Változások az ERC pályázati szabályaiban
2026-ban és 2027-ben változásokat vezet be az ERC
Jóllehet a 2026-os ERC Munkaprogram megjelenése majd csak júliusban várható, az ERC a honlapján június elején beharangozó sajtóközleményt tett közzé a pályázataival kapcsolatban várható újdonságokról.
Újdonságok a 2026-os Munkaprogramban
Már a 2026. évi Munkaprogram is tartalmazni fogja azt az új szabályt, amely szerint a kutatási tervet leíró pályázati dokumentumok elnevezése és tartalma is változik: az eddigi "Extended Synopsis" - változatlan terjedelemmel - a kutatási terv I. része néven fut majd ("Part I of the Scientific Proposal"), a részletes projektleírás pedig a kutatási terv 2. része elnevezéssel szerepel ("Part II of the Scientific Proposal"). Ezentúl az 1. részben kifejezetten a kutatási ötlet és a kutatási stratégia meggyőző leírására kell koncentrálni, és nem kell kitérni a projekt megvalósíthatóságára: ezt a tartalmi elemet csak a 2. részbe kell beépíteni, ott viszont minden részletre kiterjedően. A 2. részben kell ismertetni a költségvetést és az erőforrásokat, a kutatási módszertant, az ütemezést és a kockázatokat, valamint azok kezelését, ugyanakkor az eddigi 14 oldal helyett ez a dokumentum Starting, Consolidator és Advanced pályázat esetében 7, illetve Synergy pályázat esetében 10 oldalasra rövidül.
A pályázatok elbírálása a fenti változásokhoz igazodik: a bírálók első körben a kutatási terv 1. részét és a kutató CV-jét értékelik, a teljes dokumentációt csak azok esetében, akik az értékelés második körébe jutnak.
Az idei Advanced Grant kiírás alkalmával megemelt kiegészítő támogatási összeg ("additional funding") a 2026-os kiírások keretében is érvényes lesz: mind a Starting, mind a Consolidator, mind az Advanced Grant esetében a korábbi 1 milllió euró helyett 2 millió euró igényelhető, ha a pályázó kutató Európán kívülről szeretné az ERC-projektje céljából az EU-ba áthelyezni a kutatási tevékenységét. A már EU-n belül működő kutatók továbbra is 1 millió eurót kérhetnek, viszont mostantól már személyi költségekre is igényelhető a kiegészítő támogatás. Az indokolt kérelem alapján az odaítéléséről a döntést a bírálópanel hozza meg.
Teljesen új elem az ERC eszközei körében a "Choose Europe for Science" kezdeményezés keretében bevezetendő, 7 évre szóló támogatási forma. Az Ursula von der Leyen által bejelentett kezdeményezés részleteinek kidolgozása jelenleg folyamatban van, végleges formájában a 2026. évi Munkaprogram 2025 végére várható módosításában lát majd napvilágot.
A jogosultsági feltételek terén a Starting és a Consolidator pályázat vonatkozásában új elemként jelenik meg a jogosultsági időablak meghosszabbításának lehetősége azok számára, akik gender alapú, vagy bármilyen más erőszak áldozatává váltak; illetőleg a szülői szabadság külön nevesített kategóriája is bekerül a figyelembe vehető szempontok közé.
A 2026-os Synergy Grant kiírásra pályázókat érinti az a szigorítás, amely kizárja az újrabeadási lehetőségből azokat, akik a 2025. évi Synergy pályázat első bírálati körében "B" minősítést kaptak.
Újdonságok a 2027-es Munkaprogramban
2027-től az ERC új szabályt vezet be a Starting és a Consolidator Grant pályázói esetében: a Starting esetében a PhD védésének időpontjától számított 2-7 éves szakasz helyett 0-10 év lesz a jogosultsági időablak terjedelme, a Consolidator esetében az eddig alkalmazott 7-12 év helyett a PhD-védés időpontját követő 5-15 év lesz ez a terjedelem. Ezzel az ERC - számos ilyen tárgyú megkeresésre és kezdeményezésre reagálva - a tudományos karrierutak sokféleségét szeretné árnyaltabban figyelembe venni.
Korlátozás ugyanakkor, hogy a kutatók a pályájuk során csak egyetlen Starting, illetve egyetlen Consolidator Grantet nyerhetnek el, így 2027-től megszűnik az azonos pályázattípuson belüli többszörös nyertesek kategóriája.
Az ERC honlapján szereplő eredeti hír itt olvasható, a módosítások 2026-os köre pedig majd a jövő hónapban megjelenő 2026-os ERC Munkaprogramban ismerhető meg hivatalos formájában.