Tizenkét külföldi vendégkutató kapcsolódik be akadémiai támogatással a hazai kutatásokba 2025-ben
A magyar kutatócsoportok nemzetközi versenyképességét erősítő program támogatásával újabb 12 nemzetközi hírű vendégprofesszor vehet majd részt a hazai kutatóközpontokban, kutatóintézetekben és felsőoktatási intézményekben működő kutatócsoportok munkájában. A 100 millió forint támogatási keretösszegből az MTA főtitkárának döntése nyomán a sikerrel pályázók 6 millió forinttól 12 millió forintig terjedő támogatást nyertek el 3–6 hónapig tartó közös kutatásra.
TOVÁBBElhunyt Sohár Pál kémikus, az MTA rendes tagja
Életének 89. évében, 2025. január 19-én elhunyt Sohár Pál Széchenyi-díjas kémikus, a MTA rendes tagja.
TOVÁBBIdén is megválasztják az MTA Borát – A nevezés részletei a cikkben
Tizenhatodik alkalommal rendezi meg a Magyar Tudományos Akadémia minősített borversenyét, amelyen a felkért résztvevők „A Magyar Tudományos Akadémia Bora 2025” elismerő címért pályáznak. A verseny iránti szakmai érdeklődést mutatja, hogy 2024-ben a 22 magyar borvidék közül már 18-ból érkezett nevezés, sőt határon túli magyar borászok is megmérették magukat.
TOVÁBBFeatured Lendület Researcher: Csaba Bödör
Tumours, including tumours of the haematopoietic organs, continue to kill many people, so research into them, whether exploratory research or knowledge that can be used in treatment, is a priority. Csaba Bödör, Professor and Deputy Director of the Institute of Pathology and Experimental Cancer Research at Semmelweis University, and Head of the Molecular Oncohematology Momentum Research Group, has been investigating haematological tumours for more than a decade. The work of the research group is being continued with the help of the Momentum grant, and their results are likely to have immediate applications in patient care.
TOVÁBBLendületesek: Bödör Csaba
A daganatos megbetegedések, köztük a vérképző szervek daganatai továbbra is rengeteg ember halálát okozzák, így elsődleges fontosságú a kutatásuk, legyen az felfedező kutatás vagy a kezelésben alkalmazható tudás megszerzése. Bödör Csaba, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet egyetemi tanára és igazgatóhelyettese, a Molekuláris Onkohematológia Lendület-kutatócsoport vezetője már több mint egy évtizede vizsgálja a hematológiai daganatokat. Kutatásaikat a Lendület-pályázat segítségével folytatják, az eredményeik pedig jó eséllyel azonnal alkalmazhatók lesznek a betegellátásban.
TOVÁBBAz MTA doktorai: Bóna Judit a beszédfolytonossági zavarokról
A beszéd folyamatossága árulkodik az agyunkban zajló beszédtervezési folyamatokról, ezért érdemes kutatni a különböző csoportok beszédében fellelhető különbségeket – érvel Bóna Judit beszédkutató, egyetemi tanár, az MTA doktora. Az ELTE BTK dékánhelyettese, az ELTE BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet igazgatója munkássága során vizsgálta a gyerekek és a különféle neurodegeneratív betegségekben szenvedők beszédének folytonosságát és a beszédükben fellelhető megakadások sajátosságait is.
TOVÁBBIn memoriam Tőke László
Életének 91. évében, 2024. december 30-án elhunyt Tőke László kémikus, az MTA rendes tagja, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szerves Kémia Technológia Tanszékének állami díjas professor emeritusa, korábban tanszékvezetője. A kutatói közösség nevében Bakó Péter és Keglevich György, az MTA doktorai búcsúznak tőle.
TOVÁBBGyertyaláng, énekek, ünnepi asztal – Karácsonyi szokásaink és eredetük
Mi célt szolgált a fokhagyma karácsonykor Baranyában, és miért volt fontos Kárpát-medence-szerte több helyen, hogy mi kerüljön a karácsonyi asztalra? Mit ettek régen bejgli helyett? A karácsonyi szokások hátterében vallási és családi szokások egyaránt állnak – de mennyiben beszélhetünk vallásról, és mennyiben családi hagyományokról? Az mta.hu Iancu Laura néprajzkutató segítségével kereste a választ e kérdésekre.
TOVÁBB„Nem végeztük el a házi feladatunkat” – interjú Stipsicz Andrással, az ERC irányító testületének új magyar tagjával
Az Európai Kutatási Tanács (ERC) irányító testületébe a leköszönő Lovász László helyére egy újabb neves magyar matematikust, Stipsicz Andrást választották meg, aki az mta.hu kérdéseire válaszolva beszélt az előtte álló feladatokról és a magyar kutatótársadalom európai pályázati sikereinek szükséges feltételeiről.
TOVÁBB- 1325 találat