Akadémiai mozgalmak és humanista tudós társaságok a kora újkorban – Az mta200.hu akadémiatörténeti sorozata (1. rész) Akadémiai mozgalmak és humanista tudós társaságok a kora újkorban – Az mta200.hu akadémiatörténeti sorozata (1. rész)

Akadémiai mozgalmak és humanista tudós társaságok a kora újkorban – Az mta200.hu akadémiatörténeti sorozata (1. rész)

Milyen előzményei voltak Európában a ma ismert nemzeti akadémiáknak? Hogyan alakultak át szűk körű, kötetlenül működő csoportokból intézményekké a reneszánsz idején, és milyen szerepük volt abban, hogy a tudományos művekben a latint sok helyen felváltotta az anyanyelv? Ezekre a kérdésekre válaszol az mta200.hu számára készített cikkében Szilágyi Emőke Rita, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport vezetője (BTK ITI) és Móré Tünde, a kutatócsoport posztdoktor kutatója (BTK ITI). Az írással indul az MTA történetét összefoglaló sorozat. A szerzőként közreműködő kiváló kutatóknak köszönhetően átfogó képet kaphat az olvasó nemcsak az Akadémia elmúlt két évszázadáról, hanem a tudománytörténet fontos mozzanatairól is 1825-től napjainkig.

TOVÁBB
Az MTA doktorai: Gyulavári Tamás a nem klasszikus munkaviszonyban dolgozó önfoglalkoztatók munkajogi kérdéseiről Az MTA doktorai: Gyulavári Tamás a nem klasszikus munkaviszonyban dolgozó önfoglalkoztatók munkajogi kérdéseiről

Az MTA doktorai: Gyulavári Tamás a nem klasszikus munkaviszonyban dolgozó önfoglalkoztatók munkajogi kérdéseiről

Az utóbbi évtizedekben egyre többen dolgoznak a hagyományos munkaviszony keretein kívül, például alkalmi, behívott vagy platformmunkásként. Ők többségükben kényszervállalkozók, akik talán ideig-óráig jobban járnak az alacsonyabb költségek miatt, de számos munkavállalói jogtól elesnek. Gyulavári Tamás egyetemi tanár, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Munkajogi Tanszékének vezetője, az MTA doktora ezen önfoglalkoztató munkavállalókat kutatja immár húsz éve. Véleménye szerint, ahogy egyre többen lesznek, úgy növekednek majd a velük kapcsolatos társadalmi problémák, ezért rendezni kell a munkajogi védelmüket.

TOVÁBB
Kollár Jánosnak, az MTA külső tagjának ítélték a Bolyai János Nemzetközi Matematikai Díjat Kollár Jánosnak, az MTA külső tagjának ítélték a Bolyai János Nemzetközi Matematikai Díjat

Kollár Jánosnak, az MTA külső tagjának ítélték a Bolyai János Nemzetközi Matematikai Díjat

A rangos elismerést a Magyar Tudományos Akadémia minden ötödik évben adja ki a megelőző 15 évben bárhol és bármilyen nyelven megjelent, legkiválóbb, áttörő jelentőségű, saját új eredményeket, módszereket bemutató matematikai monográfia szerzőjének, tekintetbe véve a szerző megelőző tudományos munkásságát is. A díj odaítéléséről döntő bizottság szerint Kollár János eredményei felbecsülhetetlen hatással vannak a modern komplex algebrai geometriára.

TOVÁBB
42 kutató nyert támogatást az Akadémia kisgyermeket nevelő kutatók részére kiírt pályázatán 42 kutató nyert támogatást az Akadémia kisgyermeket nevelő kutatók részére kiírt pályázatán

42 kutató nyert támogatást az Akadémia kisgyermeket nevelő kutatók részére kiírt pályázatán

Két kategóriában bruttó 2 400 000 forint, illetve bruttó 1 200 000 forint vissza nem térítendő ösztöndíj-támogatást nyerhettek el a kutatók. Pályázatok mindhárom nagy tudományterület művelőitől érkeztek, az adott tudományterületek szakértőiből álló zsűri szakmai és esélyegyenlőségi szempontok figyelembevételével hozta meg a döntést. A nyertes pályázók listája cikkünkben olvasható.

TOVÁBB
  • 1357 találat
  • További