Eseménynaptár

'„Kis jurtának támasza,
Kis gyermeknek oltalma”
Az ongon-szellemek szerepe a darhat sámánok módosult tudatállapotában

„Kis jurtának támasza, Kis gyermeknek oltalma” Az ongon-szellemek szerepe a darhat sámánok módosult tudatállapotában

Felolvasóülés

Időpont

2017. december 05. 17.30-19.00 óra között

Helyszín

ELTE Bölcsészettudományi Kar - B épület, félemelet 172.
1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A

Részletek

A sámánizmusban kulcsfogalom a módosult tudatállapot.  A hozzákapcsolódó terminológia, valós vagy "megjátszott" formában való megjelenése, mélysége és előidézésének módozatai gyakori témái a sámánizmust bemutató tanulmányoknak. Az utóbbi évtizedek terepkutatási anyagainak közlésében is többször előfordul a jelenség különböző szempontok szerinti elemzése.

Az előadás témája a módosult tudatállapot émikus értelmezése, amelynek alapjául a Magyar-Mongol Nyelvjárás- és Népi Műveltségkutató Expedíció kilencvenes években gyűjtött mongol (elsősorban darhat) adatai szolgálnak. Néhány példával illusztrálva azt mutatja be, hogy miként élik meg a sámánok és környezetük a módosult tudatállapotot

 

Dr. Birtalan Ágnes egyetemi tanár, a Mongol- és Belső-ázsiai Tanszék vezetője. A mongolisztika különböző területeit oktatja, így a mongol népek vallásaival (népi buddhizmus és sámánizmus), hagyományos nomád műveltségével, folklórjával, nyelvjárásaival és a koreai vallásokkal kapcsolatos tárgyakat. Főbb kutatási tevékenysége és területei: a Magyar-mongol nyelvjárás és népi műveltségkutató expedíció terepmunkájának és anyagfeldolgozásának a vezetése, az ojrát és kalmük nyelvek vizsgálata, a mongol sámánizmus és népi buddhizmus szóbeli és írott szöveghagyományának a kutatása.

Előadó

Birtalan Ágnes (ELTE BTK Mongol és Belső-ázsiai Tanszék)

Szervező

Kőrösi Csoma Társaság