

Dr. Tárnoki Dávid Lászlót tagjává választotta a Young Academy of Europe
2023. augusztus 29-től a Young Academy of Europe (YAE) tagja lett Dr. Tárnoki Dávid László, a Fiatal Kutatók Akadémiájának tagja.
2023. augusztus 29-től a Young Academy of Europe (YAE) tagja lett Dr. Tárnoki Dávid László, a Fiatal Kutatók Akadémiájának tagja.
„Egy biológus gondolatai a kutatásról” címmel tartott nagy sikerű előadást Karikó Katalin a Fiatal Kutatók Akadémiájának szervezésében 2023. június 5-én, az MTA Székház Nagytermében.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a Fiatal Kutatók Akadémiájával, az ELKH Természettudományi Kutatóközponttal és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karával együttműködésben online workshopot szervez a Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships (MSCA PF) ösztöndíjprogramjáról.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a Fiatal Kutatók Akadémiájával, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel és az ELKH Természettudományi Kutatóközpontjával együttműködésben jelenléti workshopot szervez a Marie Skłodowska-Curie Postdoctoral Fellowships (MSCA PF) ösztöndíjprogramjára való pályázáshoz kapcsolódóan.
A Fiatal Kutatók Akadémiája 2023. május 10-én rendezte meg a VII. Fiatal Kutatók Fórumát. A Fórum ezúttal a fiatal kutatók számára kiírt nemzetközi mobilitási pályázatokról és ösztöndíjakról szólt.
Megválasztotta 12 új tagját a Fiatal Kutatók Akadémiája.
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) a 2023. évben immár harmadik alkalommal hirdeti meg a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj elnyerését segítő mentorprogramját (Bolyai mentorprogram), és idén először kiegészíti azt pilot jelleggel a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által támogatott posztdoktori (PD) kutatástámogatás elnyerését segítő mentorprogrammal (NKFIH_PD mentorprogram).
A Fiatal Kutatók Akadémiája társelnökei fogadták a Moldáv Tudományos Akadémia elnökét és a nemrég megalakult Moldáv Fiatal Akadémia vezetőjét, akik érdeklődtek a magyar szervezet megalapításának körülményeiről és működéséről.
Az alábbiakban az FKA 2022 májusa és októbere között végzett, szerteágazó nemzetközi aktivitásait foglaljuk össze. Az általunk szervezett programok mellett bemutatjuk azt is, hogy milyen nemzetközi fórumokon képviseltük a hazai fiatal kutatókat, továbbá hírt adunk arról, hogy tagjaink milyen nemzetközi szervezetekbe kerültek be tagként, illetve milyen nemzetközi díjakat kaptak tudománypolitikai munkájuk elismeréseként.
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) az MTA Könyvtár és Információs Központ, a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont és a Budapesti Corvinus Egyetem munkatársaival együttműködve 2021 őszén széles körű és minden korábbinál részletesebb felmérést végzett a 45 éves vagy fiatalabb kutatók és egyetemi oktatók körében. A kapcsolódó részletes kutatási jelentés az FKA és a Magyar Tudományos Akadémia közös kiadásában az MTA Könyvtár és Információs Központ közreműködésével látott napvilágot.
Wilhelm Imola, a Fiatal Kutatók Akadémiájának vezetőségi tagja, 2022 szeptemberétől hét évig lesz a Young Academy of Europe tagja.
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) tagfelvételi pályázatot hirdet a 2023–2028 közötti periódusra. A pályázatok benyújtási határideje 2022. december 1.
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) Kisgyermekesek és Kutatónők Helyzetével Foglalkozó Bizottsága a munka-magánélet egyensúly témakörében webináriumot rendez 2022. október 10-én 13:00-14:30 között, melynek címe „Munkamánia és kiégés a tudományban”. A programon Dr. Hoyer Mária klinikai és addiktológiai szakpszichológus (Budai Egészségközpont) és Dr. Kun Bernadette pszichológus (ELTE) ismerteti a munkamánia és kiégés problémakörének elméleti és gyakorlati hátterét, felismerésének lehetőségeit, kezelését és gyógyulását. Az előadásokat követően a szakértők válaszolnak a közönség kérdéseire is. A programot Dr. Kovács Karolina Eszter és Dr. Zsidó András Norbert pszichológusok, az FKA tagjai fogják moderálni.
A leköszönő társelnök és vezetőségi tagok helyére az új tagokat titkos szavazással választották meg az FKA tagjai.
