IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya

Néhány történeti adalék az MTA osztálystruktúrájának fejlődéséről a IX. Osztály megalakulásának 60. évfordulója kapcsán*

A Magyar Tudományos Akadémia megalapításának 200. évfordulója jó alkalmat ad arra is, hogy áttekintsük az MTA osztálystruktúrájának fejlődését. E tekintetben érdemes megvizsgálni, hogy mióta van az MTA-nak tizenegy tudományos osztálya, és hogy milyen történeti okokkal magyarázható az osztályok első látásra kevéssé logikusnak tűnő számozása. E kérdéseknek fokozott aktualitást kölcsönöz az a tény, hogy az MTA bicentenáriuma mellett idén emlékezhetünk meg arról is, hogy 60 évvel ezelőtt, 1965-ben jött létre az MTA azóta is folyamatosan működő IX. és X. Osztálya. Az alábbiakban e kérdéskörről kívánunk vázlatos áttekintést adni, különös tekintettel a IX. Osztály megalakulásának 60. évfordulójára.

TOVÁBB

Akadémikusok emlékezete – Dessewffy Emil Akadémikusok emlékezete – Dessewffy Emil

Akadémikusok emlékezete – Dessewffy Emil

A magyar tudományosság és a Magyar Tudományos Akadémia szempontjából fontos, jeles tudósok életpályáját mutatják be és egyúttal hozzák közelebb a ma olvasójához a Hamza Gábor akadémikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszékének professor emeritusa szerkesztésében közzétett és többségükben általa is írt portrék. A sorozatban ezúttal Dessewffy Emil életútját ismerhetik meg.

TOVÁBB
„Mindig azt tanítottam, amit kutattam” – életútinterjú Huszár Tibor akadémikussal „Mindig azt tanítottam, amit kutattam” – életútinterjú Huszár Tibor akadémikussal

„Mindig azt tanítottam, amit kutattam” – életútinterjú Huszár Tibor akadémikussal

Hogyan változtatta meg egy fiatal pedagógus életét egy virágcsokros küldönc megjelenése, és milyen haszna származott mindebből a magyarországi szociológiának? Egyebek mellett ez is kiderül az Utak a Széchenyi térre című interjúsorozat újabb részéből, amelyben Huszár Tibor akadémikus idézte fel élete és kutatói pályája legemlékezetesebb állomásait. A 2019-ben elhunyt tudóssal készített interjúból egyebek mellett az is kiderül, hogy milyen volt az ötvenes évek elején külföldi egyetemistának lenni Moszkvában, és megelevenedik a magyarországi szociológia hőskora is.

TOVÁBB
  • 189 találat
  • További