

Az Akadémia tájékoztatója a ragadós száj- és körömfájásról a betegség jelenlegi magyarországi megjelenése kapcsán
Mivel a közösségi médiában számos pontatlan, félrevezető információ kering, a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományok Osztálya célszerűnek látja egy szakmailag megalapozott, tudományos ismereteken alapuló tájékoztató közzétételét a ragadós száj- és körömfájásról, hogy bárki hiteles forrásból tájékozódhasson a betegségről és a jelenlegi helyzetről, egyúttal megérthesse a védekezés lépésinek szakmai hátterét is.
TOVÁBB


Határtalan történet – Mészkő lapokon az MTA első 200 éve
Az MTA 199. ünnepi közgyűlése előtt felavatták a „Határtalan történet” című, 200 tardosi nemes mészkő lap alkotta idővonalat. Az egyes lapok az Akadémia elmúlt 200 évének fontosabb eseményeit, szereplőit jelenítik meg. A különleges köztéri emlékműről készített kisfilmünk cikkünkben megtekinthető.
TOVÁBB


Magas minőségű tételek, szoros verseny az MTA 2025-ös borversenyén
A Kárpát-medence 19 borvidékének 257 bora közül választották ki idén „A Magyar Tudományos Akadémia Bora” címet elnyert tételeket. A 7 kategóriában nevezett borok között a zsűri csekély minőségbeli különbségeket talált.
TOVÁBB


Akadémiai mozgalmak és humanista tudós társaságok a kora újkorban – Az mta200.hu akadémiatörténeti sorozata (1. rész)
Milyen előzményei voltak Európában a ma ismert nemzeti akadémiáknak? Hogyan alakultak át szűk körű, kötetlenül működő csoportokból intézményekké a reneszánsz idején, és milyen szerepük volt abban, hogy a tudományos művekben a latint sok helyen felváltotta az anyanyelv? Ezekre a kérdésekre válaszol az mta200.hu számára készített cikkében Szilágyi Emőke Rita, az MTA–BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport vezetője (BTK ITI) és Móré Tünde, a kutatócsoport posztdoktor kutatója (BTK ITI). Az írással indul az MTA történetét összefoglaló sorozat. A szerzőként közreműködő kiváló kutatóknak köszönhetően átfogó képet kaphat az olvasó nemcsak az Akadémia elmúlt két évszázadáról, hanem a tudománytörténet fontos mozzanatairól is a kora újkortól napjainkig.
TOVÁBB
Mit csinál mostanában a Magyar Tudományos Akadémia? – Bőhm Gergely és Oberfrank Ferenc a Millásreggeliben
Milyen feladatai és funkciói vannak az idén kétszáz éves nemzeti intézménynek? Erről beszélt Bőhm Gergely, az MTA Elnöki és Alelnöki Titkárságának vezetője, valamint Oberfrank Ferenc, az MTA köztestületi igazgatója. Cikkünkből elérhető a velük készített interjú.
TOVÁBB


Az MTA doktorai: Gyulavári Tamás a nem klasszikus munkaviszonyban dolgozó önfoglalkoztatók munkajogi kérdéseiről
Az utóbbi évtizedekben egyre többen dolgoznak a hagyományos munkaviszony keretein kívül, például alkalmi, behívott vagy platformmunkásként. Ők többségükben kényszervállalkozók, akik talán ideig-óráig jobban járnak az alacsonyabb költségek miatt, de számos munkavállalói jogtól elesnek. Gyulavári Tamás egyetemi tanár, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Munkajogi Tanszékének vezetője, az MTA doktora ezen önfoglalkoztató munkavállalókat kutatja immár húsz éve. Véleménye szerint, ahogy egyre többen lesznek, úgy növekednek majd a velük kapcsolatos társadalmi problémák, ezért rendezni kell a munkajogi védelmüket.
TOVÁBB
- 1360 találat