„…munkálkodni, hogy az embereket boldogabbaknak hagyjuk, mint találtuk” – Kecskeméti Gábor díszelőadása az MTA 199., ünnepi közgyűlésén

„Milyen megfontolások vezethetnek a tudományok előmozdítására egész nemzeteket?” Ezt a kérdést járta körül az európai tudománytörténet akadémialapítást megelőző évszázadait átfogó előadásában Kecskeméti Gábor irodalomtörténész, az MTA rendes tagja, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Irodalomtudományi Intézetének igazgatója.

TOVÁBB

Akadémiai elismeréseket adtak át az MTA 199., ünnepi közgyűlésén

A hagyományoknak megfelelően a Magyar Tudományos Akadémia májusi közgyűlésén átadták a nagy múltú intézmény legrangosabb elismeréseit. A 199., ünnepi közgyűlésen – mint minden évben – az Akadémiai Aranyérmet, az Akadémiai Díjat, az Akadémiai Újságírói Díjat, a Wahrmann Mór-érmet, illetve az Arany János-életműdíjat vehették át a kitüntetettek.

TOVÁBB
Akadémiai mozgalmak és humanista tudós társaságok a kora újkorban – Az mta200.hu akadémiatörténeti sorozata (1. rész) Akadémiai mozgalmak és humanista tudós társaságok a kora újkorban – Az mta200.hu akadémiatörténeti sorozata (1. rész)

Akadémiai mozgalmak és humanista tudós társaságok a kora újkorban – Az mta200.hu akadémiatörténeti sorozata (1. rész)

Milyen előzményei voltak Európában a ma ismert nemzeti akadémiáknak? Hogyan alakultak át szűk körű, kötetlenül működő csoportokból intézményekké a reneszánsz idején, és milyen szerepük volt abban, hogy a tudományos művekben a latint sok helyen felváltotta az anyanyelv? Ezekre a kérdésekre válaszol az mta200.hu számára készített cikkében Szilágyi Emőke Rita, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport vezetője (BTK ITI) és Móré Tünde, a kutatócsoport posztdoktor kutatója (BTK ITI). Az írással indul az MTA történetét összefoglaló sorozat. A szerzőként közreműködő kiváló kutatóknak köszönhetően átfogó képet kaphat az olvasó nemcsak az Akadémia elmúlt két évszázadáról, hanem a tudománytörténet fontos mozzanatairól is a kora újkortól napjainkig.

TOVÁBB
Az MTA doktorai: Gyulavári Tamás a nem klasszikus munkaviszonyban dolgozó önfoglalkoztatók munkajogi kérdéseiről Az MTA doktorai: Gyulavári Tamás a nem klasszikus munkaviszonyban dolgozó önfoglalkoztatók munkajogi kérdéseiről

Az MTA doktorai: Gyulavári Tamás a nem klasszikus munkaviszonyban dolgozó önfoglalkoztatók munkajogi kérdéseiről

Az utóbbi évtizedekben egyre többen dolgoznak a hagyományos munkaviszony keretein kívül, például alkalmi, behívott vagy platformmunkásként. Ők többségükben kényszervállalkozók, akik talán ideig-óráig jobban járnak az alacsonyabb költségek miatt, de számos munkavállalói jogtól elesnek. Gyulavári Tamás egyetemi tanár, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Munkajogi Tanszékének vezetője, az MTA doktora ezen önfoglalkoztató munkavállalókat kutatja immár húsz éve. Véleménye szerint, ahogy egyre többen lesznek, úgy növekednek majd a velük kapcsolatos társadalmi problémák, ezért rendezni kell a munkajogi védelmüket.

TOVÁBB
  • 1360 találat
  • További