Biztos pont.
200 éve.

Eseménynaptár

Fizikai Kísérletsorozat Härtlein Károllyal az MTA Székházban – IV. rész: Kísérletek a fény hullám- vagy korpuszkuláris természetéről a kvantummechanika ismeretében (középiskolásoknak)

Előadás-sorozat

Időpont

2025. szeptember 30. 14.30-16.00 óra között

Részletek

A Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200. évfordulója alkalmából a Fizikai Tudományok Osztálya szervezésében 2025 szeptembere folyamán nemcsak tudományos és ismeretterjesztő előadások hangzanak el, hanem – ami az Akadémia székházában ritkaság – kísérleti bemutatókra is sor kerül, ezzel hozva közelebb a hallgatóságot a fizikához, illetve a fizikát a hallgatósághoz. A sokak számára a TV-ből és a Kutatók Éjszakája rendezvénysorozatból ismert Härtlein Károly, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizikai Intézetének Príma Primissima díjas mesteroktatója, a fizikai ismeretterjesztés egyik kiemelkedő alakja két négyrészes sorozatban mutat be kísérleteket, megfelelő magyarázatokkal kísérve azokat. A sorozat kora délután, fél 3-kor kezdődő előadásait a középiskolás korosztálynak szánjuk.

A negyedik kora délutáni előadásban, szeptember 30-án, kedden fél 3-kor olyan kísérleteket mutatunk be, amelyeket a klasszikus fizika nem tudott értelmezni. A prizma által létrehozott „szivárvány” sötét vonalaira, a színkép vonalas szerkezetére csak a kvantumelmélet ad magyarázatot. Ennél is izgalmasabb, hogy bár már Isaac Newton és Christiaan Huygens egymásnak ellentmondó állításokat fogalmazott meg a fényről, annak hullám- vagy korpuszkuláris természetéről, az interferenciajelenségekben megnyilvánuló hullámtermészet és a fotoeffektusban megjelenő részecsketermészet kettősségét csak a kvantumelmélet tudta feloldani.

Az előadásra Härtlein Károly elektronikus levélben várja az iskolai osztályok jelentkezését: hartlein.karoly(kukac)ttk.bme.hu

Kapcsolattartó

Härtlein Károly