Köszöntőt mond: Balogh Elemér dékán A könyvet bemutatja: Trócsányi László egyetemi tanár, igazságügyi miniszter és Nagy Csongor István egyetemi tanár
„Az identitás és a nyitás tehát korántsem egymást kizáró, nem is ellentétes, hanem sokkal inkább egymást kiegészítő fogalmak. Ahogy nincs egyéni identitás közösségi identitás nélkül, úgy a közösségi identitások is egymásra épülnek, feltételezik egymást. Így vagyunk magyarok, közép - európaiak és európaiak és így vagyunk mindannyian tagjai a legnagyobb, sokak szerint a legnagyobb veszélynek kitett közösségnek, az emberiségnek.”
Ki lehet-e hát szabadulni a bezárkózás és a nyitottság közötti kötelező választás kényszeréből? Hogyan hatnak egymásra a geopolitikai és a világgazdasági változások? Gyorsul-e vagy lassul a globalizáció, a gazdaság, a kultúra és a technológia területén? Vannak-e abszolút érvényű univerzális értékek és normák? Hogyan alakítható a jog eszközeivel a világ? Hogyan lehet érvényesíteni a világkereskedelem szabályozásában a gazdasági, a fenntarthatósági és az emberi jogi szempontokat? Hogyan állítható helyre az egyensúly az európai integráció gazdasági, politikai és kulturális dimenziói között? Hogyan kapcsolódik egymásba az állami szuverenitás, a nemzeti, és az abból levezetett alkotmányos identitás? Hogyan jelentheti az európai kulturális identitás megerősítése a kontinens demográfiai és technológiai lemaradásával szembeni fellépés legjobb útját? Mit kell és lehet tenni a többszintű európai integráció kiépítésére irányuló törekvésekkel szemben? A kötet többek között ezekre a kérdésekre az olvasóval együtt keresi a választ.