A trumpizmus diadalának gazdaságtörténete – a Világgazdasági Tudományos Tanács hetedik ülése videón
Milyen gazdasági tényezők segítették Donald Trump elnökké választását? Erre a kérdésre kereste a választ a Világgazdasági Tudományos Tanács legutóbbi ülésén John Komlos gazdaságtörténész, a Chicagói Egyetem professzora.
Egyedül vagyunk? Idegen élet és technológia nyomainak keresése a világegyetemben – Almár Iván tudományünnepi előadása videón
Almár Ivánt számtalan ismeretterjesztő cikk és könyv szerzőjeként jól ismerheti mindenki, akit egy kicsit is érdekelnek a világegyetem titkai. Tudományünnepi előadásában annak a kérdésnek eredt nyomába, hogy vajon miért nem halljuk még idegen civilizációk százainak rádióadásait, és milyen változást hoz a földön kívüli élet kutatásában az, hogy immár egyre finomabb eszközökkel vizsgálhatjuk idegen csillagrendszerek bolygóit.
Átalakulóban a világkereskedelem? − a Világgazdasági Tudományos Tanács ötödik ülése
Miként alakul át a világkereskedelem napjainkban? Mi jellemzi az áruösszetételt, milyen következményei lehetnek az előnyök egyenlőtlen eloszlásának? Egyebek mellett erről beszélt a VTT ötödik ülésén tartott előadásában Kiss Judit, az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
Mesterséges szövetek és szervek őssejtekből – a regenerációs orvoslás lehetőségei: Dinnyés András tudományünnepi előadása videón
Ön elfogadná egy disznó segítségét, ha szívinfarktust kapna? Aki megnézi Dinnyés András előadását, hamar megérti, hogy ez a kérdés sokkal mélyebb, mint amilyennek elsőre hangzik. Mit adhatnak nekünk az őssejtek? Gyógyíthatóvá válhat-e segítségükkel a gerincvelő-szakadás vagy a Parkinson-kór? A tudományünnepi előadáson ezek is szóba kerültek.
Miért jó kutatónak menni? - Diákok az Akadémián a Magyar Tudomány Ünnepén
Űrtesztlabor, régmúltba vezető nyomozás, a közelmúlt zenéje, az elméleti biológia gyakorlatias oldala és kozmológiai buborékok a Diákok az Akadémián rendezvényen. Öt kutató mutatta meg 2018-ban a diákoknak a kutatói élet mindennapjait, kihívásait és örömeit.
Okos járművek: érzékelés, jelfeldolgozás, irányítás – Bokor József tudományünnepi nyitóelőadása videón
Hova vezetnek az önvezető autók? Hogyan érzékelik az őket körülvevő világot? Miként lehetnek képesek kezelni a mindennapi helyzeteket? A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat nyitóelőadásán Bokor József, az MTA alelnöke az önvezető autók jövőjével foglalkozott. Előadásának videofelvétele cikkünkben teljes terjedelmében megtekinthető.
Nyelvtudomány az ember szolgálatában: esélyek, eredmények – videón az akadémiai tanácskozás
Melyek az emberi nyelvhasználattal, a nyelvi fejlődéssel, valamint a nyelvi képesség fejlődési és szerzett zavaraival kapcsolatos legújabb pszicho-, neuro- és szociolingvisztikai kutatások? Milyen gyakorlati alkalmazásai vannak ezek eredményeinek? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresték a választ az MTA Nyelvtudományi Intézetének rendezvényén, amelyet a Pszicho-, Neuro- és Szociolingvisztikai Osztály szervezett meg. A tanácskozáson készült videó az mta.hu-n.
Van-e orosz modell? − a Világgazdasági Tudományos Tanács harmadik ülése videón
Az orosz gazdaság teljesítményéről és helyzetéről, a tulajdonosi szerkezetről, a modernizációs törekvések valós súlyáról, valamint a demográfiai kihívásokról beszélt a VTT harmadik ülésén Deák András, az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa. Előadásának címe „Van-e orosz modell? – Útkeresés és modernizáció Oroszországban” volt. A tanácskozáson készült videofelvétel megnézhető az mta.hu-n.
Láthatatlan csecsemő, barátságos fejtetvek és izgalmas illatok – videón az Akadémián rendezett FameLab döntője
Természettudományos, matematikai, informatikai, mérnöki és orvosi területen kutatók, oktatók vagy hallgatók részére hirdették meg azt a tudománykommunikációs versenyt, amelyben a versenyzők mindössze három percet kaptak egy frappáns, tartalmas és közérthető előadás megtartására kutatásaik eredményéről vagy egyéb tudományos témáról. A FameLab magyarországi döntőjét az MTA Székház Dísztermében rendezték.
Csodavizek, csodasók – Fábián István tudományünnepi előadása videón
Lehet-e memóriája a víznek? Érdemes-e oxigénnel dúsítani vagy mágneses térrel kezelni? És vajon mitől szűz a szűzvíz? Fábián István előadásában kémiai szempontból vizsgálja a homeopátia, a pi-víz és társaik állítólagos hatásmechanizmusát – az előadás videofelvételét cikkünkben tesszük közzé.
- 35 találat