Néhány történeti adalék az MTA osztálystruktúrájának fejlődéséről a IX. Osztály megalakulásának 60. évfordulója kapcsán*
A Magyar Tudományos Akadémia megalapításának 200. évfordulója jó alkalmat ad arra is, hogy áttekintsük az MTA osztálystruktúrájának fejlődését. E tekintetben érdemes megvizsgálni, hogy mióta van az MTA-nak tizenegy tudományos osztálya, és hogy milyen történeti okokkal magyarázható az osztályok első látásra kevéssé logikusnak tűnő számozása. E kérdéseknek fokozott aktualitást kölcsönöz az a tény, hogy az MTA bicentenáriuma mellett idén emlékezhetünk meg arról is, hogy 60 évvel ezelőtt, 1965-ben jött létre az MTA azóta is folyamatosan működő IX. és X. Osztálya. Az alábbiakban e kérdéskörről kívánunk vázlatos áttekintést adni, különös tekintettel a IX. Osztály megalakulásának 60. évfordulójára.
TOVÁBB
A IX. osztály nyilatkozata
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya 2020. szeptember 18-i online ülését követő e-szavazással elfogadta a következő nyilatkozatot
TOVÁBB
Osztályülés
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya 2020. szeptember 18-án online osztályülést tart
TOVÁBB


A százéves Király Tibort köszöntötték az MTA Székházában
Kollégák, barátok, valamint az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának több tagja köszöntötte a Széchenyi-díjas és Akadémiai Aranyéremmel is kitüntetett magyar jogtudóst, az Akadémia legidősebb tagját, Király Tibort, aki július 11-én töltötte be 100. életévét.
TOVÁBB


Magasabb kategóriába sorolták az Akadémia közgazdaság-tudományi folyóiratát
Az elmúlt három év teljesítménye alapján a SCImago Journal & Country Rank (SJR) citációs rangsorban Q3-ból Q2-be került az Acta Oeconomica, az MTA negyedévenként megjelenő, angol nyelvű folyóirata.
TOVÁBB
Közgazdasági Nobel-emlékdíj 2019. Kísérleti módszerek a globális szegénység enyhítésének megalapozásához Michael Kremer, Abhijit Banerjee, Esther Duflo
A Közgazdaság-tudományi Bizottság konferenciája 2020. március 19-én
TOVÁBB
Osztályülés
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya 2020. február 19-én tartja következő ülését.
TOVÁBB
A Közép-Európai Egyetem kikényszerített távozásának a következményei
Az MTA Közgazdaság-tudományi Bizottságának állásfoglalása
TOVÁBB


Elhunyt Ficzere Lajos, az állam- és jogtudományok doktora
2025. február 2-án elhunyt dr. Ficzere Lajos, az állam- és jogtudományok doktora, az ELTE ÁJK Közigazgatási Jogi Tanszék professor emeritusa, volt tanszékvezetője, a kar egykori dékánja.
TOVÁBB


A római jogi tradícióban gyökerező jogtudományi témáról Nápolyban
Földi András, az MTA levelező tagja egyedüli kelet-közép-európai kutatóként tartott előadást egy nagyszabású nemzetközi római jogi továbbképző kurzus keretében a Nápolyi II. Frigyes Egyetemen.
TOVÁBB


Akadémikusok emlékezete – Dessewffy Emil
A magyar tudományosság és a Magyar Tudományos Akadémia szempontjából fontos, jeles tudósok életpályáját mutatják be és egyúttal hozzák közelebb a ma olvasójához a Hamza Gábor akadémikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszékének professor emeritusa szerkesztésében közzétett és többségükben általa is írt portrék. A sorozatban ezúttal Dessewffy Emil életútját ismerhetik meg.
TOVÁBB


Tisztújítás az MTA IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztályán
Bayer Józsefet, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját választotta elnökévé a 2020–2023-as akadémiai ciklusra az MTA IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya. Az osztályelnök-helyettes Hamza Gábor, az MTA rendes tagja, illetve Halmai Péter, az MTA levelező tagja lett.
TOVÁBB
Emlékezés Krajner Imrére (1791-1875), a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjára
Krajner Imre jogtudós, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja 1791. május 28-án született Esztergomban. 1875. október 5-én hunyt el Hahót-Alsófakos (Zala vármegye) községben.
TOVÁBB


A tudástermelési függvénytől a fejlesztéspolitikai hatáselemzésig – Varga Attila levelező tag székfoglaló előadása
Varga Attila levelező tag 2019. szeptember 26-án megtartotta akadémiai székfoglalóját. Az előadásról szóló, képgalériával és videóval bővített összefoglaló.
TOVÁBB


„Mindig azt tanítottam, amit kutattam” – életútinterjú Huszár Tibor akadémikussal
Hogyan változtatta meg egy fiatal pedagógus életét egy virágcsokros küldönc megjelenése, és milyen haszna származott mindebből a magyarországi szociológiának? Egyebek mellett ez is kiderül az Utak a Széchenyi térre című interjúsorozat újabb részéből, amelyben Huszár Tibor akadémikus idézte fel élete és kutatói pályája legemlékezetesebb állomásait. A 2019-ben elhunyt tudóssal készített interjúból egyebek mellett az is kiderül, hogy milyen volt az ötvenes évek elején külföldi egyetemistának lenni Moszkvában, és megelevenedik a magyarországi szociológia hőskora is.
TOVÁBB
- 189 találat