Eseménynaptár

Az újmódi népvándorlásnak néhány kardinális oka (Polemikus megközelítés)

Előadóülés

Időpont

2016. november 16. 10.00-15.00 óra között

Helyszín

MTA SZAB-székház - 110 előadóterem
6720 Szeged, Somogyi u. 7.

Részletek

Üléselnök: Balogh Tibor, a tudomány doktora


10.00–11.00: Azonosság és különbség a klímaváltozás és migráció között
Baloghné Baricz Valéria

Archimedes paradoxonja mint a hegeli dialektika kitűnő előprezentációja is figyelmet érdemel.
Mind a vízkészlet, mind a migráció egy speciális összefüggést prezentál: a mennyiség, minőség kölcsönös egymásba való átcsapását – amidőn a népesség száma, a kulturális, ideológiai, vallási, klímamódosulási tradíciók átfordulhatnak. A hagyomány viszonylagos súlyát vesztve új konstellációknak adhatja át helyét, s ezzel nagyon komoly konfliktusokat eredményezhet.
Bizonyos filozófiai tradíciók szerint a természet (s tegyük hozzá: a társadalom sem) tűri az ürességet, de nem tűri a túlzott telítettséget sem.
Döntenünk kell: mennyit engedünk kiszorítani a múltunkból, jövőnkből, s milyen áldozatok árán.
Összehasonlító elemzéssel szeretném bemutatni a klímaváltozást, valamint a migrációt mint napjaink legaggasztóbb jelenségét. Mindkét jelenség aggodalomra ad okot, beavatkozást igényel az emberiség részéről.
Kié a felelősség akkor, amikor az életben maradás a tét?
Érzik-e a kompetens személyek azt, hogy változtatni kell, mert a globális felmelegedés mint egy fizikai-kémiai jelenség az emberiség megmaradását kockáztatja?

 

11.00–12.00: Menekült vagy migráns? Avagy a multikulturális Európa migrációs kihívásai a XXI. században
Jenei János

Az internet korában az információk zuhatagában igen nehéz kiszűrni az egyes témákkal kapcsolatos lényeges, valós információt, olyan korban élünk, amikor is az információs cunami lehetetlenné teszi a világban zajló folyamatok megértését. Ilyen folyamat például a jelenleg is zajló európai migrációs válság, nagyon sokat hallunk róla, de nagyon kevesen tudjuk, hogy valójában mi is történik körülöttünk. Fő célkitűzésem egy objektív kép felvázolása, a kialakult tévhitek megcáfolása. Előadásomban a téma rendkívüli komplexitása nagyon sok témakör tárgyalását követeli meg. Hogy néhányat említsek: a jelenlegi krízis kiváltó okai, korábbi történelmi népvándorlások, az európai multikulturalizmus válsága, a menekült és a migráns fogalmak közötti eltérések tisztázása, az 1951-es Menekültügyi Egyezmény aktualitása, a migráció mellett és ellen szóló érvek európai kontextusban, az európai népesség zsugorodása, xenofóbia és iszlamofóbia.

 

12.00–13.00: Különös magyarázat a klímaváltozás, illetve migráció kérdésére
Kiss Endre,
a tudomány doktora

A komplex történeti folyamatok során kialakuló globalizáció a maga ma ismert formájában 1989-ben érte el kiteljesedését.
A globalizációt sok alapvető perspektívából lehetett és lehet megközelíteni, ezek között a kezdetetektől ott volt a migráció, ráadásul már a kezdetektől igen sokféle lehetséges és valóságos formában (a diákok migrációjától a nyugdíjasok migrációjáig).
Az előadás tézise az, hogy a migráció mai formái (és anomáliái) a globalizációt a nemzetközi politika és a nemzetközi jog szintjén integrálni hivatott új nemzetközi rend elmaradásának a következménye.
E tézist bizonyítjuk, miközben az előadás kitér arra is, hogy ettől a meghatározó és alapvető októl függetlenül a migráció mai formáinak még számos történeti, politikai és természeti oka is van.

 

13.00–14.00: Népvándorlás a XXI. században: Társadalmi beilleszkedés –  Házasságkötések alakulása
Lénárt Anna

A népességszámot elsősorban a természetes szaporodás és a vándorlási különbözet határozza meg, ami befolyásolja országok, akár kontinensek lélekszámának alakulását is.
A migrációnak két oldala van, a kivándorlás, illetve a bevándorlás, ami az állami hatalmak kialakulásának fontos eleme, amit az adott állam közigazgatása szolgál ki. A közigazgatás illetékességi és hatáskörébe tartozó feladatai közé sorolhatjuk az állampolgárság szabályozását, a menekültügyet, az útlevélkiadást, a határrendészeti feladatokat és az anyakönyvi feladatok ellátását.
A fogadó országnak elő kell teremtenie a társadalmi beilleszkedés feltételeit, ami több esetben konfliktusokat generál.  Idesorolhatjuk a megélhetést, a politikát, a diszkriminációt és a vallást.
A migráció következménye az emberi kapcsolatok kialakulása. Több szerelmi kapcsolat az anyakönyvvezető előtt teljesedik be.  A vallásbeli különbözőségek közötti házasságkötéseknek azonban veszélyeik is vannak.  

14.00–15.00: A modern kori népvándorlás matematikája, azaz nézzünk humánusan a migráció vagy betelepedés gazdasági számai mögé
Németh Csaba, matematikus mérnök

Napjainkban sokat beszélünk a menekültválságról, annak humanitárius oldaláról, üldöztetésről, menekülésről, befogadásról. De vajon látjuk-e az erdőt a fától? A migránskérdés nem kezelhető csupán politikai, vallási, vagy emberiességi kérdésként. Komplexitásában kell néznünk, amikor a vizsgálat során előkerülnek azok a makrogazdasági számok és mutatók, amelyek megvilágítják a folyamat lényegét. Látnunk kell a mai modern népvándorlás kialakulásának gazdasági okait és ezek közvetlen következményeit. Értenünk kell, hogy egy helyi gazdasági probléma hogyan gyűrűzik be, lesz belőle helyi válság, abból menekültválság és a problémát nem megfelelően kezelve akár globális gazdasági válság. Az előadásnak nem célja, hogy bármilyen jövőt vizualizáljon. Statisztikai és gazdasági adatokat bemutatva kívánja a migráció folyamatát analizálni. Természetesen nem fogunk egyenleteket felírni és függvényeket felrajzolni, de a számok világát felhasználva láthatunk bele korunk egyik legnagyobb problémájába. Adjon választ a matematika a menekültválságra!

Szervező

MTA SZAB Neveléstudományi és Pszichológiai Szakbizottság A Nők Helyzete Munkabizottság