Biztos pont.
200 éve.

Eseménynaptár

A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem rendezvényei - 2. nap

szakmai nap

Regisztráljon az eseményre!

A helyek száma korlátozott

Határidő: május 27.

Regisztráció

A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező
Ez meg az nem jó

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az eseményen a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megbízásából kép- és hangfelvételek készülhetnek.

Időpont

2025. május 27. 09.00-13.00 óra között

Helyszín

MTA Székház
1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.

Részletek

Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem 

9.00 – 9.30 A nyitrai tehetséggondozó műhely bemutatása 

  1. rész: Legere Irodalmi Verseny – olvasás, irodalompedagógia, kreativitás: Petres Csizmadia Gabriella, N. Tóth Anikó 
  2. rész: nyelvészet: Implom József Középiskolai Helyesírási Verseny, Szép Magyar Beszéd Verseny: Angyal László 
  3. rész: ITDK-tól az OTDK-ig. Tehetséggondozás a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán. Bemutatja Bárczi Zsófia  

A hallgatóság játékos bevonásával, minifeladatok megoldásán keresztül foglaljuk össze a Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet tehetséggondozásra és irodalompedagógiára vonatkozó eredményeit, innovációit.

9.30 – 9.50 Tudomány az oktatásért, oktatás a tudományért – nyitrai innovációk a közoktatás szolgálatában. Bemutatja: Bárczi Zsófia, Kozmács István, Petres Csizmadia Gabriella 

Bemutatkozik az Idegenforgalmi Tanszék 

10.00 – 10.20 Idegenforgalmi képzés 2.0: tudomány, kutatás és gyakorlat metszéspontja (Beták Norbert) 

Az előadás a modern idegenforgalmi képzés kulcsfontosságú területeit és kihívásait vizsgálja, különös tekintettel a tudomány, a kutatás és a szakmai gyakorlat innovatív összekapcsolására. Bemutatja egy projekt keretén belül létrehozott virtuális gyakorló szálloda kialakításának koncepcióját, amely egyedi lehetőséget nyújt a hallgatók számára az elméleti tudás – főleg digitális környezetben történő – gyakorlati alkalmazására.

10.20 – 10.40 A leendő munkavállalók interkulturális és nyelvi kompetenciái a turizmusban – egy felmérés tanulságai (Gergely Viktória)

10.40 – 11.00 Együttműködés, partnerség és hálózatépítés a turizmus és a gazdaság terén (Hervay Rozália)

Az előadás a gazdaság meghatározó szerepét vizsgálja a turizmus és az idegenforgalom stratégiai fejlesztésében. A turizmus nem csupán kulturális és szabadidős tevékenység, hanem komplex gazdasági ágazat, amely jelentős hatással van a régiók munkaerőpiacára, beruházásaira és vállalkozásfejlesztésére. A cél egy versenyképes, gazdaságilag is megalapozott turizmus megvalósítása, amely hosszú távon hozzájárul a helyi közösségek fejlődéséhez és a térség gazdasági stabilitásához. Az előadás egy olyan interdiszciplináris együttműködést mutat be, a  Szlovákiai Magyar Közgazdász Társaság és a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Idegenforgalmi Tanszéke között, mely a gazdasági szemlélet integrálásával járul hozzá a helyi turizmus fenntartható fejlesztéséhez. 

Bemutatkozik a Pedagógusképző Intézet  

11.10 – 11.30 Innovatív módszerek az egészségnevelés és a környezeti nevelés tanításában az alapiskola 3. és 4. osztályában – Baráth László

11.30 – 11.50 A térszemlélet fejlesztése az alapiskola 10–12 éves diákjai számára – Patai Ilona

A téri képességek fejlesztését célzó projektünk bemutatása bepillantást nyújt egy innovatív, három tantárgyban összehangoltan, integratív pedagógiai módszerekkel fejlesztő, új oktatóprogram tervezetébe és kipróbálásának eredményeibe. A térszemlélet fejlesztésének célja a matematika, az informatika és a vizuális nevelés órákon az volt, hogy növeljük a tanulók érdeklődését a műszaki tudományok iránt, és olyan készségekkel, jártasságokkal és képességekkel vértezzük fel őkett, melyekre felnőttként a magánéletben is szükségük lesz.

 

11.50 – 12.20 Élménypedagógia és digitális oktatás 

  1. rész: Játékos matematika – Nagy Lehoczky Zsuzsa

Az előadás az Intézet szervezésében megvalósuló matematikai workshopok céljait, szellemiségét hivatott bemutatni. Valljuk, hogy a megfelelő módszerekkel, eszközökkel és hozzáállással élményközpontúvá, a közös élmények, felfedezések és az örömteli alkotás eszközévé is tehető a matematika-oktatás, amely szellemi értékeket fejleszt, gondolkodásmódot és problémamegoldást alakít.

  1. rész: Kockulj okosan! Robotika az alsó tagozaton – Szabó Tibor 

Az előadás az algoritmikus gondolkodás fontosságára hívja fel a figyelmet, és bemutat néhány jó gyakorlatot annak fejlesztésére a színkódokkal vagy blokkprogramozási nyelvvel irányítható, több korosztályt is megszólító Ozobot robotok alkalmazásával.

12.20 – 12.40 Józsa Mónika Kodály-monográfiájának bemutatója 

A monográfia nyomán az előadás végigkíséri Kodály életének és munkásságának a mai Szlovákia területén lévő helyszíneit, a felvidéki népdalgyűjtéseket; rámutat a kórusművek egy szeletének felvidéki gyökereire, szöveg- és dallamforrásokra; számba veszi a kórusművek szlovák (cseh) fordításait, illetve bemutat egy eddig teljesen ismeretlen kompozíciót.

12.40 – 13.00 Bemutatkoznak a nyitrai egyetem magyar kórusa és zenészei 

A nyitrai magyar tanárképzéssel egyidős Kórus (az 1960/61-es tanévben alakult) jelenlegi tagságát leginkább az óvó-, és tanítkóképzős hallgatók, valamint az ének-zene szakos tanárjelöltek alkotják.

  1. rész: Az énekkar bemutatkozó videója

A bemutatásra kerülő videóban múlt és jelen kapcsolódik össze az egykori kórustagok visszaemlékezései és a közelmúlt néhány villanásnyi koncertfelvétele formájában. Az énekkart bemutatja: Józsa Mónika

  1. rész: Az énekkar szólistáinak és zenészeinek rövid műsora. Az énekkar fellépéseit a hallgatók egyéni produkciói is színesítik, így a repertoárban a szóló népdaléneklés és a hangszeres kamarazene egyaránt teret kap. Az énekkar szólistái:

Babos Viktória – zongora, Bohák Emese – szólóének, Csáky Máté – hegedű, Csető Júlia – fuvola, Sedlik Daniel – zongora

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az eseményen kép- és hangfelvétel (videó, illetve fotó) készül. A rendezvényen való részvétellel tudomásul veszi, hogy a felvételeken szerepelhet, és ehhez hozzájárul.

Szervezők

MTA Határon Túli Magyarok Titkársága

Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem

Kapcsolattartó

Bóna László (telefon: +36 70 5504793)