- Címoldal
- Eseménynaptár MTÜ
- Honnan érkezhet a koronavírus utódja – és hogyan...
Honnan érkezhet a koronavírus utódja – és hogyan készüljünk fel rá?
Tudomány-népszerűsítő előadások
Időpont
2021. november 15. 18.00-19.30 óra között
Helyszín
Online közvetítés
az MTA YouTube-csatornáján, élőben
Részletek
Sajnálattal értesítjük az érdeklődőket, hogy a megváltozott járványhelyzet miatt mégsem tudunk helyszíni közönséget fogadni az előadáson.
Az előadás élőben az MTA Youtube csatornáján követhető, illetve később is megtekinthető.
A zoonózisok tanulságai: miért láthattuk előre a COVID-pandémia érkezését, és mik várnak még ránk?
Előadó: Kemenesi Gábor
A járványok korát emlegetni mára már nem számít túlzó kijelentésnek. A jelenlegi koronavírus-járványt a tudomány előre jelezte, ám a vírusok sora, amelyek jegyet váltottak a következő járványra még nem ért véget. Az előadásban szó esik a felbukkanó fertőző betegségek kutatásával kapcsolatos alapvető ismeretekről, és arról is képet kaphatunk, hogy melyek lehetnek a jövő járványainak lehetséges okozói, és hol számíthatunk a felbukkanásukra. Végezetül az előadó
az élhető jövőt biztosító megoldásokat is sorra veszi.
Névjegy
Kemenesi Gábor biológus, virológus kutató, emellett egyetemi adjunktusként oktató. A felbukkanó fertőző betegségek egyik hazai szakértője, doktori fokozatát denevérvirológia témakörben szerezte meg. Emellett az újonnan megjelenő fertőző betegségek más vetületeit is kutatja, így a csípőszúnyogok vagy a rágcsálók által terjesztett vírusokat is. Számos földrészen folytat úttörő kutatásokat a témában.
Természetpusztítás, klímaváltozás, felbukkanó kórokozók: összefüggések és a megelőzés lehetőségei
Előadó: Földvári Gábor
A természetes élőhelyek csökkenése és a klímaváltozás olyan ökológiai helyzeteket teremt, amelyek elősegítik számos kórokozó új helyeken és új gazdaszervezetekben való megtelepedését, így serkentve a járványok felbukkanását emberekben és háziállatokban. Mivel nem tudjuk megállítani vagy visszafordítani a jelenséget, létfontosságú, hogy mindent megtegyünk a megelőzés érdekében, felkészüljünk jelentősebb hatásaira, és védekezési stratégiát dolgozzunk ki.
A jelenleg elterjedt, utólagos döntéshozói, orvosi vagy technológiai megoldások (korlátozó intézkedések, vakcina, gyógykezelés) nem elegendők, hiszen evolúciós, ökológiai és járványtani jelenségek bonyolult hálózatai állnak a háttérben. Az előadás ezek összefüggéseit mutatja be, és olyan preventív gyakorlati megoldásokat vesz sorra, amelyek lehetővé teszik a jelenlegihez hasonló járványok megfékezését még a kitörésük előtt.
Névjegy
Földvári Gábor biológus, PhD-fokozatát a kullancsok és az általuk terjesztett kórokozók járványtani és ökológiai vizsgálataiban elért eredményeiért kapta. Szakterülete a parazitológia, a járványtan és a kórokozó-ökológia. Kutatási érdeklődése újabban arra irányul, hogy hogyan hat az emberi tevékenység és a klímaváltozás a kórokozók új helyen és új gazdában való felbukkanására.
Szervező
MTA Titkárság Kommunikációs Főosztály
Kapcsolattartó
MTA Titkárság Kommunikációs Főosztály (telefon: +36 1 411 6321)