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal (NKFIH) közösen egy Marie Sklodowska-Curie Actions programmal kapcsolatos információs webináriumot szervez 2022. május 18-án, 10:00-12:45 között.
The members of the Hungarian Young Academy offer support services (positions in their labs, thesis supervision and the possibility of attending university lectures or conferences) for students and researchers fleeing Ukraine.
A Fiatal Kutatók Akadémiájának tagjai is fontosnak tartják, hogy lehetőségeikhez mérten álláslehetőségekkel, szakdolgozati témavezetéssel vagy egyetemi előadásaikon és konferenciákon való részvétellel támogassák az Ukrajnából menekülő hallgatókat és kutatókat.
Mi a célja a kutatásnak? Mi a fontosabb: a tudományos problémák megértése vagy a tudományos előmenetel? Hogyan definiáljuk a sikert? Ezekre a kérdésekre is válaszolt Karikó Katalin biokémikus, az MTA tiszteleti tagja, az mRNS-vakcina kifejlesztője a Magyar Tudományos Akadémia Székházában tartott előadásában.
Hogyan lehet hamis tudományos mítoszokat megcáfolni a közösségi médiában? Milyen felelősségük van a kutatóknak az áltudományok elleni küzdelemben, és milyen eszközök állnak ehhez rendelkezésükre? Ezeket a kérdéseket vitatták meg a kutatók és újságírók részvételével tartott tanácskozáson, amelyet a Fiatal Kutatók Akadémiája szervezett.
A sejtprogramozásról, a növények esti életéről, valamint a COVID-19-nek a gyermekvállalási tervekre és a klímaváltozásra gyakorolt hatásáról is tartanak előadásokat a Fiatal Kutatók Akadémiájának tagjai a Kutatók Éjszakája szeptember 30-ai és október 1-jei programjain.
Toldi Gergelynek, a Fiatal Kutatók Akadémiája tagjának ítélték oda az Európai Fiatal Kutatók Akadémiájának „André Mischke YAE Prize for Science and Policy” díját. Az elismerést olyan fiatal, illetve kutatói pályájuk közepén járó kutatók kaphatják, akik tudományos és szakpolitikai tevékenységükkel, illetve eredményeikkel kiemelkedő mértékben járulnak hozzá az Európai Fiatal Kutatók Akadémiája kulcsfontosságú céljainak eléréséhez.
Dékány Éva, az FKA alapító tagja és korábbi társelnöke 2022 júniusától a Global Young Academy tagja
A doktoranduszok, fiatal kutatók karrierépítésének egyik legfontosabb részét képezi az életszakaszhoz legjobban illeszkedő pályázati források azonosítása. A sokszínű hazai és nemzetközi kiírások palettáján való eligazodást segíti a Fiatal Kutatók Akadémiája által készített összeállítás, mely az elmúlt években meghirdetett legfontosabb pályázatokat mutatja be.
A Fiatal Kutatók Akadémiája a 2022. évben ismét meghirdeti a Bolyai János Posztdoktori Kutatási Ösztöndíj elnyerését segítő mentorprogramját. A mentorálásra kiválasztott pályázók korábbi Bolyai Ösztöndíj nyertesek közül kikerülő mentoroktól kapnak tanácsot pályázati anyaguk fejlesztésével kapcsolatban, pályázónként 2 konzultáció keretében. A mentorálás fő célja, hogy a mentoráltak független, akár a hosszútávú karriertervezéshez használható szakmai véleményt és tanácsokat kapjanak. A mentorálást követően Bolyai Ösztöndíjat elnyert pályázók vállalják, hogy a mentorprogram következő fordulójában mentorként maguk is segítik más pályázók sikerességét.
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) 2021. november 18-án formalizálta együttműködését a Magyar Tudományos Akadémiával (MTA). A hivatalos Együttműködési Megállapodást Freund Tamás, az MTA elnöke, illetve az FKA két társelnöke, Solymosi Katalin és Török Péter írták alá, a járványügyi helyzetre való tekintettel szűk körben, Kollár László MTA főtitkár és Erdei Anna főtitkárhelyettes jelenlétében.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) és a Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) “OTKA Információs Nap 2022” címmel online tájékoztató fórumot szervez 2022. január 26-án 15:30 és 17:15 óra között.
A Fiatal Kutatók Akadémiája tagfelvételi pályázatot hirdet a 2022-2027 közötti periódusra. A pályázatok benyújtási határideje 2022. február 4.