Eseménynaptár

A mesterséges intelligencia hatása a gazdaságban és a felsőoktatásban

Előadások

Időpont

2024. november 14. 13.30-15.30 óra között

Helyszín

Budapesti Corvinus Egyetem - Gellért Campus
1093 Budapest, Fővám tér 8.

Részletek

Program:

Levezető elnök: Demeter Krisztina, az MTA doktora

 

Miként növelhető a bizalom a vállalati AI megoldásokban?

Bakonyi Zoltán PhD

Az előadás egy több, mint 35 kvalitatív nagyvállalati interjúra építő kutatás eredményeit mutatja be olyan gyakorlati eseteken keresztül, ahol a szervezetek új mesterséges intelligencia megoldásokat vezettek be. A vizsgálat 7 olyan bizalmi paradoxont azonosított, ami egyszerre növeli és csökkentheti is az AI-ba vetett bizalmat.

 

Chatbotok a tudományos írásban: Idézhető-e a Mesterséges Intelligencia?

Sasvári Péter PhD

Az Artificial Intelligence (Mesterséges Intelligencia, MI, AI) eszközök gyors elterjedésével a kutatásban és a felsőoktatásban egyre vitatottabb, hogyan kezeljük a nagyméretű nyelvi modellek (LLM-ek) által vezérelt chatbotok kimeneteit. A generatív AI és a szerzőség kérdésében az akadémiai folyóiratok és kiadók gyorsan kialakították politikájukat, és nagyrészt ellenezték a chatbotok (társszerzőként való) kezelését, mivel a gépek nem viselhetnek felelősséget az általuk generált szövegért (lásd például a Nature és a Science álláspontját). Ennek ellenére az idézés kérdése még mindig homályos. Ha egy kutató chatbotot használ egy szöveg megírásához, és nem ajánlott társszerzőként feltüntetni, akkor inkább a megfelelő szakaszokat idézéssel kellene elismerni? Megfelelő-e chatbotokat információforrásként idézni?

 

Felelős mesterséges intelligencia: trend vagy gyakorlat élesben?

Fehér Katalin PhD

Az előadó célja, hogy összefoglalja az idei rendkívül intenzív, transzatlanti Horizon Europe NGI kutatási és konferencia-tapasztalatait Észak-Amerikában a felelős mesterséges intelligencia területén. Az előadás feltárja, milyen trendek jelentek meg a vezető szakmai fórumok narratíváiban az MIT-tól az Egyesült Nemzetek Szervezetéig, és milyen összetett kérdéseket vagy személyes-szakmai konfliktusokat fogalmaznak meg a szakértők és gyakorlati szakemberek az egyik globális MI központban Kanadában. Az előadás célja felvázolni, hogy ezek a diskurzusok milyen irányba terelhetik a jövőbeni kutatásokat és szakpolitikai döntéseket ezen a kritikus területen.

 

Az előadások után kerekasztal-beszélgetést tartunk a mesterséges intelligencia egyetemi szabályozásáról.

Résztvevők: Vörös Zoltán PhD, Csáki Csaba PhD, Budai László PhD

Moderátor: Kő Andrea PhD

 

A helyek korlátozott száma miatt a részvétel regisztrációhoz kötött.

Regisztrálni az alábbi linken lehet, november 7-ig:   https://forms.office.com/e/rC7gE000Zk

Szervező

MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya Gazdálkodástudományi Bizottság

Kapcsolattartó

.