Színek, terek, berendezések – Videón a Magyar Tudományos Akadémia székházának rekonstrukciója
Eredeti pompájában, de korszerű gépészettel, hang- és világítástechnikával fogadja majd a május elejei jubileumi közgyűlést és az egymást követő bicentenáriumi ünnepségeket a tudomány palotájának díszterme. A munkák állásáról szóló videós összeállítás cikkünkben megnézhető.
TOVÁBBMeghirdette az idei Bolyai János Kutatási Ösztöndíj-pályázatot a Magyar Tudományos Akadémia
Újra meghirdette a Magyar Tudományos Akadémia az 1997-ben alapított, teljesítmény-központú, magas presztízsű Bolyai János Kutatási Ösztöndíj pályázatát, amelynek célja a kiemelkedő kutatás-fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése a fiatal kutatók körében, valamint az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülés elősegítése.
TOVÁBBA római jogi tradícióban gyökerező jogtudományi témáról Nápolyban
Földi András, az MTA levelező tagja egyedüli kelet-közép-európai kutatóként tartott előadást egy nagyszabású nemzetközi római jogi továbbképző kurzus keretében a Nápolyi II. Frigyes Egyetemen.
TOVÁBBAz MTA doktorai: Derekas Aliz a pulzáló csillagokról
Derekas Aliz, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Gothard Asztrofizikai Obszervatórium és Multidiszciplináris Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, az MTA doktora munkatársaival világraszóló eredményt ért el, amikor felfedezte az egyik legelső ismertté vált fedési hármas csillagrendszert (vagyis három, egymás körül keringő, időnként fedésbe kerülő csillagot). A kutató a csillagászat két nagy területét egyesíti munkájában, hogy minél többet megtudhasson a pulzáló csillagok természetéről.
TOVÁBBA Török Tudományos Akadémia nemzetközi díját nyerte el Vásáry István akadémikus
Az MTA rendes tagja az elismeréssel egyúttal a Török Tudományos Akadémia (TÜBA) tiszteleti tagja is lett.
TOVÁBBBúcsú Sohár Pál kémikustól, az MTA rendes tagjától
Életének 89. évében, 2025. január 19-én elhunyt Sohár Pál vegyész, az MTA rendes tagja, a hazai molekulaspektroszkópia kiemelkedő alakja, az ELTE Széchenyi-díjas professor emeritusa, korábbi tanszékvezető egyetemi tanára. A kutatói közösség nevében Náray-Szabó Gábor akadémikus búcsúzik tőle.
TOVÁBBA magyar kultúra napján – Kölcsey Ferenc Hymnusa a kutatók szemével
1823. január 22-én fejezte be Kölcsey Ferenc a „Hymnus, a’ Magyar nép zivataros századaiból” című költeményét. Az Országgyűlés döntése nyomán ez a nap a magyar kultúra napja. A vers születésének 200. évfordulóján a Magyar Tudományos Akadémia Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának, valamint a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetének XIX. Századi Osztálya nagyszabású konferenciát rendezett. A magyar kultúra napja alkalmából összegyűjtve közöljük a tanácskozáson készült felvételeket.
TOVÁBBTizenkét külföldi vendégkutató kapcsolódik be akadémiai támogatással a hazai kutatásokba 2025-ben
A magyar kutatócsoportok nemzetközi versenyképességét erősítő program támogatásával újabb 12 nemzetközi hírű vendégprofesszor vehet majd részt a hazai kutatóközpontokban, kutatóintézetekben és felsőoktatási intézményekben működő kutatócsoportok munkájában. A 100 millió forint támogatási keretösszegből az MTA főtitkárának döntése nyomán a sikerrel pályázók 6 millió forinttól 12 millió forintig terjedő támogatást nyertek el 3–6 hónapig tartó közös kutatásra.
TOVÁBBIdén is megválasztják az MTA Borát – A nevezés részletei a cikkben
Tizenhatodik alkalommal rendezi meg a Magyar Tudományos Akadémia minősített borversenyét, amelyen a felkért résztvevők „A Magyar Tudományos Akadémia Bora 2025” elismerő címért pályáznak. A verseny iránti szakmai érdeklődést mutatja, hogy 2024-ben a 22 magyar borvidék közül már 18-ból érkezett nevezés, sőt határon túli magyar borászok is megmérették magukat.
TOVÁBBLendületesek: Bödör Csaba
A daganatos megbetegedések, köztük a vérképző szervek daganatai továbbra is rengeteg ember halálát okozzák, így elsődleges fontosságú a kutatásuk, legyen az felfedező kutatás vagy a kezelésben alkalmazható tudás megszerzése. Bödör Csaba, az MTA doktora, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet egyetemi tanára és igazgatóhelyettese, a Molekuláris Onkohematológia Lendület-kutatócsoport vezetője már több mint egy évtizede vizsgálja a hematológiai daganatokat. Kutatásaikat a Lendület-pályázat segítségével folytatják, az eredményeik pedig jó eséllyel azonnal alkalmazhatók lesznek a betegellátásban.
TOVÁBB- 1327 találat