

Elhunyt Lapis Károly patológus, klinikai onkológus, az MTA rendes tagja
2025. május 28-án, életének 100. évében elhunyt Lapis Károly patológus, klinikai onkológus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.
TOVÁBB


Állásfoglalás a Magyar Nemzetben megjelent, akadémikustársainkat listázó és támadó írás kapcsán
Az MTA választott vezetőiként megdöbbenve olvastuk a Magyar Nemzet május 12-ei számában a tagtársaink és intézményünk elleni támadást, akadémikusaink vélelmezett világnézete, szervezeti tagságuk és esetleges szakmai vagy politikai nyilatkozataik miatt. Különösen fel vagyunk háborodva azon, hogy a cikk szerzője listázza annak a feltételezett, „alig pár emberből álló csoportnak a tagjait”, amely az írás szerint „elfoglalta az intézmény kulcspozícióit”, és az „Akadémia elnökségéhez is beszivárgott”.
TOVÁBB


MTA Kiváló Kutatóhely: 14 tudományos műhely szerezte meg a rangos akadémiai minősítést – Videón az oklevélátadási ünnepség
Kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként 14 magyarországi tudományos műhely kaphatta meg idén az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést. Az erről szóló okleveleket a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi téri székházában adták át ünnepélyes keretek között a minősítést elnyert kutatóhelyek képviselőinek.
TOVÁBB


Elnöki interjúk: HVG, Magyar Hang, Magyar Nemzet
A Magyar Tudományos Akadémia és a Kormány kapcsolatáról, az MTA-t ért támadásokról, valamint az akadémiai ingatlanok körüli vitáról is beszélt Freund Tamás, az Akadémia elnöke az elmúlt napokban adott interjúiban. Az interjúk teljes terjedelmükben elérhetők honlapunkról.
TOVÁBB


Válasz Lánczi Andrásnak
Az elmúlt hetekben több kritikának álcázott támadás érte a Magyar Tudományos Akadémiát. Ezek sorába tartozik Lánczi Andrásnak, a filozófiai tudományok kandidátusának, a Budapesti Corvinus Egyetem 2016 és 2021 közötti rektorának és jelenleg az MCC Politikai Filozófia Európai Központja igazgatójának interjúja, amely a Magyar Nemzet 2025. május 20-ai számában jelent meg. Állításaira Romsics Ignác történész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja válaszol.
TOVÁBB


A tudománykommunikáció legújabb kihívásai – Videón a Fiatal Kutatók Fóruma
Hogyan szólalhat meg a tudomány hitelesen és közérthetően egy olyan médiatérben, amely a gondosan megalapozott tudás helyett a gyors, gyakran leegyszerűsítő vagy szenzációhajhász állásfoglalásokat jutalmazza? Milyen szakmai és emberi kihívásokat rejt művelői számára a tudománykommunikáció? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ a résztvevők az Akadémia 199., ünnepi közgyűléséhez kapcsolódó Fiatal Kutatók Fórumán „A tudománykommunikáció legújabb kihívásai: jó gyakorlatok és új technológiák a kutatási eredmények népszerűsítésének szolgálatában” címmel tartott szimpóziumon. A fórum utáni taggyűlésen megválasztották a Fiatal Kutatók Akadémiája új vezetőségét is. Az MTA 199., ünnepi közgyűléséhez kapcsolódó rendezvényről készült felvételek cikkünkben megnézhetők.
TOVÁBB


Az emberhez méltó lét kérdései – „A Tíz hónap Babilon-ügy” az Akadémián
„Bennem él egy hit: naplómnak meg kell jelennie. Meg is jelenik majd, legfeljebb posztumusz kötetként” – nyilatkozta évtizedekkel ezelőtt Galló Olga, akinek lágernaplója teljes egészében idén látott először napvilágot „Tíz hónap Babilon” címmel. A naplóból az író unokája, Fullajtár Andrea színművész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja készített színpadi változatot: az MTA 199., ünnepi közgyűlésének harmadik napján ez nyitotta a tudományos előadások sorát. Az előadásról készült felvétel részlete cikkünkben megtekinthető.
TOVÁBB


Stipsicz András akadémikusnak ítélték a Bolyai-díjat
A magyar tudományos élet legrangosabb elismerését, a Bolyai-díjat idén Stipsicz András a HUN-REN Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora és igazgatója, az MTA rendes tagja kapta meg.
TOVÁBB


„Tudomány éve a Színházban” – a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Nemzeti Színház közös programjáról
„Nem egyszerűen lehetőség, hanem kötelesség” – mondta Freund Tamás arról a kezdeményezésről, amelyet „Tudomány éve a Színházban” néven indít a Magyar Tudományos Akadémia a Magyar Nemzeti Színházzal, valamint vidéki és határon túli nemzeti színházainkkal együttműködésben. A tudomány és művészet összetartozását felmutató bicentenáriumi ünnepi programsorozatról a két intézmény vezetősége közösen tartott sajtótájékoztatót 2025. május 12-én az MTA székházában.
TOVÁBB
- 1371 találat