Eseménynaptár

Temesvári magyar képzőművészek tárlata

Kiállítás

Időpont

2016. november 23. - 18.00 / 2016. december 11. - 18.00 óra között

Helyszín

MTA SZAB-székház - Fsz. 3-4 előatórem
6720 Szeged, Somogyi u. 7.

Részletek

Kiemelkedő, mértékadó góca Románia jelenkori képzőművészeti életének Temesvár. Több mint 300 szép- és iparművész él és alkot a Béga-parti városban, amelynek tudományegyeteme keretében 1990-től képzőművészeti és design kar is tevékenykedik évről évre az abszolvensek újabb és újabb rajaival gyarapítva és frissítve az alkotók táborát, létszámát. Bukarest, Kolozsvár és Jászvásár után a Bánság fővárosa büszkélkedhet a legnépesebb, a legerősebb és a legdinamikusabb művészközösséggel, amely az 1960-as évek derekától kezdődően azzal keltett országos, majd nemzetközi figyelmet, szerzett megkülönböztetett tekintélyt és rangot, hogy a neoavantgárd törekvések és irányzatok elkötelezett, buzgó hívévé szegődött, hogy a korszerű stílusáramlatok, törekvések és megvalósítások meghonosítójaként, terjesztőjeként és élharcosaként jeleskedett. A kemény mag exponensei, a legrátermettebb és a legcéltudatosabb képzőművészek nem alkudtak és hátráltak meg, nem tettek engedményeket a hivatalos kultúrpolitika irányelveinek, elvárásainak és követelményeinek a Ceauşescu-diktatúra legsötétebb korszakaiban sem: megingathatatlanul, következetesen kitartottak választott formanyelvük és témaviláguk mellett.

A több nemzetiség lakta, közel 400 000 lelkes település  – amely 2021-ben az Európa kulturális fővárosa címet fogja majd viselni –  etnikai összetételét tükrözve, leképezve román, magyar, német, szerb és bolgár anyanyelvű alkotókat tömörít soraiban a Romániai Képzőművészek Szövetsége temesvári szervezete. Temesvár képzőművészeti életében a 20. század hajnalától kezdve meghatározó, hangsúlyos szerepet töltöttek be és vittek a város művészeti mozgalmaiban. A szerves képzőművészeti élet alapjait lerakó festőművész, Ferenczy József Temesvárra költözködésétől, 1903-tól kezdve hosszú évtizedeken át magyar nemzetiségű grafikusok, festők, szobrászok és iparművészek képezték a bánsági művészeti élet derákhadát. Az „újítók” csapatában, amely az 1960-as években. jelentkezett, a szobrász Jecza Péter, Szakáts Béla, Kelemen István, Ungor Csaba, Varga Luigi István, a festő Bertalan István és Molnár Zoltán, a grafikus Kazinczy Gábor és Jantó Árpád, az iparművész Zimánné Vitályos Magda és Jeczáné Bíró Klára alkották az élbolyt. Néhányan közülük napjainkban is serényen és eredményesen forgatják az ecsetet, mintázófát, tollat vagy a vésőt. A 21. század második évtizedének közepén is tekintélyes számú magyar nemzetiségű képzőművész él és kamaztotatja tehetségét Temesváron. A legjobbak mutatkoznak be alkotásaikkal a SZAB-székházban megnyíló csoportos tárlaton.   

 

Kiállító művészek:

Farkas Endre (szm)
Jakabházi Sándor (gm)
Jusztin Patricia (fm)
Kelemen István (szm)
Kocsis Rudolf (szm)
M-Kiss Hedy (tm)
Neagu Katalin (fm)
Oláh Dalma (fm)
Szakáts Béla (szm)
Szűcs Enikő (gm)
Tar Béla (fm)
Torony Edit (fm)
Torony Pál (fm)
Török János (gm)
Vălean Szabó Tünde (gm)
Varga Luigi István (szm)

 

A tárlatot megnyitja Szekernyés János művészeti író, a Romániai Képzőművészek Szövetsége Temesvári Szervezetének elnöke.

Szervező

MTA SZAB Művészeti Szakbizottság Képző- és Iparművészeti Munkabizottság

Kapcsolattartó

Aranyi Sándor (telefon: 06 (62) 544-016 )