás elnök, illetve Erdei Anna főtitkárhelyettes idézte fel a tudós testület alapítójának nemes tettét: az Akadémia megszületését lehetővé tévő felajánlását.
TOVÁBBPoszt-COVID: Már nem a lélegeztetőgépre kerüléstől, hanem a hosszú távú neurológiai károsodástól kell jobban tartani
Az idei Magyar Tudomány Ünnepe központi programjai közt november 26-án rendezik meg az Akadémián a „Poszt-COVID-jelenségek kutatása” című szimpóziumot, amelynek keretében a Magyar Tudományos Akadémia témában kiírt pályázatának köszönhetően született tudományos eredményekről számolnak be kutatók.
TOVÁBBHan Kang és az első dél-koreai irodalmi Nobel-díj
A távol-keleti író művei olyan témákat dolgoznak föl, amelyek Dél-Koreában sokáig tabunak számítottak, és amelyekről nem könnyű beszélni. A koreai történelmi és társadalmi traumákon keresztül az emberi lét, létezés, az emberi psziché legmélyét vizsgálja. Milyen Han Kang művészete, az az „intenzív költői próza”, amellyel október elején az irodalmi Nobel-díj odaítélését indokolták? Erre a kérdésre válaszol Kovács Janka, a koreai irodalom kutatója, az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanársegédje az mta.hu számára írt írói portréban.
TOVÁBBA V4-ek akadémiai vezetői Prágában
2024. október 1-jén és 2-án tartották a visegrádi országok akadémiáinak hagyományos találkozóját a cseh fővárosban.
TOVÁBBHudecz Ferenc alelnök a Bolgár Tudományos Akadémián
Idén ünnepli alapításának 155. évfordulóját a Bolgár Tudományos Akadémia. Az ebből az alkalomból rendezett szófiai ünnepségen Hudecz Ferenc, az MTA természettudományi alelnöke képviselte a Magyar Tudományos Akadémiát.
TOVÁBBTizenhárman kapták meg a Főtitkári Elismerést
A Főtikári Elismerést az Akadémia irányítása alatt álló köztestületi költségvetési szervek azon munkatársai kaphatják meg, akik igazgatási, jóléti, fenntartási, szolgáltatási és üzemeltetési munkakörben vagy meghatározott feladat megoldásában kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, illetve e területeken feladatkörükben tartósan magas színvonalú munkát végeztek.
TOVÁBBKoronavírus-helyzet az influenzaszezon előtt – ahogyan a kutató látja
Hogyan alakul a következő időszakban a légúti, ezen belül pedig a COVID-19 által okozott megbetegedések száma? Melyek a védekezés leghatékonyabb formái, és mely vakcinákat javasolja az Európai Gyógyszerügynökség? Ezekre a kérdésekre is választ ad az mta.hu-nak írt összefoglalójában Sarkadi Balázs orvosbiológus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.
TOVÁBB- 2252 találat